У четвер рада директорів Світового банку затвердила для України Першу Програмну позику на реабілітацію фінансового сектора в сумі 400 мільйонів доларів США.
Як зазначається в повідомленні представництва Світового банку в Україні, ця позика є першою з двох позик на політику розвитку, метою яких є подолання наслідків кризи у фінансовому секторі України. Перша позика спрямована на збереження основи банківського сектора у світлі кризи, що продовжується, а друга призначена для реструктуризації сектора та зміцнення його правової та нормативної бази, «щоб він міг краще протистояти майбутнім кризам».
«Світова фінансова криза виявила макроекономічні недоліки та слабкість банківської системи, притаманні Україні. Вони призвели до гострої економічної кризи, через яку, за прогнозами, у 2009 році ВВП впаде на 15%. Наявні в банківському секторі недоліки повністю проявилися в кінці 2008 році й призвели до системної кризи ліквідності та платоспроможності, включаючи втрату майже 30 % депозитів у період з вересня 2008 року до травня 2009 року, — перечислюється в повідомленні банку причини надання кредиту Україні. — Банківську кризу також поглиблюють високе співвідношення між кредитами та депозитами, що фінансується переважно за рахунок зовнішніх запозичень, невідповідність валют, розрив у термінах погашення та концентрація кредитів».
У повідомленні зазначено, що позика передбачає підтримання таких реформ, як створення прозорого процесу, що забезпечить рекапіталізацію банків за рахунок приватного капіталу (там, де це неможливо, рекапіталізація або трансформація здійснюватиметься за рахунок державних коштів за найнижчих можливих витрат); рекапіталізація трьох системних банків відповідно до погоджених процедур; ухвалення змін до законодавства, які створюють нові ефективні інструменти, що дозволяють вирішувати проблеми в банках з меншими витратами коштів платників податків і удосконалення роботи Фонду гарантування вкладів шляхом розробки способів його фінансування у випадку надзвичайних ситуацій.
«Ми сподіваємося, що ця позика посилить довіру до банківської системи в Україні і, таким чином, закладе підвалини для відновлення та економічної реструктуризації по завершенні кризи», — говорить директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Мартін Райзер.
У свою чергу, старший спеціаліст із питань фінансового сектора в Україні Автора Феррарі, слова якої цитуються в прес-релізі банку, вважає, що реформи, які проводяться в контексті першої позики, свідчать про твердий намір уряду відновити стабільність банківського сектора. «Недавні зміни до законодавства дають органам влади можливість швидше й за менші кошти вирішувати проблеми банків, забезпечуючи при цьому захист вкладників. Наступним — непростим — етапом є використання цих інструментів на практиці та завершення реструктуризації сектора», — додає вона.
Угоду про позику між Україною й Міжнародним банком реконструкції та розвитку підписали вчора міністр економіки України Богдан Данилишин і директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Мартін Райзер.