Екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко намагається представити рішення про відставку уряду як результат емоційного зриву та дезінформованості Президента. Однак, виступаючи 20 вересня у Верховній Раді, Віктор Ющенко ще раз детально зупинився на причинах відставки уряду Тимошенко. Якщо спиратися на дані, якими оперував Президент, то виходить, що 10 основних досягнень колишнього уряду, детально розписані екс-прем’єром наступного дня після відставки, перетворилися на одне велике ніщо.
«Унікальне зростання в 7% у сільському господарстві» (цитується за Тимошенко. — Авт. ) у вустах Ющенка виявилося зниженням зростання на 1,7% порівняно з початком року. 4% динаміки зростання економіки та ВВП перетворилися на зниження темпів зростання внутрішнього валового продукту в 2,32 разу. За словами Президента, за вісім місяців нинішнього року темпи зростання ВВП знизилися з 6,5 до 1,6%. «Прекрасна макроекономічна культура» виявилася побудованою на зниженні зростання промислового виробництва в 2,4 разу. І це попри зростання інфляції, «бездарну політику зростання митних ставок», невиплачений ПДВ, зростання вартості споживчого кошика, підвищення цін, необґрунтоване зростання обсягів імпорту порівняно з експортом, зростання заборгованості із зарплат, згаданих Віктором Ющенком серед інших «заслуг» уряду Тимошенко. Мало не єдиний реальний позитивний факт — суттєве зростання зарплат і пенсій — скромно загубився на тлі інших «досягнень».
Продовжуючи заочну суперечку, Тимошенко на прес-конференції 21 вересня знову заявила, що час роботи її уряду характеризувався «абсолютно стабільною» економікою. «Для уряду створювалися штучні кризи, і ці штучні кризи уряд героїчно долав», — сказала екс-прем’єр.
Якщо вірити Тимошенко, то невтішні цифри, наведені Віктором Ющенком, що свідчать про економічний занепад в Україні, «не відповідають дійсності». За її словами, «все, за що критикує Ющенко попередній уряд і мене особисто, — це емоції. Їх треба зупинити». При цьому Юлія Володимирівна на підтвердження своєї правоти закликала звернутися до даних статистики. Але якраз цього їй робити не вартувало, бо цифри — вперта річ, і вони неупереджено спростовують доводи самої Тимошенко. За даними Державного комітету статистики України, з січня по серпень нинішнього року в країні спостерігається суттєве зниження темпів зростання за основними економічними показниками і спад виробництва в більшості галузей економіки. Як заявив голова Рахункової палати України Володимир Симоненко, виступаючи в парламенті, за темпами економічного зростання Україна в 2005 році повернулася на рівень 2000 року: порівняно з січнем-червнем 2004 року темпи зростання ВВП знизилися загалом у 3,6 разу, а в промисловому виробництві — учетверо.
Раніше схожу картину змальовував і керівник групи радників Національного банку України Валерій Литвицький, поставивши українській економіці не зовсім зрозумілий, але проте страшний діагноз: «макроекономічна анемія». Такою ж невтішною була інформація, оприлюднена радником Президента Борисом Нємцовим, який відзначив надзвичайне погіршення інвестиційного клімату в Україні та різкий відтік капіталу.
Як стверджує радник Президента з економічних питань Олександр Пасхавер, статистична помилка у визначенні економічних показників країни існувала завжди. Однак повірити в те, що вона виявилася настільки великою, щоб перетворити економічний прогрес на стагнацію, складно. Якщо рік тому політичні події в країні примусили практично кожного її жителя хоч трохи цікавитися політикою, то економічні крайнощі, в які впадає влада, незабаром, імовірно, перетворять українців на націю економістів.