Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Соціальні стандарти зросли з 1 вересня

Експерт: «Це інфляційна «премія» від уряду найбільш незахищеним виборцям»
1 вересня, 2015 - 11:45

Від сьогодні в Україні зросте розмір мінімальної заробітної плати, пенсії, стипендії. Про це повідомив глава уряду Арсеній Яценюк. «До Верховної Ради вноситься закон для підвищення соцстандартів для близько 12 мільйонів українців», — розповів він.  Нагадаємо, що  раніше Кабмін  планував перегляд цих соцстандартів не раніше 1 грудня 2015 року, посилаючись на значний дефіцит бюджеті й обмеженість доходів  державної казни.

Зміни торкнуться й деяких категорій бюджетників. Зокрема, виплати вчителям підвищаться на 474 грн — до 605 грн (в залежності від категорії), сімейним лікарям — на 453 грн., медсестрам — на 304 грн, працівникам соцсфери — на 304 грн, працівникам культури (зокрема, бібліотекарям) — на 348. «Стипендія студентам (їх близько 1,5 мільйона), які навчаються у вишах 1—2 категорії зросте на 112 гривень, у вишах 3—4 категорії  — на 95 гривень», — пояснив він. Виплати одиноким матерям — на 350—727 гривень.

Мінімальна пенсія для майже 7,5 мільйона пенсіонерів становитиме 1074 гривень, а для осіб з  особливими потребами додадуть ще 100—200 гривень. За словами Яценюка, мінімальна заробітна плата зросте з 1218 до 1378 гривень.  Для такого «бюджетного параду», за оцінками прем’єра, потрібно близько 10 мільярдів гривень. Звідки гроші? Яценюк каже, що від детінізації економіки та зекономлені ресурси  від реструктуризації зовнішніх боргів.

Чи є економічне підґрунтя для «безпечних» соціальних виплат? Про це «День» запитав економіста, керівника проекту «Успішна країна» Андрія  БЛІНОВА:

— Рішення про підвищення соцвиплат — це одна правка в бюджет. Але вони вносяться за 3 місяці до запланованого раніше КМУ терміном. Не думаю, що парламент протестуватиме, бо попереду місцеві вибори. Чи є реальні кошти в бюджету для таких виплат? З точки зору інфляційних доходів — так. Адже ціни в річному вимірі зросли вже більше, ніж на 50%! Давайте порахуємо ВВП: у бюджеті його показник закладений на рівні 1,72 трильйона гривень, а фактичний номінальний ВВП буде на 200—250 мільярдів гривень більший. Майже 2 трильйони гривень  у підсумку. Тобто за рахунок інфляції зросли надходження до бюджету і саме «розганяння» інфляції є базою для соціальних стандартів, а не детінізації економіки чи реструктуризації боргів, як каже прем’єр Яценюк. Нинішнє підвищення соціальних стандартів — це інфляційна премія уряду найбільш незахищеним виборцям. На мій погляд, це підготовка влади до виборів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: