Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стабільна нестабільність

Чи постраждає від політичної кризи економіка?
12 квітня, 2007 - 00:00

«Аби модернізувати економіку України й підвищити її конкурентоспроможність, країні вкрай потрібні системні інвестиції. Передусім йдеться про приватні інвестиції. А приватний інвестор прийде туди, де високий рівень політичної стабільності, де держава здатна захистити права власника й інвестора, забезпечити рівноправну конкуренцію», — говорив на своїй першій, в якості міністра економіки, зустрічі з пресою Анатолій Кінах.

При цьому він відзначив, що його міністерство не спостерігає різкого погіршення економічної ситуації через політичну нестабільність в країні. Хіба що Фондовий ринок трохи постраждав. Індекс ПФТС, за словами міністра, знизився на 54,14 пункта. Якщо політична криза найближчим часом не вирішиться, то, за його словами, вона потягне за собою «втечу» іноземних інвестицій. Хоча поки інвестори зайняли позицію очікування. «Якщо подальші події підуть за сценарієм «стінка на стінку», вони, безперечно, почнуть згортати свої проекти», — наголосив міністр. Тому, вважає Кінах, Президент, як гарант Конституції, повинен якнайшвидше посприяти врегулюванню цього конфлікта.

Міністр економіки заявив, що до 15 квітня Кабмін планує відновити раду експортерів, до якої увійдуть чиновники і представники багатьох великих компаній-експортерів. «Поки що українські компанії самостійно шукають ринки збуту, — розповідає Кінах, — Відновлення цієї ради значно спростить їхню роботу і дозволить Кабміну і приватним компаніям працювати в єдиному тандемі на зовнішніх ринках, оперативно приймаючи узгоджені рішення». Перше, що зробить відновлена рада — збільшить для експортерів строк повернення валютної виручки. Сьогодні цей термін становить 90 днів, тоді як в Росії —180, в багатьох інших країнах — 300. Кінах уточнює: «Ми будемо добиватися, щоб у нас був строк хоча б 180 днів».

Що стосується макроекономічних прогнозів, то тут міністр оперував чіткими цифрами, хоча й вказав, що важко робити довгострокові економічні прогнози, поки маємо політичну нестабільність. Отже, за підсумками першого кварталу зростання ВВП очікується на рівні 8%, тоді як інфляція у березні буде нижче ніж 1% (цей прогноз вже підтвердився — 0,2%). За підсумками року очікується, що ВВП становитиме 6,5—7%, а інфляція не перевищуватиме 7—8%. Що стосується 2008 року, то тут міністр відмовився давати будь-які прогнози через політичну кризу. «Вона продукує дуже високі ризики, які не дозволяють зробити точні прогнози», — вказав він.

За даними Кінаха, зростання промислового виробництва у березні буде в районі 12—14%. Початок року відзначився високими темпами зростання промисловості, що пояснюється, з одного боку, низькою порівняльною базою минулого року, а з іншого — поліпшенням зовнішньої кон'юктури і підвищенням внутрішнього попиту.

Розвиток зовнішньої торгівлі товарами характеризувався випереджуючим збільшенням імпорту над експортом, що зумовило отримання від'ємного сальдо зовнішньоторговельного балансу. Минулого року від'ємне сальдо стало рекордним за всю історію економіки незалежної України — $6,7 мільярда. Як вважає Кінах, цього року воно скоротиться до $2,6—2,8 мільярда.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: