Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Суперзавдання»

Україна готується оскаржити в Стокгольмському арбітражному суді чинний контракт між «Нафтогазом» і «Газпромом» та збільшити реверс із ЄС
15 квітня, 2014 - 13:49
ФОТО РЕЙТЕР

Політика Росії щодо України мало не щодня стає дедалі жорсткішою. Не минуло й двох днів відтоді, як президент РФ Володимир Путін поблажливо порадив своєму урядові до початку чотиристоронньої наради по Україні не запроваджувати для нашої країни попередньої оплати за газ, як ця жорстка схема за його ж вказівкою стала реальністю. «Ми не маємо наміру закривати для України газ, — сказав минулої п’ятниці Путін. — Але, згідно з наявним контрактом, що підписаний і діє з 2009 року, «Газпром» має право, і уряд Російської Федерації пропонує перейти на попередню оплату», — сказав Путін на засіданні Радбезу РФ. За його словами, це означає, що в наступному місяці Україна отримуватиме ту кількість газу, за яку вона заплатить цього місяця.

Що так розсердило «брата, який стоїть біля наших воріт»? Гадаю, не останню роль тут відіграла теза, висловлена міністром фінансів України Олександром Шлапаком: мовляв, Україна припинила розрахунки за російський газ на час переговорів щодо збереження газових знижок, про скасування яких «Газпром» заявив в односторонньому порядку. «Ми продовжуємо переговори з «Газпромом» про ціну, яка діятиме з 1 квітня 2014 р., — вторував Шлапакові й міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан. — Відповідно до умов контракту ми надіслали офіційну пропозицію зберегти чинну ціну $268,5 за тисячу кубометрів. Відповіді на цей запит ми поки що не отримали». Голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв сподівається, що в цьому питанні економіка візьме гору над політикою, адже Україна — один з найбільших європейських ринків газу, і його втрата буде украй болючою для «Газпрому». Він також натякнув, що існуюча ставка транзиту російського газу через територію України в умовах неповного завантаження української газотранспортної системи економічно не обґрунтована і «має бути істотно вищою».

Як бачимо, минулий тиждень продемонстрував також рішучість української влади нарешті ліквідовувати газову проблему, що з року в рік вибиває з колії вітчизняну економіку. Як повідомив у п’ятницю з трибуни парламенту Ю. Продан, Україна готується оскаржити в Стокгольмському арбітражному суді чинний контракт між «Нафтогазом України» і російським «Газпромом». Відповідаючи на запитання, коли буде подано позов про це, він запевнив, що «відповідна робота ведеться з першого дня його появи на посаді (глави міністерства. — Авт.)». «Ми сьогодні ґрунтовно підходимо до підготовки відповідних документів і переглядаємо ті невигідні умови, які зараз є в договорі між «Нафтогазом» і «Газпромом» від 2009 року», — сказав міністр і зазначив, що існуюча ціна російського газу для України є несправедливою і політичною. До речі, Продан був на цій же посаді і в той час, коли цей документ підписувався. Тоді його недоліки залишилися непоміченими? А зараз міністр розповідає, що до цієї роботи з підготовки позову залучаються юристи з досвідом судових позовів із «Газпромом»...

Чи упевнений Продан у тому, що арбітраж стане на бік України? Відповідь на це запитання не прозвучала, хоча зрозуміло, на чиєму боці будуть симпатії суддів в умовах російської агресії проти України. Проте міністр продемонстрував парламентаріям, що Україна рішуче налаштована на те, аби будь-якими шляхами ліквідувати свою залежність від російського газу. Продан повідомив, що для цього планується імпортувати природний газ за реверсними маршрутами за договорами з німецькою і французькою компаніями. «Закупівлю газу за реверсними маршрутами ми проводитимемо в терміновому порядку і на тих умовах, які було запропоновано безпосередньо європейськими газопостачальними компаніями, а ми плануємо, що це будуть німецькі RWE і французька компанія (Gaz de France). Нагадаємо, що торік Україна імпортувала з Європи 2,132 мільярда кубометрів природного газу. Як повідомляє Deutсshe Welle, відповідні переговори з компанією «Нафтогаз України» вже ведуться і RWE готовий у будь-який момент розпочати постачання газу в Україну. Укладений 2012 року п’ятирічний контракт між RWE і «Нафтогазом» дає змогу постачати українській стороні до 10 мільярдів кубометрів газу щороку. Щоправда, партнери поки що не обговорювали дату початку постачань і ціну газу.

