Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стабільність коштом бізнесу

Надання Нацбанку права вводити обов’язковий продаж іноземної виручки, кажуть фінансисти, допоможе уникнути девальвації гривні
8 листопада, 2012 - 00:00
ПОПРИ ТЕ, ЩО ВЛАДА НАМАГАЄТЬСЯ ПЕРЕКОНАТИ НАСЕЛЕННЯ У СТАБІЛЬНОСТІ НАЦВАЛЮТИ, УКРАЇНЦІ ПРОДОВЖУЮТЬ СКУПОВУВАТИ ДОЛАРИ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Депутати підтримали проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок». Документ закріплює за НБУ право тимчасово (на строк до 6 місяців) вводити обов’язковий продаж частини валютної виручки. Нагадаймо, що подібне практикували вже до 2005 року, але потім уряд від цього відмовився. Крім того, Національний банк (завдяки підтриманому парламентом законопроекту) отримав право тимчасово змінювати строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

У пояснювальній записці до законопроекту сказано, що економічна криза 2008-2009 років оголила низку структурних проблем України: залежність від сировинних галузей, технологічна відсталість виробництва, недостатній рівень інвестицій, надмірне споживання в борг, включаючи зовнішні кредити. В результаті, сказано там же, в ІV кварталі 2008 року дефіцит платіжного балансу збільшився до 9,3 мільярда доларів, стан валютного рикну різко погіршився, гривня знецінилась щодо долара на 58,4% і виникла потреба позичати в МВФ. Сума валютних кредитів над валютними депозитами на початок кризи почала значно домінувати. Аби поліпшити платіжний баланс, тодішня влада вдалася до низки заходів, зокрема: заборонила валютне кредитування населення, яке не займається підприємництвом і не має валютних доходів; підтримувала прогнозовану динаміку обмінного курсу гривні тощо. Цей «набір» дозволив знизити дефіцит платіжного балансу з 13,7 мільярда доларів (2009 року) до 2,5 мільярда доларів (2011-го).

На фоні ж повторення другої хвилі фінансової кризи сьогодні виникає необхідність попередити повторення ситуації 2008 року. «За умови впливу негативних факторів на перебіг економічних процесів в Україні Національний банк завжди повинен мати набір гнучких інструментів, які б давали змогу оперативно запроваджувати на валютному ринку певні вимоги щодо проведення валютних операцій, які відповідатимуть конкретній ситуації на внутрішньому валютному ринку. Одним із таких інструментів є вимога щодо обов’язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті на користь резидентів України — суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності», йдеться у пояснювальній записці до проголосованого депутатами законопроекту про причину введення такого кроку.

«Такий механізм не завдасть шкоди бізнесу, якщо частка обов’язкового продажу становить не більше 50%. Але все одно це адміністративне втручання в бізнес і не ринковий механізм. Його використовують у разі виникнення серйозної проблеми. Зараз підстав для введення обов’язкового часткового продажу валюти експортерами немає», — так нещодавно в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» оцінив перспективи введення в країні обов’язкового продажу валюти віце-прем’єр України Сергій Тігіпко.

Чи є підстави вводити такий механізм сьогодні або в близькій перспективі? Які наслідки для держави, бізнесу та населення він матиме? Про це «День» запитав економістів та фінансистів.

«8,1—8,2 ГРИВНІ ЗА ДОЛАР — ЦЕ РЕЗУЛЬТАТ «ПРИТРИМАННЯ» ВАЛЮТИ ЕКСПОРТЕРАМИ»

КОМЕНТАРI

В’ячеслав ЮТКІН, перший заступник голови правління Промінвестбанку:

