Фахівець з електронного урядування (працювати програмістом почала з 16 років), в.о. заступника мера Дніпра (крім того — радник міністра інфраструктури України Володимира Омеляна та міського голови Львова) Яніка Мерило вважає, що помилка в програму електронного декларування була закладена ще на першому етапі — її побудови. «Завжди можна зробити і нормальне рішення, яке працює, і таке, щодо якого зразу зрозуміло, що воно не працюватиме при певному навантаженні, на маленьких серверах тощо. Тобто фахівці мали передбачати проблеми, які можуть виникнути, — розповіла пані Яніка в інтерв’ю «Дню». — І потім усе пішло не туди. Мабуть, ніхто не бачив технічного завдання, під що це писалося. Якщо поставити завдання зробити дуже велику систему, вони так і зроблять. Якщо сказано, що треба щоб навантаження витримувало десять тисяч тощо, вони зроблять по-іншому. Тобто ТЗ — ключове слово».
«А потім навколо цього було стільки всілякого блефу: мовляв, зробили зауваження, щось поправили, переробили... Тобто тут ще питання не стільки технічне, як усієї комунікації, щодо якої, як в анекдоті, «а осадок остался». Найгірше, що всі блефували: і НАЗК, і ДП «Українські спеціальні системи», якому передали програму, і «Міранда». Мені здається, що навіть за таку публічну брехню вже треба карати, не тільки за наслідки. Адже треба відповідати за те, що ви кажете. Тим паче, якщо кажете не зовсім правду», — вважає Яніка Мерило.
Експертка говорить, що важко, не володіючи інформацією про побудову системи е-декларування, прогнозувати, чи реально її швидко поліпшити. «Я не зовсім упевнена, що її можна допрацювати, якщо одразу була закладене не та архітектура. У нас, наприклад, так сталося із реєстрами Мін’юсту, і сьогодні вони не витримують навантаження, тобто весь час «висять». Ти можеш перенести їх на інші сервери, але це вже нічого не змінить. Тому я вважаю, що з програмою е-декларування не так усе просто, бо вони б її вже допрацювали її. Тобто якраз проблема закладена в ТЗ чи архітектуру. Але насправді це невелика система. Мені здається, «Приват 24» у десятки, а то й у сто разів більше витримує, ніж ця система електронного декларування. І взагалі не проблема створити таку систему, яка працює».
Який політичний вихід із ситуації? Яніка Мерило вважає: «Політично виправити ситуацію можна так: НАЗК має оголосити, що не впоралося із завданням, подякувати і скласти свої повноваження для тих, хто може впоратися краще і допрацювати систему, якщо це можливо. В «УСС», коли їм передали цю систему, технарі спочатку сказали, що зразу все налаштують, система працюватиме і так далі. Добре, «Міранда» передала їм, а ситуація не покращала... Тобто правильне політичне рішення — просто нарешті повести себе солідно і сказати: «Ми не впоралися. Нехай прийдуть ті, хто впорається». Але цей цирк продовжується, і це ганьба».
Про те, чи не змінився прогноз Яніки Мерило щодо переходу України на електронне урядування за 15 років і яким чином вдається втілювати низку електронних проектів у Дніпрі, читайте в найближчому номері «Дня».