Також ще не зрозуміло, який саме газ постачатиме RWE в Україну. Баланс цього концерну на 31% складається з газу, отриманого з Росії, на 24% — з норвезького і на 21% — з голландського палива. А що буде, якщо цей баланс доведеться на третину зменшити? Голова «Нафтогазу України» Андрій Коболєв щодо цього не панікує, хоча і не відкидає загрози припинення газових постачань з Росії не лише в Україну, а й в Європу. «Якщо політика бере гору над економікою в газовій сфері, то така загроза є дуже високою», — сказав він в інтерв’ю одній з газет. Варіантів, що  можуть запобігти такому розвиткові подій, на його думку, лише два: «Або нам домовитися з «Газпромом» про збереження ціни, або нам домовитися з європейськими компаніями, які куплять газ у «Газпрому» і потім продадуть його нам, а також почнуть безпосередньо оплачувати наші послуги з транзиту газу нашою територією». Голова «Нафтогазу» також повідомив, що українська сторона попросила Єврокомісію і провідні європейські компанії розпочати переговори з «Газпромом» про придбання газу для закачування в українські ПСГ і транзит в Європу на західному кордоні Росії. Думка не нова, але потребує часу, якого в України зараз немає.

Слід було б поквапитися і з досить проблемним словацьким маршрутом реверсу, що є для України ключовим. У п’ятницю Продан сказав, що «вільна потужність через Словаччину — це близько 20 мільярдів кубометрів газу на рік, у перерахунку на добу — близько 50 мільйонів кубометрів. Із урахуванням Польщі й Угорщини, а це — ще близько 20 мільйонів кубометрів газу на добу — ми в напруженому режимі можемо вийти і пройти опалювальний сезон». Але прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо одразу ж висунув Україні серйозну умову. «Очевидно, що Україна не може оплачувати свої рахунки. Лише третя сторона, така як Європейський Союз і Європейська комісія, може гарантувати оплату», — вимагає Фіцо.

Дещо остудив українських газових генералів і кандидат у президенти України Петро Порошенко. «Швидко це питання не вирішиш. Для цього треба два з половиною роки. Побудувати термінал, прокласти газопровід, зробити реверс газу. Це 2,5—3 роки. І (тоді. — Авт.) всі стукатимуть до України і проситимуть: візьміть у нас наш газ за дуже дешевою ціною», — каже претендент на найвищу державну посаду. Він переконаний: коли буде проведено диверсифікацію джерел постачання країни газом, Україна зможе купувати газ у Польщі, Словаччині, США «і газ перестане бути інструментом тиску», яким він був, коли Україна купувала газ лише в Росії, а влада наживалася за рахунок корупційних операцій.

Президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут прогнозує, що слідом за переходом на умови попередньої оплати за російський газ Путін, у зв’язку з неплатоспроможністю НАК «Нафтогаз України», може ухвалити рішення про припинення постачання російського природного газу українським споживачам. «Тому, — сказав експерт «Дню», — усе те, що два тижні тому видавалося терміновими заходами, сьогодні є просто невідкладним завданням, яке, на жаль, поки що далеко не повною мірою розв’язаними українським урядом і міністерством енергетики». На думку Нарбута, «суперзавданням у цій сфері» є заходи, які згодом приведуть до нарощування власного газовидобування. Це, зокрема, перетворення газу на реальний ринковий товар із ціною, що відповідає попитові і пропозиції. «Ефект від цього може буди в середньостроковій перспективі», — каже Нарбут, тоді як постачання газу з європейського ринку, на його думку, може замістити ті обсяги, які ми дуже скоро можемо втратити.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: