Українці все більше підхоплюють усталену європейську практику, згідно з якою вчитися, набувати нових знань необхідно протягом усього життя. І тут у нагоді стає такий відомий в країні й у світі навчальний заклад, як Міжнародний інститут менеджменту (МІМ-Київ). Він дозволяє людям із вищою та неповною вищою освітою — інженерам, бакалаврам, спеціалістам і магістрам — навчатися за міжнародною програмою МВА, набуваючи сучасних знань і навичок у бізнесі й управлінні та стаючи, як наслідок, кандидатами на керівні посади в приватних структурах і державних установах.
Важливою новиною в роботі МІМу стала його спеціальна індивідуальна програма МВА для працівників Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, яка дозволяє співробітникам агентства як середньої, так і вищої ланки отримати освітньо-кваліфікаційний рівень магістра зі спеціальності «бізнес-адміністрування». Днями відбулась урочиста церемонія її відкриття, й у залі МІМу можна було відразу впізнати (за збудженими, усміхненими й, як здалося «Дню», щасливими обличчями) студентів-першокурсників. Тут же були й їхні викладачі (насправді навчання за цією програмою розпочалося ще в грудні минулого року), а також інші співробітники МІМу, які доклали чимало зусиль до того, щоб програма МВА відповідала й потребам агентства з енергоефективності, й усім міжнародним стандартам. Програма навчання включає всі основні курси стандартної МВА та спеціалізовані курси, пов’язані з енергоефективністю. Їх викладатимуть, окрім професорів МІМу, найкращі експерти галузі.
А ще ця програма цікава тим, що демонструє реальну співпрацю України та Євроспільноти в розв’язанні складних енергетичних проблем нашої країни. Виступаючи на церемонії, голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський сказав: «Європейський Союз завжди підтримує традицію бути хорошим партнером України й2 брати участь у розвитку співробітництва з Україною, ділитися з нею нашим досвідом у навчанні й освіті». Пан посол пояснив, чому ЄС інвестує в другу освіту тих людей, які вже мають значний професійний досвід. За його словами, річ у тім, що енергетика й енергоефективність — це глобальні питання, й усі ми зустрічаємося з тими ж проблемами, що й Україна.
«Ідеться про передачу енергії з однієї країни до іншої, про відповідальність і обов’язки в цій справі, — сказав пан посол і продовжив: — А ще нам треба спільно розв’язувати таку глобальну проблему, як викиди, що походять від енергетики. Нас об’єднуватиме та сама доля, якщо ми не забезпечимо захист всесвітнього довкілля. А енергетика, як відомо, — одне з найбільших джерел забруднення та руйнації природи нашої планети. Ми маємо нею користуватися ефективно, стало й економічно розумно. А до цього здатні лише високоосвічені люди. Україна має всі засоби й підстави для того, щоб бути одним із ключових гравців на цьому полі. Вона має так багато ресурсів і так багато простору до вдосконалення! Марк Твен одного разу сказав, що найбільша кімната — це простір для вдосконалення. В України є найбільший простір для вдосконалення, особливо в галузі енергетики, виробництва й ефективності енергетики. Якщо Україна знайде засоби для цього, це матиме величезний вплив на економічне становище країни, на фінансову ситуацію. Енергію треба виробляти й використовувати так, щоб вона відповідала потребам у економічному зростанні, в зростанні добробуту країни та її громадян».
За словами посла, «в багатьох країнах світу зараз відбувається енергетична революція, «й усі дані з минулого тепер під знаком запитання. По-перше, через можливість краще використовувати енергію й, по-друге, через доступ до нових джерел енергії. Це вимагає нового управління, слушної регуляції та бізнес-плану для дій». На думку Томбінського, «ця програма має допомогти вам краще використовувати потенціал країни. А Європейський Союз тут для того, щоб вам допомогти».
У кулуарах урочистостей «День» спілкувався з іншими їхніми учасниками події. «2011 року Україна стала членом Енергетичного співтовариства, — сказав, відповідаючи на запитання «Дня», заступник голови Держагентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Дубовик. — Ми взяли на себе зобов’язання виконувати європейські директиви, розробити два національних плани дій з енергоефективності та альтернативних джерел. І нам потрібні фахівці, адже всі ці документи будуються на європейських стандартах. Коли ми матимемо фахівців такого рівня, в нас краще відбуватиметься процес адаптації й гармонізації законодавства з ЄС».
Які інструменти матимуть у своїх руках майбутні випускники МІМу, щоб виконувати завдання, які постали перед країною? Відповідаючи, Дубовик розповів «Дню», що всі проекти, спрямовані на енергоефективність та енергозбереження, працюватимуть в Україні за умови надання бізнесові певних преференцій, а саме — «зеленого тарифу», податкових пільг, зокрема при ввезенні енергозберігаючого устаткування, а іноді — й прямого бюджетного субсидування шляхом здешевлення кредитів. «Ми прагнутимемо також активніше співпрацювати з бізнесом у рамках закону про державно-приватне партнерство», — сказав «Дню» заступник голови агентства.
А чи зможуть випускники розробляти бізнес-плани для конкретних проектів? До розмови долучається президент МІМу Ірина Тихомирова й відразу ж відповідає на це запитання «Дня»: «Бізнес-план — це рівень випускника вишу, бакалаврський курс. А випускники МІМу розроблятимуть інвестиційні проекти, даватимуть їм оцінки, братимуть на себе таким чином велику відповідальність. Вони говоритимуть з інвесторами, вдосконалюватимуть відносно їхніх вимог та стандартів ЄС українське законодавство. Ці люди, з одного боку, будуть добре розуміти, що потрібно нашій державі й чого вимагає уряд, а з другого — чого хоче бізнес. Будучи державними службовцями, вони говоритимуть із бізнесом однією мовою».
«День» поставив Тихомировій також запитання поза темою. Відповідаючи на нього, президент МІМу вказала, що навчальний заклад уже має певний досвід підготовки фахівців високого рівня не тільки з України. «Ми готові навчати також і студентів із Європи, — сказала вона й додала: — Наш науковий і методичний потенціали дозволяють це робити без жодних обмежень».