— Хоча такий крок і не популярний серед юридичних осіб, але він допоможе в стабілізації ситуації на валютному ринку. Він своєчасний, а можливо, навіть дещо запізнілий. Зараз в країну надходить не достатньо валюти. Мабуть, тому, що значна частина експортної виручки залишається на рахунках за кордоном. Та ж її частина, що таки надходить в Україну, притримується експортерами, аби потім вигідніше її продати на ринку. Тому й виникає дисбаланс і певний дефіцит валюти. За таких умов НБУ повинен мати право вводити обов’язок продажу валюти. Це допоможе знизити напругу на валютному ринку країни та сповільнить темпи можливої девальвації гривні. З іншого боку, від такого кроку може бути й негативна віддача: експортери намагатимуться більше притримати валютну виручку на рахунках за кордоном. Попередити це можна спільними діями податкової та Нацбанку. На мій погляд, оптимально вводити обов’язковий продаж не більш ніж 50% валютної виручки. Це допоможе підтримати валютний ринок і не завдасть шкоди експортерам. Думаю, що частковий продаж буде введено. Адже нинішня ціна на міжбанківському ринку 8,1—8,2 гривні за долар — це результат притримання валюти експортерами.

«ОБОВ’ЯЗКОВИЙ ПРОДАЖ ВАЛЮТИ — ЦЕ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХІД НА НАЙБЛИЖЧІ 6—9 МІСЯЦІВ, ЩОБ УНИКНУТИ ДЕВАЛЬВАЦІЇ ГРИВНІ»

Микола ІВЧЕНКО, керівник Інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB:

— Я підтримую обов’язковий продаж валюти експортерами в нинішніх умовах. Це дуже актуально. Сьогодні міжбанківський ринок потребує пропозиції валюти, бо пожвавились запити з боку імпортерів (бояться девальвації), комерційних банків (потрібно погашати заборгованість перед зовнішніми кредиторами), населення та бізнесу. Якщо експортери продаватимуть частину валюти, то гривня отримає суттєву підтримку. На мій погляд, обов’язковий продаж валюти — це тимчасовий захід на найближчі 6-9 місяців, аби уникнути девальвації гривні.

Крім того, наскільки мені відомо, НБУ просить у експортерів та імпортерів приблизні графіки покупки і притоку валюти. Він намагається звести на міжбанківському рикну ці два потоки і таким чином збалансувати ситуацію попиту і пропозиції валюти, аби уникнути пікових навантажень на гривню та не допустити серйозних коливань на валютному ринку. Це дозволить уникнути різкої девальвації та збереже заощадження населення. Цілком можливо, що обмеження введуть у грудні 2012 року. Що раніше це зроблять — то краще. Звичайно, що для підприємств це означає часткове недоотримання гривневих прибутків. Утім, експортери можуть розтягнути повернення валюти в рамках дозволених 90 днів. На мій погляд, якщо вводити, то тільки часткове зобов’язання з продажу валюти — 50—70%. 100% продажу валюти для експортерів — тільки в крайньому випадку.

«ВВЕДУТЬ ЧИ НІ — ЗАЛЕЖИТЬ ВІД РОЗВИТКУ ДРУГОЇ ХВИЛІ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ»

Олександр КЕНДЮХОВ, голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів:

— Традиційні проблеми української економіки (від’ємний торговий і платіжний баланс), які впливають на валютний курс, не вирішені, і навряд чи їх вирішать найближчим часом. У таких умовах в країні продовжуватиметься дефіцит валюти на міжбанківському ринку. Крім того, введуть чи ні обов’язковий продаж — залежить і від розвитку другої хвилі фінансової кризи. Сьогодні є ознаки того, що на ринку нерухомості Китаю розпочалося падіння. Це означає скорочення світового попиту на український метал, тобто в перспективі зменшення притоку валютної виручки металургії — головної експортноорієнтованої галузі України. Плюс існують політичні ризики: новий склад парламенту. І це серйозний фактор можливої дестабілізації. Чому я так кажу? Три роки тому сума коштів на закордонних рахунках українського бізнесу становила три мільярди доларів, а в період виборів вона виросла до 9 мільярдів доларів. У випадку зростання політичної напруги і невизначеності вона може збільшитися. А якби з цих 9 мільярдів в Україну надійшла хоч половина, то стабільність нацвалюти в короткостроковій перспективі була б забезпечена і жодних проблем на валютному ринку не було. На мій погляд, цілком вірогідно, що обов’язковий продаж валюти можуть ввести до кінця 2012 року.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: