Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Торгувати сировиною — це злочин»

Україна щороку вироблятиме до 200 тисяч тонн біоетанолу...
7 червня, 2012 - 00:00

Такі плани визначили в Мінагрополітики, схваливши цільову держпрограму «Біоетанол». Згідно з нею, відтепер налагодження виробництва альтернативних джерел палива для держави є пріоритетом.

У Державному підприємстві спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» вийти на такі обсяги готові вже з наступного року. І вже найближчим часом мають намір перепрофілювати 24 вітчизняні спиртові заводи. Як повідомив генеральний директор «Укрспирту» Віктор Панков, єдиним критерієм для зміни профілю заводів є наявність сировинної бази. Зокрема, це стосується цукрових заводів, які виготовляють малясу — основну сировину для переробки на біоетанол.

Тим часом для самих цукрових заводів виробництво біоетанолу може відкрити їм друге дихання і хоча б якісь перспективи збиткової нині галузі. Адже основний її продукт — цукор — сьогодні не надто рентабельний, удвічі дешевший за той таки біоетанол.

«Кілограм цукру сьогодні коштує 5,15 грн. А кілограм нашого продукту — 10,50 грн, — розповідає директор Узинського цукрового комбінату Ігор Шпильовий. — Якщо ціна на цукор не підвищиться, ми різатимемо буряк половинчасто, не залучаючи всіх потужностей підприємства, і через дифузію направлятимемо сироп одразу на переробку на компонент моторного палива».

На цьому підприємстві, яке лише нещодавно частково відновило виробництво цукру, днями вперше на Київщині почали виробляти біоетанол із бурякової меляси. Раніше ж її в кращому разі експортували. Відповідний цех готували до роботи протягом півроку. І тепер він у змозі переробляти 70 тонн меляси за добу, отримуючи при цьому 30 тонн екологічно чистого палива.

Усю свою продукцію комбінат віддаватиме вітчизняним нафтопереробним підприємствам, де біоетанол додаватимуть у нафтопродукти для отримання готового біопалива. Відповідні домовленості в комбінату є вже з Новоград-Волинським НПЗ. Крім того, тривають переговори з Кременчуцьким НПЗ.

У таких цехах шанс на виживання для цукрової галузі бачить і керівництво області. «Торгувати сировиною — це злочин. Її потрібно переробляти. І мати кінцевий продукт. Сьогодні ми спостерігаємо приклад, коли цю сировину переробляють, і маємо кінцевий продукт. До того ж рентабельність заводу збільшилася в 2,5 разу», — зазначає губернатор Київщини Анатолій Присяжнюк.

Нагадаємо, нещодавно Верховна Рада ухвалила закон про держпідтримку виробництва й споживання біопалива в Україні. Цей закон, зокрема, забороняє виробляти біоетанол на спиртових заводах, які виготовляють етиловий спирт.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: