Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ставки ростуть»

Фінансові донори готові допомогти Україні зробити ЖКГ «самоокупним та цікавим для бізнесу». Однак сумніваються в ефективності своєї допомоги...
27 вересня, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Світовий банк допоможе ЖКГ України стати самоокупним і цікавим для бізнесу. Про це вчора під час зустрічі з директором Світового банку по Україні, Білорусі й Молдові Чимяо Фаном заявив перший віце-прем’єр-міністр України Валерій Хорошковський.

Як повідомили в прес-службі першого віце-прем’єр-міністра, Хорошковський переконаний, що проведення стрімкої реформи житлово-комунального господарства за підтримки Світового банку через 3—5 років перетворить цю галузь на самоокупну, прибуткову та цікаву для бізнесу.

За даними МінЖКГ, лише за першу половину року збитки галузі житлово-комунального господарства становили 2,5 мільярда гривень. «Збитки галузі ЖКГ з початку року становлять 2,5 мільярда гривень. Найбільше збитків отримала комунальна теплоенергетика — 1 мільярд 700 мільйонів гривень, і близько 700 мільйонів гривень — це вже каналізаційне господарство», — повідомив свого часу на селекторній нараді з керівництвом українських областей перший заступник міністра регіонального розвитку, житлово-комунального господарства і будівництва Олександр Аліпов. За його словами, найбільше збитків має Донецька область — 432 мільйони гривень, далі йдуть Дніпропетровська (293 мільйони гривень), Луганська (247 мільйонів гривень), Харківська (175 мільйонів гривень) та АР Крим (187 мільйонів гривень).

Цікаво, що у державному бюджеті на 2012 рік не закладені необхідні гроші на реформування сфери житлово-комунального господарства. Про це заявив заступник директора Спілки власників житла Києва Михайло Березовчук у ефірі Українського радіо. «Державною програмою реформування ЖКГ, яка має статус закону, на цей рік передбачено 6 мільярдів 758 мільйонів гривень на всю країну. А в бюджеті цього року на цю програму нічого не закладено. У бюджеті є тільки 20 мільйонів на програму «Питна вода», але ж це інша програма. На кредити ОСББ для ремонту їхніх будинків — 40 мільйонів гривень. Для порівняння, для ремонту одного будинку щодо заходів енергозбереження потрібен 1 мільйон гривень. На науково-технічні розробки виділили 27 мільйонів», — сказав він. Очевидно, що влада розраховує на серйозну підтримку донорів у реформуванні галузі, бо «власних» коштів, як показує цьогорічний досвід, на латання дірок просто нема.

Тим часом глава представництва одного з найбільших наших фінансових донорів, який незабаром планує профінансувати проекти модернізації ЖКГ у 15 містах України — Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, — Андре Куусвек переконаний: у країні, де рівень корупції такий високий, всі привілеї будуть використовувати для «своїх». Про це він заявив в інтерв’ю газеті «Комерсант-Україна». «Загальна економічна ситуація дуже впливає на реформи. А щодо різних зон, то, якщо можна, я висловлю свою точку зору. ЄБРР, здається, навіть не розвивав точку зору з цього приводу, але мені здається, що в країні, де рівень корупції такий високий, усі привілеї будуть використовувати для «своїх», — зазначив він.

Куусвек зазначив, що вже 20 років усі говорять про потенціал України. «Звичайно, чим більше часу займе реалізація потенціалу, тим імовірніша ситуація, що інвестори втратять до неї інтерес. Мені здається, що наступні пару років будуть вирішальними для України. Проводити реформи треба сьогодні. Якщо цього не відбудеться протягом декількох років, мені здається, що світова спільнота й інвестори втратять оптимізм. І продовжувати тільки говорити про величезний потенціал України (хоча це так і є) немає сенсу», — заявив Куусвек.

«Зміни треба було впроваджувати 20 років тому. Чим довше все розвивається без реформ, тим складніше їх проводити. Бо ставки підвищуються. І виходить досить вузьке коло людей, які можуть впливати і на політику, і на економіку», — підсумував глава ЄБРР в Україні.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: