Незважаючи на підписаний президентами України та Азербайджану меморандум про співпрацю в нафтовій та газовій галузях, поки що реалізація цих домовленостей з боку держави стримується небажанням Києва дати ініціативу в вирішенні цього питання місцевим органам влади. Про це, зокрема, заявив голова Сумської облдержадміністрації Анатолій Єпіфанов на зустрічі з журналістами, організованій з нагоди приїзду до області амбасадора України в Азербайджанській Республіці Бориса Алексенка.
А.Єпіфанов підкреслив, що значною мірою це питання можна було б розв'язати шляхом створення на Сумщині нафтогазовидобувної компанії, для чого тут, на його думку, є всі необхідні передумови. Ось вже два роки облдержадміністрація намагається довести це у Києві, але поки що далі розмов справа не йде. Між тим, як зазначив Борис Алексенко, маючи такі структури, Україна вийшла б на якісно новий рівень економічних стосунків з Азербайджаном. Зараз у азербайджанській частині Каспійського моря розвідано 112 великих родовищ нафти і газу, на освоєння 11 з яких вже укладено контракти з провідними нафтовими компаніями США, Німеччини, Росії, Норвегії, Франції тощо. України ж у цьому переліку немає. І не тому, що відстають наші технології, чи якість труб або металу гірша, ніж у конкурентів. Навпаки, багато нафтових фірм світу використовують українські компресори, насоси, труби, в тому числі й сумського виробництва. Просто дається взнаки наша відомча інертність, орієнтація на галузеву структуру. З цієї причини й не укладаються контракти, через це підприємства не беруть участі у тендерах.
Анатолій Єпіфанов сказав журналістам, що він знає, хто, передусім, гальмує створення на Сумщині нафтогазовидобувної компанії. Це, зокрема, "Укрнафта", чиновники якої бояться у випадкові появи нової структури бути скороченими. Попри все, голова облдержадміністрації переконаний: компанії - бути. Її створенню повинен допомогти й Указ Президента України про реорганізацію системи державного керівництва в Україні, для виконання якого створено комісію, членом якої є й А.Єпіфанов.
КОМЕНТАР
Цю інформацію "День" попросив прокоментувати заступника голови Держнафтогазпрому України Григорія Бражину. Ось що він повідомив.
Пропозиції про створення акціонерних нафтовидобувних компаній регіонального рівня надходили до Комітету і з інших регіонів України, наприклад із Західного. Але треба розуміти, що жодна така структура не витримає конкуренції з набагато могутнішими російськими компаніями, кожна з яких видобуває нафти більше, ніж усе нинішнє АТ "Укрнафта". Не кажучи вже про могутні іноземні фірми, які приходять на наш ринок. Тому згідно з затвердженою урядом програмою реформування нафтогазової галузі вирішено на базі "Укрнафти" створити вертикально-інтегровану нафтогазовидобувну компанію "Укрнафтогаз". Готується відповідний указ Президента. Що ж до участі України в розвідці та розробці покладів нафти Азербайджану, то ця робота і Комітетом, і "Укрнафтою" провадиться. Нещодавно там побували спеціалісти кількох нафтовидобувних організацій та проектанти з України. Гадаю, надалі до співпраці в цьому напрямі залучаться й нафтогазовидобувники Ахтирки, а також машинобудівники Сум. І не обов'язково для цього створювати окрему компанію.