Як відомо, останнім часом українську металургію відчутно трясе через те, що виробники залізорудної сировини безпідставно підвищили ціни на свою продукцію. Конфлікт розгорівся й на ринку марганцевої руди. Керівництво Орджонікідзевського гірничо-збагачувального комбінату звинуватило ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» у тому, що металурги в листопаді невмотивовано припинили закупівлі марганцевої руди. Гірники пов’язують це з рішенням Міжвідомчої комісії з питань торгівлі, яким ОГЗК було відмовлено у введенні протекціоністських державних заходів проти імпорту марганцевої руди з-за кордону. Крім того, представники комбінату запевняли, що у грудні НЗФ ніби не планує закуповувати у ОГЗК марганцеву руду, а про його плани на 2005 рік «нічого не відомо».
Як повідомив «Дню» комерційний директор ВАТ «НЗФ» Леонід Рабинович, коментуючи заяви представників ОГЗК, що з’явилися у ЗМІ, цi люди або недостатньо поінформовані, або навмисно вводять в оману громадськість та державні органи України. Більше того, за словами Рабиновича, керівництво НЗФ планувало в листопаді купити у Орджонікідзевського комбінату 90000 тонн марганцевої руди (це відповідає середньомісячній потребі підприємства), однак відповіді на свій запит не отримав. А у жовтні ОГЗК недопоставив Нікопольському заводу 40000 т руди, хоча передоплату у розмірі 12,9 мільйона гривень було внесено у встановлені договором терміни. «За умовами договору, ми повинні вносити передоплату подекадно, — пояснив Л. Рабинович. — Однак у листопаді було вирішено сплатити за дві декади наперед, аби дати постачальнику чіткий сигнал про наші наміри та забезпечити відвантаження. Незважаючи на це, руда так і не була нами отримана. Ми неодноразово зверталися до постачальника за роз’ясненнями, але не отримали жодної задовільної відповіді».
За словами комерційного директора, подібні проблеми у взаємовідносинах iз ОГЗК уже перетворилися на систему. Терміни поставки марганцевої сировини порушуються практично постійно. Наприклад, у жовтні ОГЗК мав поставити «НЗФ» 90 тисяч тонн марганцевої руди, але за станом на 18 жовтня відвантажив лише 32 тисячі тонн. Хоча НЗФ виконав усі поставлені йому умови — як щодо передоплати, так і щодо надання залізничних вагонів. «Ми постійно стикаємося зі зривом поставок, затягненням термінів, — відзначає Рабинович. — Це негативно позначається на ритмічності завантаження підприємства й часто в свою чергу створює загрозу зриву наших поставок споживачам».
Комерційний директор НЗФ закликав не пов’язувати ситуацію навколо поставок марганцевої руди українського виробництва з вищезазначеним рішенням Міжвідомчої комісії з питань торгівлі. «Усі ствердження про те, що НЗФ не хоче закуповувати руду вітчизняного виробництва — міф. Ми будуємо стратегію закупівель, виходячи зі стратегії продажу на різних ринках. Для виробництва нам необхідна як імпортна руда, так і вітчизняна. Це — абсолютно різні сировинні продукти, як за хімічним складом, так і за фізичними властивостями. Феросплави, зроблені з імпортного концентрату, призначені для споживачів iз далекого зарубіжжя, вітчизняна руда використовується у виробництві продукції в основному для українського споживача та країн СНД. Частка внутрішнього ринку та країн СНД у нашому відвантаженні — близько 30 — 40%, і стільки ж ми плануємо закуповувати вітчизняної руди. Разом iз тим ми відстоювали й відстоюємо своє право як суб’єкта підприємницької діяльності купувати руду на ринкових умовах і у будь- якого виробника. Введення для нас обмежувальних заходів відкрило б можливість зловживання монопольним положенням iз боку виробників марганцевої руди — Орджонікідзевського та Марганцевського ГЗК, які, як відомо, належать до однієї фінансово-промислової групи», — повідомив комерційний директор.