Щонайменше півмільйона українців сьогодні — у лісі. І йдеться не про здоровий спосіб життя чи екологічну акцію. Нині — сезон чорниці. І в цей час жителі західних областей України роблять запаси ягід та... готівки.
Чорниця стала чи не першим джерелом доходу для сіл на Волині. За сприятливих метеоумов та високого врожаю дикорослої лісової продукції мешканці поліських районів Волині завдяки активній заготівлі зможуть додати майже 100 мільйонів гривень доходу до власних сімейних бюджетів. В умовах безгрошів’я та відсутності роботи на збирання ягід відправляються цілими родинами. Зібрану чорницю продають. Є два способи. Перший — здають посереднику. Другий — самостійно — на узбіччях доріг чи на стихійному ринку у місті. За сезон оборот чорниці в українській економіці сягає десятків мільйонів гривень. Одна лише проблема — він тіньовий. Адже попри те, що про цей ринок відомо давно, він ще й досі працює в напівлегальному стані. Спроби навести лад у ньому чиновники почали робити давно. Але, як у нас то буває зазвичай, робити це почали не з того кінця — з примусу. Як відомо, наприкінці минулого місяця місцева влада Криму заявила, що зобов’яже жителів, які збирають гриби, ягоди у лісах, платити відповідний податок. Заява викликала таку хвилю обурення, що чиновникам ще довго довелося виправдовуватися: ЗМІ їх не правильно зрозуміли, і збирати гроші вони будуть лише з тих, хто використовує ліс у промислових цілях. Мовляв, це вже роблять давно і в більшості областях. Але експерти, як писав «День» у матеріалі «Передумали?» від 27 червня 2013 року, про такі порядки у «більшості областей України» ні сном ні духом. Мовляв, новий Податковий кодекс справді дозволив органам місцевої влади встановлювати такий місцевий податок чи збір, але цим правом скористалися не всі.
Натомість, як вдалося з’ясувати «Дню», ті області, жителі яких справді найбільше заготовляють чорниці, справді ввели відповідний податок. Зокрема на Рівненщині його запроваджено рішенням Рівненської обласної ради №901 від 05.04.2013 року. Згідно з прийнятим рішенням, нормативи збору 2013 року становлять: брусниця, журавлина, чорниця, лохина, суниця, обліпиха — 0,537 грн/кг; горобина, бузина — 0,125 грн/кг; калина, малина — 0,358 грн/кг; ожина — 0,179 грн/кг. На Волині надходження від чорниці до місцевих бюджетів сягають 10 мільйонів, повідомили у прес-службі головного управління Міндоходів у області. «Підстави для такого оптимістичного прогнозу маємо досить серйозні, оскільки у минулі роки щороку відбувалося зростання надходжень у місцеві бюджети від заготівельників. Десять мільйонів гривень — цілком реальна сума, що буде залучена за умови належного контролю», — вважає перший заступник начальника ГУ Міндоходів у Волинській області Андрій Тимейчук.
Як зазначив посадовець, цього року вперше саме на Волині запрацює електронна база суб’єктів господарювання, які здійснюють заготівлю дарів лісу. Відтак, кожна із контролюючих служб матиме оперативну інформацію про обсяги заготівлі чорниці, грибів та лікарських рослин у волинських лісах, експорт цього товару та сплачені податки.
«В період заготівлі грибів та ягід наше основне завдання полягає у тому, щоб місцеві бюджети отримали всі належні податки. А для цього потрібно не лише контролювати місця заготівлі і зберігання ягід та грибів, а й подбати про те, щоб у деяких бізнесменів не було спокуси експортувати цю продукцію з використанням офшорів», — зазначив Андрій Тимейчук.
Чинне законодавство визначає порядок використання лісових ресурсів громадянами України. В особистих цілях — ніяких дозволів та додаткових платежів. А от щоб ходити до лісу в промислових цілях, потрібно мати спеціальні лісові квитки. А щоб продати зібрану чорницю, потрібно мати патент на право сезонної торгівлі. Для цього треба прийти до податкової, принести паспорт, ідентифікаційний код, написати заяву та задекларувати назву, кількість і вартість товару. Після чого необхідно сплатити відсоток від кількості товару і можна торгувати. Але хто це робить?
Продовження теми: