Обіцянка Кабміну виявити нечесних на руку податківців почала втілюватися в життя. Нагадаємо, що 23 січня уряд прийняв рішення провести вибіркові перевірки з законності відшкодування податковими органами податку на додану вартість. Перший тест на фінансову прозорість провели серед податківців Одеської області, для інших регіонів перевірки теж не за горами. Одеська перевірка показала, що 66,7 мільйона гривень ПДВ відшкодовано незаконно.
Епітетів для характеристики отриманих результатів у перевіряючих не бракує. Директор департаменту моніторингу адміністрування платежів Мінфіну Сергій Довгаль називає «безпрецедентними» та «шокуючими» одеські зловживання, які коштували області 15% її річної суми поверненого за минулий рік ПДВ.
Три одеські фірми у серпні минулого року безпідставно одержали з держказни близько 17 мільйонів гривень кожна, що в цілому становило 52,5 мільйона гривень. Використана ними схема виглядала так: у травні закупили ветеринарний препарат на суму 90 мільйонів гривень, який нібито зберігався у Хмельницькій області на складах загальною площею 4 м 2 . Декларації з відшкодування ПДВ всі три підприємства подали одночасно. Як і годиться за законом, податкова розпочала зустрічну перевірку заявлених сум. Утім, тривала вона аж один день.
Ревізор, який перевіряв одночасно всі три підприємства, виявляється, не помітив елементу схожості у тому, що обсяги проведених операцій кожним із трьох підприємств були значні при тому, що на фірмах працювало по одній-дві особи, а ліцензії на використання та продаж препарату взагалі не було. Для завершення справи не вистачало підпису під результатами перевірки. Регіональні інспектори чудово розуміли, що, давши свою згоду, стануть співучасниками явного законодавчого порушення, яке в разі чого потягне за собою кримінальну відповідальність. Тому, висновок про включення до реєстру на відшкодуванні ПДВ був підписаний бухгалтером Приморської ДПУ Одеси, який не мав на це жодних повноважень. «У нас є інформація, що за цією схемою готувалися продерибанити 350 мільйонів гривень, а встигли тільки 52,5 мільйона», — говорить міністр фінансів України Віктор Пинзеник. Решту грошей з 66,7 мільйона гривень відшкодували за іншими схемами, одна з яких продемонструвала «унікальну миттєву операцію, коли за один день до країни завезли товар, продали його й відправили на експорт».
Як повідомив голова ДПАУ Сергій Буряк, за підсумками проведених перевірок в Одеській ОДА проведені кадрові ротації. Окрім голови ДПА, звільнено ще вісім посадовців. Дати правову оцінку діям податківців повинні правоохоронці — з відповідним листом Пинзеник звернувся до генпрокурора країни.
Експерти продемонстрували «Дню» різне ставлення до отриманих результатів перевірки. Масштабні кадрові ротації і так всі очікували, щоправда, одразу після приходу нової урядової команди, тому нинішні перестановки, скоріше за все, є плановим ефектом, який просто відтягнули в часі. Виявлена ж сума незаконно повернутого ПДВ, на думку члена Громадської колегії при ДПАУ Дмитра Видолоба, виглядає просто смішною для Одеси. Інший співбесідник «Дня», який побажав залишитися невідомим, говорить: «Ніякій цифрі вірити сьогодні не можна, бо ніхто не знає реальних масштабів такого дерибану і нікому це не потрібно». Президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко початок проведення таких перевірок розцінює як «відволікання уваги громадськості від справжніх проблем». Бізнес сьогодні турбують «відкати» за своєчасне повернення ПДВ, які лише від одних розмов нікуди не зникнуть. «Слід перевірити роботу податківців: чому вони прямим експортерам не повертають своєчасно ПДВ», — пропонує Рубаненко.