Найбільша нафтовидобувна компанія країни — ВАТ «Укрнафта» — постійно зазнає «нападів» кримінальних груп, які використовують витончені методи для розкрадання нафти та нафтопродуктів на всіх етапах видобутку, переробки, транспортування та реалізації. Як повідомляла нещодавно голова координаційного комітету із боротьби з корупцією й оргзлочинністю при Президентові України Тетяна Корнякова, в ході проведеної комітетом перевірки виявили вріз, який тривалий час використовували. Тільки в день перевірки з його допомогою вкрали 20 тонн нафтопродуктів. Такою діяльністю, зі слів Корнякової, займаються мобільні групи, що мають відповідне обладнання. Робота правоохоронних органів із такими злочинами недостатньо ефективна, вважає голова комітету.
У цих умовах «Укрнафта» вимушена посилити охорону нафтопроводів, особливо об’єктів компанії на сході країни. Для цього спільно з МВС України вона створила охоронну структуру «Нафтозахист», що вже зарекомендувала себе як дієвий інструмент у боротьбі з розкраданням нафтопродуктів. Як повідомила «День» прес-служба компанії, в філії цієї структури «Нафтозахист-Схід» нещодавно створили три нові мобільні охоронні групи і планують організацію ще шести. Ці підрозділи обладнані трасопошуковими пристроями, що допомагають виявляти врізи в нафтопроводи. За даними компанії, за перший квартал цього року «нафтозахист» виявив 154 врізи. Крім того, затримали понад 300 бензовозів без шляхових листів і накладних, які перевозили вкрадену нафту чи нафтопродукти до місць підпільної переробки чи реалізації. При цьому вилучено близько двох тисяч тонн пального, виявлено 34 стаціонарні ємності (їхній загальний об’єм — 720 кубометрів), що використовуються для нелегального зберігання нафтопродуктів, сім міні-нафтопереробних заводів.
Один із них, як пересвідчився «День», спорудила в м. Ромни Сумської області компанія «Ромнинафтопродукт» у вигляді виробничо-технічної бази. Дивно, що місцеві правоохоронні органи й органи будівельного контролю просто «проґавили» це будівництво, що не мало всіх дозвільних документів. У ході перевірок об’єктів, пов’язаних із зберіганням нафтопродуктів, як правило, відзначають їхні величезні втрати, що призводять до заподіяння збитків навколишньому середовищу та загрожують здоров’ю людей. Як сказав «Дню» Олег Ричка — один iз учасників перевірки у м. Ромни, — порушення, виявлені в цьому місті та відповідному районі, просто тьмяніють порівняно з тим, що розкрили в Охтирському районі.
Але «Укрнафта» звертає увагу на недостатній рівень реагування правоохоронних органів і судової системи на подібні порушення та злочини. «Відсоток порушення кримінальних справ за даними фактами залишається низьким, на розгляд до судових інстанцій передають одиниці», — зазначається в повідомленні прес-служби «Укрнафти». Минулого року та протягом першого кварталу цього року на об’єктах компанії в східному регіоні України зафіксовано 298 правопорушень. Але за ними порушили лише 89 кримінальних справ. У 188 випадках у цьому відмовлено. А до судів передали лише 22 справи, наголошують у компанії.