На нафтовому ринку України спостерігається «повільне», за словами міністра економіки Сергія Терьохіна, мляве подорожчання нафтопродуктів. А попереду — ймовірна зупинка одразу трьох із шести вітчизняних НПЗ. І дуже дивно, що це майже не непокоїть вище керівництво України. Ситуація на паливному ринку стає загрозливою і може навіть дорости до нової системної кризи. Тим часом уряд спокійно виїжджає на кримські пляжі, щоб окреслити місце для будівництва чергового нового НПЗ (спершу була Одеса, тепер знайшли ще один майданчик — у Феодосії).
Сьогодні можна припустити, що незабаром уряд заговорить про зговір або навіть змову інвесторів, які не ринулися на перший його поклик будувати бажані НПЗ.
У цьому сенсі дуже повчальна історія попередньої «змови», що недавно була «ліквідована» Антимонопольним комітетом. Він, як відомо, закрив справу за підозрою в антиконкурентній змові «ТНК-ВР Україна», «ЛІТАСКО-Україна», «ЛУКОЙЛ-Україна», ЛиНОС (Лисичанський НПЗ), «ЛУКОЙЛ» (Одеський НПЗ). І, схоже, таким чином спростував обвинувачення прем'єр- міністра Юлії Тимошенко на адресу російських нафтових компаній, які є власниками українських нафтопереробних заводів.
Але при цьому голова АМК Олексій Костусєв заявив, що комітет і надалі рішуче підтримуватиме зусилля прем'єр-міністра, спрямовані на наведення порядку на ринку нафтопродуктів країни. Наголошуючи на своїй ролі в ліквідації бензинової кризи, він заявив: «Ринок нафтопродуктів для АМК завжди був, є і буде пріоритетним. Комітет завжди об'єктивний і послідовний при проведенні своїх розслідувань. Ми не вороги підприємців, а союзники. Якщо в нас немає доказів, наприклад, про змову, ми не висмоктуватимемо їх із пальця і, як кажуть, «шитимемо справу». Вважаю, що часи Лаврентія Берії минули, і ми твердо стоїмо на позиції законності, об'єктивності та безсторонності».
Проте щоб підприємці не розслаблялися, він наголосив, що й надалі АМК ретельно контролюватиме всі ринки, і найменші спроби обдурити державу закінчаться плачевно. Тим часом і нинішня перевірка, що змови не виявила, все ж знайшла винних. Було оштрафоване ТОВ «ТД «ТНК-Україна» (на 300 тис. грн.) за надання інформації в неповному обсязі. За словами начальника відділу концентрації й узгоджених дій АМК Геннадія Атаманюка, компанія ніяк не хотіла подати в регіональне відділення АМК повний список суб'єктів і об'єктів, які використовують торговий знак «ТНК». Зрештою, їм довелося це зробити, заплативши за відстрочку кругленьку суму. Постраждала й компанія «ТНК-ВР Україна». Заплатити 50 тис. грн. їй довелося за надання недостовірної інформації про відрядження працівників компанії.
Одночасно Костусєв зазначив, що комітет усіляко підтримує дії уряду України зі створення вітчизняної вертикально інтегрованої компанії на ринку нафти та нафтопродуктів. За його словами, з цією метою АМК оперативно опрацьовує заяви «Укрнафти» про надання дозволів на купівлю 197 АЗС у 23 областях України. Цю заяву розглядатимуть протягом місяця і, швидше за все, результат буде позитивним. Костусєв наголосив, що з появою такої могутньої компанії буде посилена конкуренція на вітчизняних ринках нафтопродуктів.