Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Три мільйони на якість

Чи стане від цього кращим український товар?
3 лютого, 2009 - 00:00
ПОКИ ЧИНОВНИКИ ЗАНАДТО СУВОРО СТАВЛЯТЬСЯ ДО ВІТЧИЗНЯНИХ ТОВАРІВ, РИНОК ЗАПОЛОНИЛИ ІНОЗЕМНІ. Й БАГАТО З НИХ — ДУЖЕ СУМНІВНОЇ ЯКОСТІ... / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Євросоюз для реалізації на території України проекту «Технічна допомога українській інфраструктурі забезпечення якості» виділив три мільйони євро.

Головною метою проекту, як зазначають його організатори, є допомога Україні у зміцненні та модернізації інституцій забезпечення якості (усі аспекти метрології, стандартизації, випробувань, управління якістю, оцінки відповідності та акредитації). Реформування даної сфери має дати потрійний результат: підвищення конкурентоспроможності вітчизняних компаній, усунення технічних бар’єрів у торгівлі по всій зоні Євросоюзу, а також досягнення Україною її цілей у сферах екологічної безпеки, охорони здоров’я та захисту прав споживачів.

«Проект має на меті покращання показників української економіки для створення продукції та послуг, що відповідають вимогам ЄС та міжнародним стандартам», — зауважив на презентації проекту член групи виконання проекту Евангелос Вардакас. За його словами, орієнтація на споживачів ринку Євросоюзу дуже важлива, адже, хоча й добре мати 50 мільйонів споживачів всередині країни, але ще краще, щоб їх було стільки, як у Євросоюзі.

На думку представників євроспільноти, нинішня невідповідність наших стандартів їхнім вимогам зберігається тому, що в Україні держава дотепер втручається не тільки в питання якості та безпеки товарів, але й у їхню розробку, дизайн; вирішує, які повинні бути параметри та колір певних виробів. Експерти також нагадують, що після підписання 1998 року Угоди про партнерство та співпрацю між ЄС та Україною остання зобов’язалася привести свою систему технічного регулювання і стандартів у відповідність із системою Європейського Союзу. До того ж, наша країна стала членом СОТ, що накладає на неї додаткові зобов’язання щодо гармонізації торгового режиму з вимогами цієї організації.

Україна в цьому напрямі хоч і просувається, але занадто повільно, відзначають експерти. Для того, щоб змінити нашу, українську, систему контролю, вважають європейці, необхідно трошки змінити й національний менталітет. Але найважливіше — повна незалежність усіх складових контролю якості. Планується також підтримка процесу втілення в життя законодавства та стандартів, які відповідають європейським та міжнародним нормам, скасування застарілого українського законодавства і стандартів у відповідних сферах. Якщо вітчизняним чиновникам вдасться узгодити, привести у відповідність до європейських норми та стандарти, то країна отримає ще й збільшення обсягів прямих іноземних інвестицій.

Наші чиновники високо цінують таку допомогу з боку ЄС. Про це особисто заявив на презентації проекту заступник міністра економіки (він заразом і координатор проекту) Віктор Пантелеєнко. «Хотів би зазначити, що є позитивні позиції, але є й негативні — ми ще не навчилися користуватися тими інструментами, які дає нам членство в СОТ. Якщо ми стали членами цього всесвітнього клубу, то маємо виконувати і його вимоги», — переконаний Пантелеєнко.

Схожа думка і в першого заступника голови Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Сергія Доротича. Знаковим він вважає те, що навіть коли всі країни охоплені економічною кризою, Євросоюз знаходить час та кошти для того, щоб підвищувати рівень безпеки продукції та послуг в Україні.

Чималу користь від покращання інфраструктури забезпечення якості повинні відчути й українські споживачі. У цьому впевнений радник з політичних питань генерального директорату підприємництва та промисловості Європейської комісії Марко Д’Амброзіо. Він переконаний: зиск для вітчизняного споживача в тому, що з’явиться ширший вибір дешевших та безпечніших продуктів.

Але не зважаючи на те, що українські чиновники охоче згодилися на співпрацю з європейськими, поки ніяких позитивних зрушень, які б дав проект, не помітно. І це при тому, що офіційно він розпочався ще 23 червня 2008 року. Триватиме акція рівно 30 місяців і закінчиться 22 грудня 2010 року. Президент компанії European Profiles S.A. Дімітрос Баколас запевняє, що він навіть не сумнівається, що проект досягне своїх цілей. Але разом з тим додає, що це не буде одразу європейський рівень, це лише початок...

Тетяна МАМАЛИГА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: