У чиїхось могутніх руках зосередилося багато ОВДП, які треба якось реалізувати
«Наша пісня — гарна, нова. Починаймо її знову». Приблизно так можна назвати чергове приватизаційне нововведення — продаж підприємств не за гроші, а за облігації внутрішньої держпозики.
Нагадаю, що таке своєрідне застосування «нереспектабельних» ОВДП запропонував наш уряд (який має борг із ОВДП і КОВДП близько 3 млрд. грн.) і тут же включив його до переліку антикризових заходів. Потім голова Фонду держмайна, щонайперший прихильник грошової приватизації Олександр Бондар заявив, що в принципі готовий з 1 січня майбутнього року провести спеціалізовані приватаукціони, де за акції підприємств будуть розраховуватися не грошима, а держоблігаціями, однак за умови врегулювання законодавчої бази та внесення відповідних змін у ще не прийняту програму приватизації-99 (а значить, і в багатостраждальний проект бюджету-99. — Авт.).
«Цікаві у нас власті, — заявив «Дню» голова Комісії ВР з питань приватизації Олександр Рябченко, — спочатку вони обіцяють зібрати солідні суми від грошового продажу об’єктів, а потім намагаються впровадити ще один платіжний сурогат типу «каесів» (компенсаційних сертифікатів. — Авт.)». І все ж істинна причина нововведення, вважає О. Рябченко, у тому, що «в чиїхось могутніх руках зосередилося багато ОВДП, які треба якось реалізувати». До того ж, голова парламентської комісії не виключає, що спеціалізовані аукціони якщо й будуть проводитися, то швидше за все за каесівською схемою, тобто «покупець стане відомий вузькому колові раніше, аніж буде оголошено сам аукціон». Згода ж «грошовика» О. Бондаря на продаж за облігації О. Рябченко пов’язує з тиском із Грушевського. У результаті, голова ФДМ змушений був зіграти роль «слухняного», тим паче, що сам він, за ствердженням О. Рябченка, точно знає: парламент ні за що не допустить продажу підприємств за папірці. До речі, О. Рябченко переконаний, що такі наміри уряду — не серйозні, адже не було навіть закритого засідання уряду, де б це питання обговорювалося.
Тобто, залишившись біля розбитого «оведепешного» корита, уряд здогадується, що однієї конверсії облігацій для стабілізації недостатньо, та що можна зробити іще — уявлення не має. У даному контексті є цікавим коментар О. Бондаря: «ФДМ все більше починає вирішувати фінансові питання держави». Нагадаю, що пару тижнів тому той же Бондар сказав: «Я думаю, що ми доживемо до того часу, коли за все, що відбувається в державі, буде відповідати Фонд держмайна». Що це? Жарт? Обмовка? Передчуття?..
№226 25.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»