Міжнародні фінансові організації подають світовій спільноті сигнал: в Україну можна інвестувати. У понеділок це зробила Міжнародна фінансова корпорація (IFC, входить до групи Світового банку).
У 2005 фінансовому році інвестиції корпорації в Україну виросли майже в чотири рази і наблизилися до $255 мільйонів. Таке стрімке зростання в IFC пояснюють перетвореннями в українській економіці та появою стимулів для нових реформ.
Більше за все коштів від IFC у 2005 році отримали Банк Сосьєте-Женераль Україна — $95 мільйонів та Миронівський «Хлібопродукт» («Наша ряба») — $80 млн. Але останнім часом корпорація поширює свою діяльність не лише на великі українські підприємства. Тепер до її поля зору потрапив також аграрний сектор, туризм, автомобільна промисловість, виробництво та продаж будматеріалів, де працює багато дрібних та середніх приватних компаній.
Минулого понеділка IFC зробила перший крок назустріч розвитку охорони здоров'я в Україні в приватному секторі — надала кредит у розмірі $3,5 мільйона хіміко-фармацевтичної компанії ТОВ «ХФК «Біокон», що надає митні та логістичні послуги для фармацевтичних галузей у нашій країні та в СНД. Порекомендував цю компанію IFC директор Strategic Consulting Group Олександр Саврук ще два роки тому. Тоді «Біокон» дуже сильно відрізнялася від нинішньої. Це була просто низка роз'єднаних бізнесів. Провівши реструктуризацію та міжнародний аудит цих компаній, IFC оцінила перспективи «Біокону» та його можливості «відпрацювати» отриманий кредит.
Президент ТОВ «ХФК «Біокон» та власник основного пакету акцій компанії Олександр Яворський повідомив, що кредитні кошти переважно будуть використані на будівництві обладнаного для зберігання медикаментів логістичного комплексу недалеко від Бориспільського аеропорту. Його загальна площа становитиме близько 30 тисяч квадратних метрів. Решту коштів буде спрямовано на удосконалення інформаційної системи компанії.
Вартість проекту, за словами Яворського, становить $7 мільйонів, із них $3,5 мільйона — інвестиції IFC, а решта $3,5 мільйона — внесок компанії. Загальний термін кредиту вісім років. Відсоткова ставка не розголошується, однак голова компанії «Біокон» підкреслив, що умови щодо відсотків дуже хороші, «набагато кращі від тих, які могли надати у вітчизняних банках».
Директор департаменту IFC з питань здоров'я та освіти Гі Еллена у свою чергу відзначив, що «інвестиція в розмірі $3,5 мільйона є не найбільшою, яку зробила IFC в Україну, однак вона має велике значення, оскільки є першою в секторі охорони здоров'я». За його словами, IFC у компанії «Біокон» залучив високий рівень менеджменту, корпоративного управління, а також прозорість операцій компанії. «Нам знадобилося два роки, щоб дійти такого висновку. За цей час показники поліпшилися, зміцнилися і ми знайшли впевненість у цьому клієнті», — підкреслив Гі Еллена.
«Це фінансування дуже важливе для нашої компанії, — відзначив Яворський, — оскільки галузь, у якій ми працюємо, запитана, і з конкурентного погляду вимагає швидкого розвитку». Він вважає, що з отриманням цього кредиту у компанії з'явиться шанс для серйозного розвитку бізнесу. «Якщо частина цього проекту буде успішною, а ми в цьому не сумніваємося, то і для всього подальшого розвитку ми зможемо отримати фінансову, технічну підтримку такого великого і могутнього інвестора, як Міжнародна фінансова корпорація». «У найближчі два роки ми плануємо подвоїти обсяги сервісу в Україні», — підсумував президент ХФК «Біокон», даючи зрозуміти, що боровся не за $3,5 мільйона, а за надійного фінансового партнера. За допомогою IFC фірма прагне розвинути свій бізнес. Зараз компанія є сервісною і постачає понад 20% імпортних медикаментів до України.
У бесіді з кореспондентом «Дня» Яворський також повідомив, що у відкриту, крім нього, в цій сфері практично ніхто не працює. «Є ще кілька митних складів, які більше спрямовані на свої потреби: тобто вони приймають вантажі і, щоб не мати проблем iз проходженням митниці, залишають їх на складах і поступово вибирають звідти в потрібних обсягах. А наша компанія довела, що Україна — хороший транзитний вузол, адже ми відправляємо ліки до країн СНД, до Середньої Азії, проводимо їхнє маркування, робимо написи на упаковках різними мовами».
За словами керівника діяльності IFC в Україні Олени Волошиної, в цьому фінансовому році корпорація планує інвестувати в Україну ще більше коштів. За її підрахунками, загальна сума може перевищити $200 мільйонів. Акцент IFC зробить на важкій промисловості (60% ) та рітейлі (40%). Остаточне рішення щодо проектів, як підкреслила Волошина, прийматиме Рада директорів IFC.