Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сигнал від МВФ

Чи зможуть його розшифрувати в Києві?
23 травня, 2012 - 00:00
ЧИ СЛІД ШУКАТИ АЛЬТЕРНАТИВНІ ВАРІАНТИ ГАЗОВИХ ПРОБЛЕМ У МОСКВІ? / ФОТО УНІАН

Початок нинішнього тижня багато в чому нагадував процес реанімації і міг започаткувати період відродження надій. Що б не писали про Україну чорними фарбами, а в Чикаго, на саміті НАТО, під Президента Януковича алфавіт розміщення делегатів не міняли.

У день відкриття саміту до Києва прибула місія Міжнародного валютного фонду. За однією з версій, вона летіла через океан для того, щоб завершити дискусії щодо перегляду програми співпраці з нашою країною. Згідно з іншою, більш консервативною і ймовірною версією, цілі у місії МВФ, очолюваної Крістофером Джарвісом, дещо скромніші. Основною темою переговорів буде планування дефіциту держбюджету України. Йтиметься також про економічні заходи, які дозволять стабільно знижувати обсяг боргу України перед МВФ, а також про структурні реформи у фінансовому та енергетичному секторах.

Нагадаємо, що в липні 2010 року МВФ схвалив програму stand-by для України, згідно з якою міг виділити близько 15,5 мільярда дол. до кінця цього року. Після цього Україна отримала перший транш кредиту МВФ у розмірі 1,89 мільярда дол. У грудні 2010 року було виділено другий транш кредиту stand-by у розмірі 1,5 мільярда дол. Але його й досі не отримали. Попередньо Україна має виконати низку вимог, зокрема підняти тарифи для населення на газ і теплопостачання.

Деякі опитані «Днем» експерти не покладають на цю місію жодних надій. «Поїдять борщу і поїдуть», — передбачає один із них. «Сам по собі приїзд місії МВФ сприймається деякими учасниками ринків як помірно позитивна подія, — зазначає керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Микола Івченко. — Багато чого залежатиме від підсумкового комюніке за підсумками цієї поїздки. Якщо МВФ знову зробить акцент на небажанні влади підвищувати ціни на газ і відсутності прогресу в переговорах, то гривня й український фондовий ринок отримають ще один привід для зниження». Водночас експерт передбачає, що на тлі покращання стану платіжного балансу країни «тональність МВФ буде більш помірною».

Але під лежачий камінь вода, як кажуть, не тече. І в перший же день перебування місії МВФ в Україні з нею зустрівся перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський. Як повідомляється на сайті уряду, він заявив, що Україна зацікавлена у продовженні співпраці з МВФ. Але, за його словами, тарифи на енергоносії для населення підвищуватимуться тільки після розробки програми адресної допомоги незахищеним верствам населення і застосування енергозберігаючих технологій. Щоправда, Хорошковський не згадав ще про одну умову, яка раніше неодноразово фігурувала в дискусіях про підвищення енергетичних тарифів для населення, — про зниження цін на імпортний російський газ.

Це зробив Президент України Віктор Янукович. За день до приїзду місії МВФ на одному з телеканалів показали його інтерв’ю, в якому він заявив, що Київ, як і раніше, сподівається на досягнення успіху в переговорах із Москвою. «Ми працюємо над цим питанням, проте надія — вона є, вона залишається, і ми, коли ведемо переговори, ми враховуємо, що це наш стратегічний партнер, — сказав Президент і продовжив: — І не тому, що ми хочемо ламати відносини з Росією, ні — у нас таких грошей немає зайвих платити. Якщо ми не домовимося зараз — ми знайдемо шлях вирішення цього питання, безумовно, ми вимушені будемо йти своїм шляхом. Ми повинні шукати альтернативу, і вона буде». «Ми підняли видобуток власного газу, — розповідав Янукович, — і у нас є надія, що ми з року в рік по мільярду, півтора, два підніматимемо видобуток... Ми скоротили споживання газу цього року. Ми вже споживатимемо менше, ніж 27 мільярдів (кубометрів на рік), — я маю на увазі купуватимемо в Росії... Наступного року ми ще знижуватимемо».

Безумовно, цю свою програму Янукович викладав не лише для телеглядачів. Він хотів би донести її також як до МВФ, так і до Росії. Країна не повинна виглядати неплатоспроможним боржником.

І не випадково, ніби реалізовуючи цей слоган, з подачі джерела у фінансових колах сторінками ЗМІ пішло гуляти повідомлення про те, що український Мінфін погодив із керівництвом російського «Внешторгбанка» схему погашення тричі пролонгованого кредиту (на 2 млрд дол. під 6,7% річних), термін погашення якого спливає в червні. Джерело розповіло, що 500 мільйонів дол. буде погашено «живими» грошима. Решту буде погашено новим кредитом на 500 мільйонів дол., а ще 1 мільярд дол. буде рефінансовано шляхом випуску цінних паперів українського уряду. Схема є, але умови цієї операції, за словами джерела, ще обговорюються. Та це не так важливо, головне, щоб місіонери зрозуміли: Україна протримається і без грошей МВФ.

Не виключено також, що умови переоформлення російського кредиту можуть бути якимось чином пов’язані з підсумками українсько-російських перманентних переговорів про перегляд газових контактів і зниження вартості російського газу для України. Все у той же понеділок у Москві відбулась робоча зустріч голови правління «Газпрому» Олексія Міллера і міністра енергетики й вугільної промисловості України Юрія Бойка. Деталі цих переговорів залишились невідомими, хоча тиждень тому, напередодні зустрічі президентів у рамках саміту СНД, ті ж самі люди безуспішно обговорювали можливість створення тристороннього газотранспортного консорціуму. Тоді Янукович пояснював: «Ми чекаємо (результатів) аудиту міжнародної компанії, яка нині працює з українською ГТС і проводить її оцінку. Наша мета — створення газотранспортного консорціуму за участі України, Росії і Європи — залишається».

Словом, сам приїзд в Україну місії МВФ, навіть попри те, що до її повноважень не входить розв’язання питання про видачу кредиту, — знакова подія. МВФ, і це цілком очевидно, не поставив на нашій країні чорну мітку. Діалог триває. І не випадково його доручено проводити не якомусь «випадковому» клеркові, а нещодавно призначеному на посаду голови місії МВФ в Україні Крістоферу Джарвісу.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: