Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Світова ера високої інфляції

Що вона підготувала Україні
3 липня, 2008 - 00:00

Процеси глобалізованої світової економіки, на думку експертів, мають значно більший вплив на вітчизняну, аніж це визнавалося досі... Зокрема, на думку віце-президента та інвестиційного керуючого «Foyil Asset Management Ukraine» Дмитра Мошкала, вітчизняний фондовий ринок зростав чи падав переважно через відповідні світові тенденції, а не старання тутешніх чиновників. Певною мірою це стосується й дуже злободенної для Україні теми — інфляції...

«З точки зору руху світових капіталів, весь світ входить в еру високої інфляції. Якщо ми подивимося на ситуацію з інфляцією в США, то побачимо, що закінчився дуже тривалий цикл, коли інфляція падала, і починається цикл, коли інфляція зростає...» — зазначає Мошкало, припустивши, що цей цикл триватиме років 20.

Причина цьому долар... «Він перестав виконувати функції валюти, в якій можна зберігати капітал під час певних проблем!» — пояснює експерт. Справа в тому, що на даний момент зовнішній борг США наближається до цифри 10 трильйонів доларів. А це трохи більше річного ВВП усієї земної кулі! «Тобто цілий рік усі земляни працюють, нічого ніхто не їсть, не п’є, і тільки тоді США розрахується зі своїми боргами...» — іронізує з цього приводу Дмитро Мошкало. За його словами, з такої ситуації в американців є два виходи: перший — оголосити дефолт, другий — просто «переставити цінники» на новий рівень. І поки сценарій іде по другому шляху — в усьому світі цінники переустановлюються на новий, значно вищий рівень...

Хоча насправді такий прогноз «страх який депресивний» лише для тих, хто й досі з надією чекає, коли ковбаса коштуватиме, як за часів СРСР. Для більш же проінформованих у сучасному світі економіки є й інша сторона медалі.

«Коли наступає ера високої інфляції, знову набуває цінності все, що можна помацати, поїсти, поюзати тощо... Знову починають снитися «стандартні бабусині цінності». У зв’язку з цим, ринки, що розвиваються, дуже швидко зростають у ціні! Нині ж ми тільки входимо в цю еру високої інфляції, і зростання фондових ринків країн, що розвиваються, відповідно ще буде продовжуватися... — говорить Дмитро Мошкало й акцентує увагу на можливостях України витиснути максимум з цієї ситуації: — З 2007 року почали активно зростати ціни на продовольство: удвічі зросло зерно, зросла свинина тощо... А далі буде щось страшне... Утім, з іншої сторони (якщо говорити про фондовий ринок України), буде зростання. Адже у світі буде значний попит на сільськогосподарську продукцію... І лозунг «сало чи ковбаса за газ та нафту», над яким зараз сміються, може мати зовсім інакше значення!»

До того ж якщо те ж сало та ковбаса будуть лише дорожчати, то нафта перед тим, як остаточно закінчитися, може ще й подешевшати... Для цього лише треба, щоб з неї вийшов так званий спекулятивний капітал. А він на сьогодні там складає (за різними оцінками) близько 70%!

«Наступним «пузирем» буде сировинний ринок... І переворот на фондових ринках України відбудеться, коли почне падати ціна на нафту, але не почне дорожчати ієна... Адже як тільки починає дорожчати ієна, тут же певний актив починає падати, певний пузир спускається! А нині пік подорожчання ієни пройдений... Тобто якщо подешевшає нафта й не почне дорожчати ієна, це 100% сигнал того, що починається дуже велике зростання фондового ринку. З дуже великим відскоком — мінімум 20—25%», — розповідає експерт.

Простіше кажучи, долар не виконує своєї функції й капіталу немає де бути прилаштованим — його треба інвестувати: чи в нерухомість, чи в сировину, чи в акції. Він не може існувати сам по собі... А за умов, коли подешевшає нафта, капітал піде в акції та землю, тому що нерухомість для нього вже не так актуальна, як раніше.

А це може статися доволі скоро... Конгрес США намагається скоротити можливості для нафтових спекуляцій, встановивши ліміт торгових позицій для інвесторів. На їх думку, це призведе до виходу з даного ринку спекулянтів.

«Ціни скоріш за все впадуть за доволі короткий період, наближаючись до собівартості добування нафти, приблизно до 65—70 доларів за барель і я думаю, що ціни на газ також підуть униз через деякий час», — заявив керуючий хедж фонду Майк Мастерс, виступаючи перед Конгресом.

А керуючий директор і головний нафтовий аналітик «Oppenheimer & C». Фейдл Гейт вважає, що ціни можуть упасти ще нижче — до 45— 60 доларів за барель!

«Я думаю, що об’єм спекуляцій на ринку справді дуже великий, і зниження цін відбудеться на пізніше тридцяти днів з моменту підписання президентом закону. Як тільки Конгрес його прийме, інвестфонди почнуть виводити активи», — у свою чергу під присягою заявив аналітик «Energy Security Analysis Inc.» Едвард Крейплс...

Тобто, «ковбаса та сало», як у всьому світі, так і в нас, дешевшими вже не будуть... Але вони можуть стати тим товаром, попит на який залучить до України колосальні капітали. Єдине, чи розуміють це вітчизняні влада та бізнес і чи виявляться вони готові до «очікуваних» іноземних інвестицій...

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: