Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Швидкості нафтової стабільності

«Укрнафта» сподівається не гаючи часу запровадити вертикально інтегровану схему
25 травня, 2005 - 00:00
«УКРНАФТА» МАЄ НАМІР ДОВЕСТИ КІЛЬКІСТЬ СВОЇХ АЗС В УКРАЇНІ ДО ПІВТОРИ ТИСЯЧІ. У ТАКИЙ СПОСІБ УРЯД, СХОЖЕ, ОДЕРЖИТЬ НАДІЙНИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ СТРИМУВАННЯ ЦІНОВИХ КОЛИВАНЬ І ДЕФІЦИТУ НА РИНКУ НАФТОПРОДУКТІВ / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

Головними подіями минулого тижня стали зустріч Президента України Віктора Ющенка з керівниками провідних нафтових компаній і указ Президента «Про заходи щодо стабілізації ринку нафти і нафтопродуктів». Цим, схоже, було покладено край періодові протистояння між українським урядом і нафтотрейдерами.

Нафтовики отримали від Президента гарантії стабільної роботи на ринку та пообіцяли в найкоротші терміни «погасити» кризу. Слова вони дотримали. На українських АЗС з’явилися нафтопродукти. Щоправда, дещо дивує, як швидко, немов за помахом чарівної палички (враховуючи жорсткий дефіцит, що фіксувався напередодні на ринку), російські нафтотрейдери зуміли витягнути їх зі своїх сховищ. Та чи був дефіцит викликаний ринковими чинниками, чи це дійсно було протистояння нафтовиків із урядом?

За оцінками експертів НТЦ «Психея», на стабілізацію цінової ситуації вплинули зниження акцизів на нафтопродукти і скасування ввізного мита, активізація роботи державних компаній, спрямована на ввезення до країни через кордон високооктанових бензинів. Не пройшло непоміченим і зниження світових цін на нафтопродукти. І все ж головним чинником стала зустріч Президента з главами провідних нафтових компаній, які працюють на ринку України, а також згаданий його указ. Президент також затвердив склад робочої групи з питань розвитку нафтопереробної промисловості, яка створюється «з метою забезпечення підвищення ефективності функціонування і подальшого розвитку нафтопереробної промисловості України, створення необхідних умов для повного використання і нарощування її потенціалу, проведення моніторингу процесів, які відбуваються на світовому ринку нафти та нафтопродуктів». За дорученням Президента робоча група повинна підготувати проекти нормативно-правових актів із подальшого розвитку нафтопереробної промисловості і стимулювання господарської діяльності з переробки нафти на території України.

До складу робочої групи, зокрема, ввійшов глава правління ВАТ «Укрнафта» Ігор Палиця. Коментуючи «Дневі» останні кроки держави зі стабілізації ситуації на ринку нафтопродуктів, він зокрема, високо оцінив рішення і дії Президента, спрямовані на врегулювання ситуації, яка склалася шляхом діалогу з суб’єктами ринку і ухвалу про створення національної вертикально інтегрованої компанії на базі «Укрнафти». «На жаль, на вітчизняному ринку нафтопродуктів останнім часом виникнув великий дефіцит високооктанових марок палива, що створило значний дискомфорт у суспільстві, — сказав «Дню» голова правління найбільшої вітчизняної нафтодобувної компанії. — Провідну роль у процесі подолання кризи та стабілізації ринку зіграли відповідний указ Президента, зміни в законодавстві, а також нарада з представниками нафтових компаній під керівництвом глави держави, на якій мені випало бути. На мій погляд, чесний і відкритий діалог влади і бізнесу матиме величезне значення для подальшої і стабільної роботи на ринку всіх його суб’єктів, у тому числі й нашої компанії. Кроки, зроблені для стабілізації ринку, вже сьогодні дають свої реальні результати — він активно насичується паливом.

Що стосується «Укрнафти», то вона завжди була послідовною в своїй підтримці стабілізації ситуації на ринку нафтопродуктів. У розпал кризи заправні станції компанії завжди працювали стабільно, практично без перебоїв із паливом, і ми завжди намагалися максимально насичувати ринок і витримувати цінову політику уряду.

Ухвала Президента про створення національної ВІНК надалі повинна виключити подібні кризові явища на ринку нафтопродуктів, а також істотно збільшити потенціал компанії. За нашими оцінками, внаслідок реалізації цього проекту капіталізація нашого ВАТ зросте більш ніж утричі та становитиме майже 28 млрд. гривень. Відповідно зросте й ціна акцій компанії. При цьому компанія зможе гарантовано забезпечувати потреби промислового та аграрного секторів економіки України, зайнявши істотний сегмент ринку нафтопереробки. У той же час нашу мережу АЗС буде розширено до 1,5 тисячі комплексів, що дозволить вийти на провідні позиції в питанні роздрібної реалізації нафтопродуктів. Прибуток компанії зросте до 4 млрд. гривень на рік, що відповідно відіб’ється і на наших платежах до бюджетів усіх рівнів. Я гадаю, що ані держава, як власник контрольного пакету акцій, ані інші акціонери не будуть у накладі. До речі, на мій погляд, компанії лише на користь той факт, що вона не на 100% державна, — це всебічно дисциплінує її менеджмент, оскільки симбіоз державної та приватної форм власності сприяє прозорості її діяльності та супроводиться суворим всебічним контролем.

Хочу також зазначити, що негайна реалізація ухвал Президента дозволить нам продемонструвати громадянам України, що ринок нафтопродуктів здатний працювати стабільно, якісно і бездефіцитно. «Укрнафта» зробить для цього все, що від неї залежить».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: