Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Терміново потрібно три тисячі управлінців

Українська ІТ-галузь ризикує втратити лідерські позиції у світі
21 березня, 2013 - 12:03

На сьогодні в Україні ринком з найвищим показником річної динаміки зростання у 20%—30% є ІТ-сфера. Гарна технічна освіта з радянських часів дала можливість виховати в нашій країні тисячі фахівців світового рівня. В той же час, в багатьох ІТ-компаніях відчувають великий брак управлінців середньої і вищої ланки.

У профільній Асоціації «Інформаційні технології України» стверджують, що нині галузь відчуває дефіцит в трьох тисячах професійних управлінців. «Однією з основних проблем галузі є те, що більшість керівників налаштована на вирішення технічних проблем. Вони — чудові інженери, але не дуже хороші бізнесмени. Адже під час виходу на світові ринки, основною функцією керівника стає уміння спілкуватися з людьми», — пояснив директор Асоціації Віктор Валєєв. За його словами виходом з такої ситуації для українських менеджерів може стати навчання за міжнародною програмою МВА. Простіше кажучи — це здобуття вченого ступеня Магістра ділового адміністрування (Master of Business Administration). За словами експерта, ця програма дає також розуміння економіки, стратегії розвитку компанії, а також навички управлінських рішень. «І головне, — відзначає Валєєв, — програма МВА надає можливість нашим керівникам спілкуватися з міжнародними колегами однією мовою. У зв’язку з цим я бачу велике підвищення ефективності роботи компанії». На МВА-программах керівники в першу чергу можуть систематизувати ті знання, які вони вже отримали в процесі роботи, відвідування всіляких семінарів, самонавчання й обміну інформацією з колегами. Фактично, це курси підвищення кваліфікації для вищої ланки. Але особливістю МВА-освіти є все-таки можливість надихнутися прикладами інших успішніших менеджерів. Адже на ТОП-ові програми навчання часто запрошують так званих «зірок» бізнесу, які досягли великих успіхів у своїй роботі.

Деякі українські компанії до цього прийшли давно. Вони посилають своїх управлінців середньої і вищої ланки навчатися за межами організації, а деякі упроваджують внутрішні МВА-програми. Адже досвід управління до багатьох директорів українських ІТ-компаній приходив разом із зростанням бізнесу і часто під час спілкування з міжнародними партнерами виникали проблеми. У такій ситуації опинився президент Miratech Group Микола Роєнко, який заснував компанію далекого 1989 року. «Я дуже рано став обіймати керівні посади. Брак профільної освіти мені замінював досвід управління великими командами і проектами», — зазначає Роєнко. За його словами, цього було достатньо, поки бізнес не почав виходити на міжнародні ринки. «Я почав відчувати брак бізнес-освіти. Але мене постійно оточували люди з хорошою МВА-освітою. Крім того, мій бізнес-партнер кілька років тому сам закінчив МВА-школу в Києво-Могилянській академії», — підкреслює Роєнко. Тепер його компанія щороку виділяє талановитим менеджерам на ці цілі декілька стипендій, покриваючи 60% вартості освіти. «Щоб грамотно розвивати цей бізнес, потрібно використовувати кращі управлінські методики і практики, а також інвестувати в персонал», — ділиться досвідом Роєнко.

Віце-президент компанії «Люксофт» Дмитро Кушнір стверджує, що орієнтація українського ІТ-бізнесу на іноземних замовників вимагає від співробітників уміння реалізовувати міжнародні проекти з великими міжнародними партнерами. «Нам украй важливо, щоб наші менеджери могли спілкуватися на одному рівні й однією мовою з топ-менеджерами з боку замовників», — відзначив Кушнір.

Виходячи з цього, учасники Асоціації «Інформаційні технології України» прийняли рішення організувати на базі однієї з українських бізнес-шкіл профільне навчання МВА. Адже окрім базової програми МВА, у світі вже кілька років випускають магістрів управління бізнесом для сфери ІТ. Наприклад, в Індії цим займаються більше 10 вузів. При цьому, вартість такої освіти досить висока. Президент Міжнародного Інституту Бізнесу Олександр Савченко розповідає, що основний курс МВА для топ-менеджерів в США коштує близько 100 тисяч доларів, тоді як вітчизняні школи пропонують цей же курс за 25 тисяч доларів. «Для звичайних менеджерів базовий МВА коштуватиме у нас близько 12 тисяч доларів, тоді як в США він обійдеться в 50 тисяч доларів. Водночас спрощена галузева програма коштує близько 6-7 тисяч доларів», — пояснив Савченко.

На думку Валєєва, підготовка управлінців в ІТ-компаніях стане чималим внеском у підвищення конкурентоспроможності національної індустрії. «Характерною рисою українських розробників завжди була якість виконання складних проектів. З часом нашою конкурентною перевагою має стати якість бізнес-підготовки ІТ-управлінців», — додав Валєєв.

Раніше вітчизняні бізнес-школи вже прийшли до профільного навчання за програмою МВА, але досі вони були орієнтовані на аграрну, банківську й медичну галузі. Втім, кількість їхніх випускників й досі бажає кращого. На рік всі сертифіковані освітні установи України випускають близько 100 магістрів управління бізнесом. Тоді як в сусідній Польщі ця цифра досягає тисячі чоловік, у Великій Британії — близько 35 тисяч, а в США — близько 100 тисяч. Всього ж за рік ступінь МВА у світі отримують близько 200 тисяч бізнесменів. Тому найближчими роками українським компаніям разом із бізнес-школами доведеться докласти багато зусиль, щоб підготувати дефіцитні три тисячі фахівців для сфери ІТ.

Віталій СЕЛИК, «День»
Газета: 
Рубрика: