Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Теплокомуненерго «не грітимуть» повітря

Експерт: Уряд зекономить споживачам 10–20% коштів
3 листопада, 2015 - 10:47

Кабмін змінює підходи в оплаті за тепло. Розрахунки за опалення прив’яжуть до температури зовнішнього повітря, повідомив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. «Це має стати відповідальністю теплокомуненерго — зменшувати обсяги споживання природного газу, зменшувати температуру теплоносія і відповідним чином зменшувати рахунок за опалення вашої квартири, а не опалювати атмосферу за ваші гроші», — пояснив він. Зараз, хоч яка була б температура на вулиці, каже прем’єр, «батареї червоні, відкриваємо вікна, і рахунки отримуємо за те, що опалюємо атмосферу». Так відбувається тому, що теплокомуненерго зацікавлені в тому, щоб спалити якомога більше газу і виставити якомога вищий рахунок, пояснив він.

Зміниться й соціальна норма споживання газу. Відтепер виділятимуть не 200 кубічних метрів газу на місяць, а тільки 1 200 кубометрів на весь опалювальний сезон. «Ми провели аналіз обсягів споживання природного газу в будинках, які в середньому опалюють 76 квадратних метрів площі. Це становить протягом опалювального сезону 1 218 кубічних метрів газу», — пояснив він розрахунок. Ціна такого газу, за його даними, 3 600 гривень за тисячу кубометрів. За словами прем’єра, раніше споживач отримував 200 кубометрів газу на місяць. «Якщо зекономили і спожили у жовтні не 200, а 100 кубічних метрів, то зекономлених 100 кубічних метрів газу у вас просто згорало, і ви не мали можливості їх перенести на листопад чи інший місяць. Зараз ми виділяємо не 200 кубічних метрів газу на місяць, а на кожну домівку 1 200 кубічних метрів газу на весь опалювальний сезон — на шість місяців», — пояснив Яценюк.

Олексій КУЧЕРЕНКО, колишній міністр житлово-комунального господарства України:

— Це дуже запізнілий крок. Цю постанову було ухвалено 2010 року мною як тодішнім міністром ЖКГ, але потім її скасували за наполяганням газовиків, яким це не вигідно. Це 1/20 того, що треба було зробити перед підвищенням цін на газ і тарифів, якщо уряд говорить про реформу, а не про автоматичне підвищення цін на газ. Я не аплодуватиму. Починати треба з перерахунку за попередній опалювальний сезон, коли зима була аномально тепла і тепловики спалили газу в середньому на 16% менше, ніж закладали у виробничу програму. Тепловики заборгували населенню України велику суму. Вона визначається двома факторами. Перший — аномально тепла зима, яка мала б зекономити 16%. У перерахунку на газ це означає наступне: за попередній сезон теплокомуненерго спожили 7,5 мільярда кубів газу, тобто вони разом із НАК «Нафтогаз України» «вкрали» у населення мільярд кубічних метрів. До речі, Арсеній Яценюк отримував листа від НКРЕ у травні місяці з зазначенням цієї проблеми, але зробив вигляд, що нічого не помітив. Другий фактор — завищені норми споживання тепла у будинках без лічильника. За нашими оцінками, через це населення переплачує на 30—40% більше за тепло, ніж мало б. Тобто це ще 0,5—1 мільярд метрів кубічних газу. У підсумку у населення за попередній опалювальний сезон теплокомуненерго і НАК «вкрали» 1,5—2 мільярди метрів кубічного газу. Провести цей перерахунок сьогодні без шкоди для економіки і держбюджету можна. Уряду варто прикрутити надмірні витрати в НАКу.

Якщо цю практику поширять тільки на цей рік, то витрати населення на оплату тепла на 10—20% зменшаться.

Крім того, Кабмін мав би збільшити програму встановлення лічильників у будинках, розкрити тарифи і сформувати прозору їх структуру, модернізувати і далі багатоповерхові будинки. Без цього теплокомуненерго і далі закладатимуть у витрати те, що захочуть.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: