Турбота про сільгоспвиробників набуває нових проявів. Після багаторічного ігнорування вимог цукровиробників про державну підтримку, на сайті Мінагрополітики з’явився проект постанови Кабміну про дотації селянам (550 гривень) за кожен гектар вирощеного цукрового буряку.
Як пояснює перший заступник голови правління національної асоціації «Укрцукор» Петро Борисюк, цей захід спрямований у першу чергу на буряківників. Нині вони страждають від низьких закупівельних цін на сировину — 170 гривень за тонну. «Ціна ж на цукор і без того низька. Якби держава дотувала вирощування цукрових буряків, і ці гроші виробники отримували — була б серйозна стабілізація ринкових ціни», — говорить Борисюк і додає, що як наслідок зросла б у ціні і сiльська праця.
Фахівець переконує, що таким рішенням уряд вбиває двох зайців одразу. По-перше, унеможливлює отримання бюджетних коштів через давальницькі схеми, адже казначейські механізми ґрунтуються на обов’язковій офіційній реєстрації. «Дотація видаватиметься при умові закупівлі буряків за гроші», — говорить він. По-друге, дуже швидко наводиться порядок на ринку закупівлі сировини. Крім того, дотуючи виробників, уряд все одно поверне частину грошей до бюджету: «Ми прораховували цифри. Якщо держава надає, наприклад, 380 мільйонів гривень на дотування буряків, то вона отримує більше 700 мільйонів гривень за рахунок сплати податків».
По-іншому пояснює появу цукрового проекту керівник групи експертів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа. Через ризик зменшення цукрового виробництва уряд створює цукрову страховку. З її допомогою сподіваються втримати потрібний об’єм готового продукту для внутрішнього споживання.
Iз цим погоджується й заступник генерального директора Української аграрної конфедерації Олександр Артюшин. В той же час він нагадує про необхідність комплексного підходу до держпідтримки сільгоспвиробників. Не за горами ж вступ до Світової організації торгівлі з автоматичним встановленням імпортної квоти для цукру сирцю. «З одного боку, уряд нібито надає підтримку, яка повинна сприяти збільшенню посівних площ, але у такій ситуації ринок не зможе спожити такого зростання і буде його корегувати ринковими факторами», — говорить експерт. Один з них — нижча ціна.