Члени профільного комітету ЄБА, серед яких представлені такі провідні продуктові торговельні мережі, як ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет», ПІІ «Білла-Україна», ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», ТОВ «НОВУС УКРАЇНА», АТ «Фоззі Рітейл», висловлюють свою занепокоєність стосовно ситуації, яка наразі має місце у сфері функціонування в Україні цивілізованого ринку роздрібної торгівлі. Про це йдеться у прес-релізі Європейської Бізнес Асоціації, який днями надійшов на адресу редакції «Дня».
• Передусім члени комітету хочуть привернути увагу громадськості, ЗМІ та влади до розслідування Антимонопольного комітету України на ринку роздрібної торгівлі харчовими продуктами щодо так званої картельної змови, яке триває ще з 2012 року.
Серед основних звинувачень у бік компаній — представників цього ринку, зокрема, звучать такі, як обмін інформацією про ціни на продукцію з метою їхнього синхронного підвищення по всій країні, надто великі строки відстрочки розрахунків за поставлену продукцію в мережі, неврахування інтересів виробників та постачальників товарів тощо.
• Проте, як показали результати круглих столів, що організовувались АМКУ з цього питання та в рамках розгляду справи, кажуть в ЄБА, обвинувачення з боку АМКУ не мають належного обґрунтування. На думку представників комітету Асоціації з роздрібної торгівлі, проведення розслідування відбувалось вузькоспеціалізованими співробітниками АМКУ, а проблематика вивчалась вибірково, без урахування індивідуальних особливостей товару.
Цивілізований бізнес вітає підписання та ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Сам факт підписання Угоди свідчить про те, що країна обрала для себе європейський вектор розвитку. Саме тому компанії-члени Комітету переконані, що після підписання Угоди про асоціацію необхідно обов’язково адаптувати національне законодавство до змісту директив ЄС, адже це забезпечить встановлення європейських стандартів з метою належного врегулювання проблемних питань діяльності галузі роздрібної торгівлі України в тому числі.
• Зокрема, положеннями Директиви Європейського парламенту і Ради 2011/7/ЄС «Про боротьбу із простроченням платежів у комерційних операціях» від 16 лютого 2011 року передбачено, що оплата, за угодами, між господарюючими суб’єктами здійснюється, як правило, протягом строку, що не перевищує 60 календарних днів. При цьому передбачено, що цей строк може бути продовжено, за умови, що обидві сторони на це погодяться, і таке продовження не буде грубо несправедливим для кредитора. Як зазначають експерти Асоціації, такі приписи не суперечать положенням чинних Цивільного та Господарського кодексів України та можуть потенційно бути ефективно використовуватися в діяльності українських суб’єктів господарювання.
З огляду на вищесказане, пропозиції, які озвучувались Антимонопольним комітетом, стосовно адміністративного втручання в господарські відносини шляхом імперативного фіксування на рівні закону строків розрахунків за товари, не відповідають духу вказаної Директиви 2011/7/ЄС і є, на думку гравців ринку, кроком назад у запровадженні ринкових механізмів ведення господарської діяльності та наближенні умов ведення бізнесу в Україні до стандартів ЄС.
• У той же час члени комітету з роздрібної торгівлі наголошують, що на ринку є ціла низка інших, не менш серйозних проблем, які також потребують уваги та сприяння органів державної влади. Зокрема йдеться про значну частку неконтрольованої тіньової неорганізованої торгівлі (за даними експертів комітету, ця частка складає понад 50% ринку), відсутність належного контролю за діяльністю відповідних суб’єктів, що ставить стихійну торгівлю у більш вигідні умови порівняно з організованою, проблеми безробіття, низьких заробітних плат, які впливають на купівельну спроможність громадян (так, в Україні на продукти харчування витрачається більше, ніж 50% доходів домогосподарств, в той час, як у Європі цей показник близький до 10%).
Експерти Асоціації також звертають увагу на те, що Коаліційна угода від 21 листопада 2014 року визначає необхідність створення сприятливого бізнес-середовища для залучення додаткових інвестицій, а також проведення реформ, у тому числі в антимонопольній сфері. З огляду на це, а також з урахуванням залучення до роботи у новопризначеному КМУ на посадах міністрів іноземних фахівців, Асоціація закликає застосувати аналогічний підхід до організації діяльності Антимонопольного комітету України.
• Пропозиції та рекомендації від гравців ринку роздрібної торгівлі наразі такі:
— імплементувати в національне законодавство України положення Директиви 2011/7/ЄС;
— встановити обов’язок щодо використання реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами-підприємцями, які є платниками єдиного податку. Це, на нашу думку, сприятиме детінізації економіки і зникненню ряду нечесних тіньових схем, а також скороченню об’ємів нелегального імпорту товарів;
— провести відкрите публічне обговорення питання співпраці постачальників і роздрібних мереж за участю представників АМКУ, інших органів державної влади, громадськості, засобів масової інформації;
— активно залучати до роботи в АМКУ міжнародних експертів.
• «Попри всі труднощі, як на ринку роздрібної торгівлі, так і в економіці всієї України, організована роздрібна торгівля все-таки продовжує інвестувати у розвиток країни, будуючи нові магазини, сплачуючи податки, забезпечуючи нові робочі місця та запроваджуючи найкращі світові практики ведення бізнесу. Саме тому члени комітету з роздрібної торгівлі переконані, що зусилля держави мають бути сконцентровані на боротьбі з нелегальним, тіньовим обігом товарів, а не створенні додаткових перешкод для чесного та прозорого бізнесу», — йдеться у прес-релізі комітету ЄБА, який надійшов на адресу редакції «Дня».