Одеська міська рада подала до суду на ТОВ «Промтоварний ринок», у народі — «Сьомий кілометр». Адміністрації ринку закидають вимогу сплатити до міського бюджету майже півмільярда гривень. Як підставу, місто надало Господарському суду області договір, згідно з яким із 1988 року ринок на сьомому кілометрі Овідіопольської траси повинен був сплачувати до бюджету 25% своїх прибутків.
Утім, адміністрація «Сьомого кілометру» з такою постановкою питання абсолютно не згідна. За словами першого заступника директора цього ринку Анатолія Берладіна, подібна угода укладалася не з нинішнім ТОВ «Промтоварний ринок», а з асоціацією «Авангард», яка мала на меті організацію ринку й пообіцяла 25% від прибутку ринку віддавати до міського бюджету. Проте до реалізації таких планів не дійшли й ця асоціація, за словами Берладіна, розбіглася. А в 1993 році створений «Промтоварний ринок» уже самотужки домовлявся про виділення землі для побудови ринку. «І відтоді двадцять років ніхто до ринку претензій не мав: ми справно сплачували податки. Наприклад, за минулий рік було сплачено 65 мільйонів. А за останні шість років ринок сплатив до бюджетів різних рівнів більше 310 мільйонів гривень податків», — розповідає заступник директора ТОВ «Промтоварний ринок». Та цього року зненацька розпочалася судова тяганина з вищезгаданими звинуваченнями. Берладін стверджує, що це елементарне рейдерство з боку місцевої влади, яка має на меті через суди арештувати рахунки підприємства й знищити найбільший ринок у нашій державі. «Сьогодні закривають рахунки, завтра підприємство зупиняється: води нема, світла нема, машини не працюють, вивіз сміття не працює, туалети не працюють... І нас третього дня закриває санітарна служба, це — у першу чергу. І шістдесят тисяч людей залишаються без роботи. ...На цьому робота успішного на сьогоднішній день підприємства буде завершена», — з сумом «малює» песимістичні перспективи свого підприємства Анатолій Берладін.
«Минуло двадцять років! Якби ми їм справді щось були винні, то тоді треба спитати: «А чого ви двадцять років не чесалися, грубо кажучи?», — розвиває тему Берладін, натякаючи на закінчення строків давності подібної справи. За його словами, такий борг — нісенітниця, адже торгує не адміністрація, а підприємці. Ринок справно сплачує всі податки окремо, а підприємці — окремо. «Усі ті багатомільярдні товарообіги, які йдуть на ринку, не стосуються адміністрації!» — підсумовує Берладін.
Звинуваченнями місцевої влади не вдоволені, звичайно ж, і самі підприємці «Сьомого кілометру». «На сьогоднішній день це одне з найуспішніших підприємств на території України. Його навіть іноді порівнюють з якимись промисловими гігантами. А тепер ми можемо втратити клієнтів, контракти. Це прямі збитки! І коли говорять про арешт майна, то треба уточнити, що там наше майно знаходиться, наші магазини, контейнери...», — обурюється, зокрема, підприємець найбільшого ринку України Віктор Кудлай. За його словами, на цьому ринку підприємці пропонують такий асортимент, який не вдасться знайти й у ста супермаркетах, узятих разом. «Ніде такого комплексу послуг ви не знайдете! Тут можна прийти на ринок і торгуватися, а спробуйте в супермаркетах поторгуватися», — порівнює підприємець.
Проте ця справа може бути вигідна не стільки місцевій владі, скільки мережам супермаркетів, яким не подобається подібна конкуренція з ринками. «На сьогоднішній день усі ринки в Україні — величезна мережа. Ми вважаємо, що основна торгівля йде на ринках. Можливо, нашим конкурентам це не подобається... І ще нам кажуть, що на Заході немає ринків. Є вони там, і у великій кількості! До того ж мирно співіснують з гіпермаркетами та Інтернет-торгівлею. Ринкова торгівля — це свобода підприємництва, це, врешті- решт, своєрідний бізнес-інкубатор для починаючих підприємців», — захищає свою справу Кудлай. Він стверджує, що подібний бізнес уже став сімейним і спадковим, до того ж близько 60 тисяч працюючих на «Сьомому кілометрі» не погодяться покинути свій бізнес.
Слова ринкового підприємця щодо зацікавленості в цій справі мереж супермаркетів підтверджує і президент Асоціації роботодавців півдня України Юрій Борщенко. «Ринки, міні-ринки у нас в Одесі, в основному, вже знищені. Знищені майже всі підприємства малої архітектури — це кіоски, зокрема, газетні кіоски тощо. І взагалі йде атака на всі підприємства, що розташовані неподалік центру міста, навіть на промислові заводи!» — зазначає він.
Подібна практика рейдерства, за словами підприємців, не лише порушує їхні елементарні права, але й ставить під сумнів можливість ведення бізнесу в Україні й власне ринкові механізми. Проте як боротися з рейдерством, значення якого за останні роки знають уже навіть старі люди та малеча? Дехто зазначає, що необхідно змінювати законодавство, унеможливлюючи звичні схеми рейдерів. Проте, наприклад, Анатолій Берладін іншої думки: «Усе є! Я, як спеціаліст кримінального права, стверджую, що в кримінальному кодексі є дві статті, які сьогодні здатні працювати в повну силу...». На думку підприємця, вся справа в корупції, злочинності у виконавчій та судовій владі. Тому вони через пресу оприлюднюють листа до Президента України, під яким поставили свої підписи 10700 підприємців ринку. У листі вони просять Президента, а також інших представників влади «не дозволити закатати в асфальт їхній «Сьомий кілометр», що займає близько 70 гектарів території...