Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Темпи спадуть

Але розвиток залишатиметься позитивним через споживчий та інвестиційний попит
16 жовтня, 2007 - 00:00

Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) зробив свій прогноз розвитку економіки України. Озвучуючи його, директор департаменту економічних досліджень і публікацій МЦПД Олексій Блінов сказав, що після формування нового складу урядової коаліції не варто розраховувати на реформи. Їх залишать на майбутнє, адже політики майже й не давали спрямованих на це передвиборних обіцянок. Тим більше не до реформ буде в зв’язку з наближенням президентських виборів. Утім, політикам буде, мабуть, і не до економіки взагалі. «Ми бачимо, що за підсумками цього року економічне зростання сягне 8%, а протягом наступних трьох років ВВП зростатиме лише на 5,5%—6%», — прогнозує Блінов.

У той же час, Україна, на його думку, має непогані економічні шанси в майбутньому, які забезпечуються нинішніми досягненнями. «За півроку інвестиції зросли на третину. Причому, на відміну від ситуації, яка була три роки тому назад, левову частину надходжень забезпечує приватний сектор», — констатує експерт. Добре це чи погано? «Якщо інвестиції у великі галузі асоціюються з діяльністю великих підприємств (поповнення основних фондів), то у більшості розвинутих економік світу, таких як США, інвестиції домашніх господарств відіграють дуже велику роль», — пояснює Блінов. Однак, iз його слів, українські громадяни свої заощадження вкладають переважно у житло.

Подальший інвестпрогноз Блінов бачить позитивним. На його думку, в 2007—2009 роках інвестиції зростатимуть на 22%, 17% і 14% відповідно. Причому, в 2010 роцi ця непогана тенденція посилиться у зв’язку з підготовкою до Євро 2012. Приплив прямих іноземних інвестицій, за попередніми підрахунками, може становити $6 мільярдів щороку. Вплив інвестицій позначиться на зростанні ВВП, і на кінець 2010 року воно сягне 32% від нинішнього рівня. Це достатньо амбітний прогноз, адже більше нині має тільки Китай і деякі країни, які активно модернізуються. Чи дотягне Україна таких темпів з властивими їй форс-мажорами політичного характеру?

Блінов переконаний, що нашій країні в цьому ніщо не завадить. В Україні поступово утверджуватиметься інвестиційно-інноваційна модель розвитку економіки. Щоправда, як вважає Блінов, у наших політиків є два варіанти її реалізації: за участі державного інвестування і без нього. «Вони (політики) нагадують мені двох економістів, один з яких усе життя рахував ВВП за методом споживання, а другий — за методом виробництва. Тобто вони обоє праві, але кожен по своєму»,— говорить Блінов.

Про що ж iдеться? У будь-якій ринковій країні існують галузі, які традиційно утримуються за рахунок державного фінансування. Україна — не виняток. Сьогодні інвестори не готові взяти під свою повну опіку медицину, освіту чи ЖКГ, які потребують значних фінансових вливань. Тому позбавити ці напрямки держресурсу — значить, наразити себе ж на небезпеку інфраструктурних та інших катастроф. Водночас державі вкрай потрібно розв’язати стару, як світ, проблему створення дієвих механізмів ефективного використання бюджетних коштів, відзначає Блінов. При цьому головним рушієм зростання економіки він називає споживчий попит. І тут є певні проблеми. Природне споживання у 2007—2008 роках підвищуватиметься щороку на 13%, а у 2009 і 2010 — спостерігатиметься його сповільнення до 11,5% та 10%. Проте навіть тимчасове послаблення не міститиме загрози, бо заплановані показники вкладаються у перевірені міжнародним досвідом рамки.

Багато уваги експерт приділив і зовнішньоекономічній діяльності. Зокрема, на його думку, чистий експорт буде від’ємним. Але, хоча зовнішня торгівля й буде тягарем для економічного зростання, та потужне споживання й інвестиції перекриють її дефіцит і, в підсумку, дадуть ті 5,5—6% зростання ВВП, — переконаний експерт.

Значно більше непокоїть його ситуація з цінами. За даними МЦПД, у вересні інфляція у річному вимірі прискорилася до 14,4%. Та робити з цього трагедію Блінов не радить, бо аналогічний серпневий показник становив 14,2%. Головну ж увагу Блінов звертає на цінову температуру в четвертому кварталі. На його думку, інфляційна невизначеність нині дуже посилилася. Якщо ж відбудеться подальше підвищення цін, то можна розраховувати навіть на 12% інфляції за підсумками року. А от на 2008 рік експерт прогнозує інфляцію на рівні 9%.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: