Навряд чи, звісно, приймаючи такі рішення, О.Бондар не порадився з Кабміном, але, очевидно, не домовився остаточно — джерело «Дня» в Кабміні повідомило, що «Бондар, задля виконання обіцянки дати бюджету 800 млн. приватизаційних гривень, намагається перейти чужі доріжки». «Дехто тут рве й метає, звинувачуючи ФДМ у наплювацькому ставленні до інвестзобов’язань, — поділилося джерело. — Всі, певна річ, знають, що некомерційні конкурси потрібні були для роздавання пакетів акцій до надійних рук, причому під будь-які, інколи спочатку нездійсненні, зобов’язання. Про це часто говорили в уряді, та, схоже, ніхто не думав, що Бондар зважиться на таке».
Зовсім інша справа — рекомендація фінансовим посередникам реалізовувати каеси під час пільгової підписки на акції підприємств. Нагадаємо, що після скандалу навколо «президентського» передавання «Фінпрому» й «Держінвесту» незатребуваних в Ощадбанку каесів (на суму 2,3 млрд. грн.) і «таємного» урядового списку підприємств, 29-й «каесний» аукціон парламент відмінив. Сертифікати залишилися у «господарів», які тепер мають право продати їх працівникам підприємств, де йде пільгова підписка (кожний працівник, крім вкладання приватизаційного сертифіката, має право купити акцій за номіналом на 250 грн.). Як заявили «Дню» у відділі пільгового продажу ФДМ, замість 250 «живих» гривень можна платити за акції купленими каесами, що обійдеться разів у п’ять дешевше (ціна сертифіката останнім часом різко впала й сьогодні в середньому становить 50-60 копійок). Керівникам підприємств, а також іншим зацікавленим особам це на руку. А ось тим працівникам, котрі не отримують зарплати, навіть каеси, що подешевіли, не купити. В результаті ті ж «Фінпром» і «Держінвест» все одно «прикуплять» те, що хотіли.
Складніше йдуть справи з приватизацією обленерго (тема взагалі претендує стати вічною). Знову переглянуто позицію Фонду й Міненерго. Тепер контрольні пакети акцій залишаються у держави. А решту обіцяно продавати на фондовій біржі, причому пакетами, не більшими за 6%. Новий міністр енергетики Іван Плачков, за словами керівника ФДМ, дуже боїться втратити контроль над управлінням (що під час продажу великих пакетів реальним господарям неминуче). Дрібнопакетний продаж, на думку А.Бондаря, кардинально не змінить ситуацію в галузі й дасть можливість отримати декілька десятків мільйонів гривень до бюджету. «А також допоможе швидше відстрахати решту інвесторів, — сказав «Дню» керівник контрольної Комісії ВР з питань приватизації Олександр Рябченко. — Звісно, хтось спробує скуповувати дрібні пакети, але про інвестування в розвиток галузі вже не йтиметься».
До речі, минулого тижня О.Бондар заявив, що Фонд склав список з 13-ти ліквідних підприємств, що заплановані до приватизації. Але грошей, отриманих від їхнього продажу, може не вистачити, тому ФДМ, за словами його керівника, на всякий випадок склав ще один список — із 83-х підприємств. Всі вони запропоновані до продажу або «цілими», або ж із збереженням у держвласності блокуючого пакета.