Кілометрові черги вже не вміщуються у приміщення жеків. У маленьких кімнатках бухгалтерів та паспортистів нічим дихати. Тим, хто стоїть у черзі, сісти ніде. Старенькі бабці, здається, днюють і ночують у цих чергах. Саме такими виглядають жеківські будні, основним змістом яких стали субсидії для бідних верств населення.
«За одним тільки папірцем цілісінький день стою! А таких папірців треба цілу купу», — жаліється 75-літня пенсіонерка Ніна Гурина. — Поки їх усі поназбируєш, то й померти можна. «Прийшла ще до прийому, думаю, хоч сьогодні першою буду, а тут уже ціла черга стоїть, — скаржиться 63-літня Тамара Яконенко. Але найгірше, коли лише попід омріяними дверима, де видають ті самі субсидії, людина дізнається про щось нове й приголомшливе. Так вийшло у Марії Петручак: «Ми з чоловіком учасники війни, думали, будемо мати пільгу 50% кожен. А сказали, якщо чоловік вже має якусь пільгу, то пільга ветерана війни не додається».
А обіцяли спрощену процедуру... «Було довго, і досі є. Як один папірець за день отримаєш — вважай, пощастило», — говорить учасниця війни Тетяна Федорук.
Тим часом житлово-комунальна система столиці наче й непогано підготувалася до субсидійної кaмпанії. За словами начальника житлово-ремонтного експлуатаційного об’єднання (ЖРЕО № 413) Валентини Сивак, для прискорення процесу оформлення пільг житлові організації працюють у посиленому режимі: заяви на субсидії приймають чотири дні на тиждень та ще в першу і третю суботи. Для отримання докуменів на встановлення пільг у районах діють спеціальні пільгові відділи. Штат працівників субсидійних відділів розширено втричі. У всіх районах Києва, створено комісії, які вивчатимуть безпосередньо на місцях проблемні питання. Адже є такі випадки, коли автоматично субсидія не призначається, але вивчення життєвих умов сім’ї показує, що її слід надати. Для тих, хто досьогодні отримував пільги, вони будуть пролонговані автоматично.
«Субсидії призначаються починаючи з місяця надходження заяви і лише за наявності різниці між розміром плати за послуги і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів обов’язкового відсотка платежу», — розповідає бухгалтер ЖРЕО №413 Дніпровського району Тетянa Дзюбенко. При цьому норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного прописаного у житловому приміщенні та додатково 10,5 кв. метра на всю сім’ю. «Решту, тобто те, що поза даною нормою, пільговик зобов’язаний сплатити відповідно до діючих тарифів», — говорить Дзюбенко.
Багато неув’язок виникає при наданні субсидій новій категорії пільговиків — дітям війни. Як відомо, ними опікується Головне управління соціального захисту населення м. Києва, яке складає відповідні списки. Держава вирішила не видавати цим людям окремe посвідчення, чим заощадила понад 10 мільйонів гривень. Натомість в пенсійному посвідченні має бути штамп «Дитина війни», який і є підставою для отримання даних пільг. Та хіба треба було йще з цього приводу ганяти людей, коли в кожного дата народження проставлена у паспорті? Пільговики цієї категорії платять на 25% менше за 21 кв. метр опалювальної площі плюс 10,5 квадратних метра на сім’ю. Ця норма викладена дещо заплутано, і люди не відразу можуть зрозуміти, яка саме пільга їм надається. А жеки «дітьми війни» не займаються. За роз’ясненнями із приводу отримання цієї пільги відсилають до районних управлінь соціального захисту. Але й там не мають повної інформації, адже відповідної постанови уряд досі не видав.
І ніхто не зважає, що більшість пільговиків — це немолоді люди, які можуть і не дочекатися отих пільг, адже їм вони часом коштують надлюдських зусиль.