Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сусіди змінюють курс?

Експерти побачили ризики для України в новому економічному «плані Путіна»
31 січня, 2012 - 00:00

Вчора прем’єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін презентував громадськості чергову порцію передвиборної риторики. У статті «Нам потрібна нова економіка...» для «Ведомостей» він презентує своє бачення подальшого розвитку країни. Головне посилання автора зводитися до того, що потрібно будувати економіку з конкурентоздатною промисловістю та інфраструктурою, з розвиненою сферою послуг, з ефективним сільським господарством, яке працює на сучасній технологічній базі, має величезні матеріальні та кадрові ресурси. У принципі, дана стаття мала б усі шанси непомітно розчинитися в загальному тлі передвиборної риторики. Але оскільки її автор, за даними російських експертів, має найбільші шанси очолити пост глави держави на найближчих два терміни, то для України це не може залишитися «білою» плямою. Тому «День» запитав експертів, як може відбитися на добробуті нашої країни заданий Путіним новий економічний курс?

Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру економічного розвитку:

— Дай Бог Росії розвиватися ефективно. Але бачення Путіним того, як повинна розвиватися Росія, приходить у суперечності з деякими інституціональними особливостями, які мають ментальний характер. Щоб російська економіка ефективно розвивалася, має бути економічна свобода, якої там немає. Максимум чого можуть домогтися сусіди в рамках своєї ментальності — наростити рівень ВВП у перерахунку на одну людину. Подібний шлях проходять арабські нафтові країни. У них, як і у Росії, головний доход до бюджету дають природодобувні галузі. Але від цього вони не змінюються, не стають всебічно розвинутими державами. Тому я не бачу підстав того, що незабаром Росія стане квітучою країною з масовими інноваціями. Об’єктивно сьогодні немає передумов до того, щоб наша сусідка пішла наміченим у статті шляхом. Отже жодних ризиків для України від цього не буде. Щоб економіка змінювалася, спочатку має змінитися людина-реформатор, а потім — підходи.

А тепер представимо інший варіант — диво сталося, і Росія ефективно розвивається, стає більш могутньою. У цьому випадкові для України з’являються додаткові ризики. Чому? Економічно могутня Росія матиме більше ресурсів для реалізації ідеї «ліберального імперіалізму». Тобто йдеться про захоплення і повний вплив на найпривабливіші галузі економіки сусідніх країн.

Ярослав ЖАЛІЛО, завідувач відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, президент Центру антикризових досліджень:

— Треба розуміти, що Росія ставатиме дедалі потужнішим конкурентом на пострадянському просторі за досить широким спектром товарів та послуг, у тому числі й на ринках високотехнологічної продукції. Враховуючи, що Україна на сьогоднішній день у своїй торгівлі з країнами пострадянського простру має досить високу частку продукції машинобудування, то можна припустити, що якщо в Росії справді відбуватимуться такі зрушення, як декларує Путін, то це, по-перше, посилюватиме конкурентний тиск для українських виробників, а по-друге — зменшуватиме попит на таку продукцію, особливо збоку російського ринку. Адже орієнтуючись на більш високі технологічні зразки, очевидно, що РФ буде шукати й машинобудівну продукцію вищого технологічного рівня.

Не секрет, що наш експорт до РФ — це не супервисокі технології: засоби залізничного транспорту стандартного зразка, обладнання електричних машин тощо. Гадаю, Росія буде переорієнтовуватися на інші ринки закупівлі більш високотехнологічного зразка. Це виклик для України, щоб ми так само орієнтувалися на необхідність підвищення інноваційності нашої продукції.

Але є й позитивна тенденція. Україна має значні перспективи співпраці з РФ у науково-технічній сфері. Співпраця науково-технічних шкіл є, і вона добре відпрацьована. Різні дослідні виробництва, опрацювання нових видів техніки. У цьому руслі показовою є авіаційна сфера, але вона не єдина. Тобто, можливо, ми здобудемо партнера в технологічному прогресі.

Наталія БІЛОУСОВА, Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: