У питанні збільшення акцизних ставок на тютюн і вироби з тютюну наша країна вже починає ділитися своїм досвідом. Починаючи з вересня 2008 року ставки акцизів на тютюн в Україні були підняті майже в п’ять разів. Доходи бюджету в жовтні 2009 року зросли більш ніж у чотири рази в порівнянні з середньомісячними доходами 2008 року. І це при тому, що обсяги виробництва тютюну й тютюнових виробів у цілому знизилися на 10%.
Незважаючи на такий величезний ривок, Верховна Рада й далі планує їх збільшувати. Так, підвищення ставок акцизів очікуються в жовтні цього року й лютому наступного. Нардепи наполягають на збільшенні акцизів на 60% цього року й на 30% в наступному — таким чином, за календарний рік вони повинні зрости на 100%. Про це говорить народний депутат від Комуністичної партії і член комітету ВР із питань податкової й митної політики Євген Царьков. «Тютюн і алкоголь мають бути предметами розкоші. І доки ми не доведемо ціни на цю шкідливу категорію продукції, особливо на тютюн, до таких розмірів, які справді битимуть по бюджету будь-якого українця, хоч би середнього, доти ми боротимемося», — говорить він.
Народних депутатів не зупиняє навіть те, що тютюнові акцизи в нашій країні вже набагато вищі, ніж у Російській Федерації або Молдові. Ціновий перекіс, що існує сьогодні, негативно впливає на об’єми контрабанди тютюнових виробів із однієї країни в іншу. Тому Україна, Росія і Молдова вирішили разом виробити єдину політику в сфері підвищення акцизів на тютюнові вироби. Для цього недавно зібралися представники трьох країн на круглому столі в Києві.
Така практика збільшення акцизів нардепам подобається — мовляв, тютюнові компанії й так отримують надприбуток. Основну вигоду від збереження низьких ставок акцизів у нашій країні, а також у Росії й Казахстані, отримують транснаціональні компанії, які контролюють понад 90% ринків цих країн. Вони-то і зацікавлені в збереженні податкової політики на існуючому, досить низькому рівні, говорять експерти. Одна така компанія, за словами Царькова, заробляє більше, ніж весь бюджет нашої країни. Тому окрім акцизів ці компанії повинні ще нести додаткову соціальну відповідальність — компенсувати шкідливість виготовлюваної ними продукції.
Але от про те, скільки спортивних шкіл побудовано на кошти від тютюнових акцизів, народні депутати поки не надто квапляться говорити. Мовляв, спочатку необхідно вивчити, а чи потрібні взагалі такі школи, говорять вони. Отже, акцизи є елементарним способом поповнення державного бюджету й зовсім не методом дієвої боротьби з тютюнокурінням, як заявляють наші народні обранці.
І можливості заробляти на таких збільшеннях ще величезні, впевнені в парламенті. Адже, порівнюючи акцизні ставки з європейськими мірками, нам справді є куди піднімати планку. В Україні сигарети набагато дешевші й, таким чином, доступніші, чим у ЄС, тоді як багато продуктів харчування, такі як сир, молоко, ковбасні вироби — на однаковому ціновому рівні. «У 14 разів у нас ціни на тютюнові вироби нижчі, — говорить Царьков. — Коли збільшимо до 14 разів, тоді, напевно, парламент заспокоїться».
Представники Росії та Молдови дуже високо оцінили позитивний, на їхню думку, досвід значного збільшення ставок акцизів на тютюн і тютюнові вироби в нашій країні. Статистика свідчить, що завдяки таким діям державний бюджет нашої держави був поповнений значними сумами грошей. Так, у 2007 році це було 2,44 мільярда гривень, у 2008 — 3,58 мільярда гривень, 2009 — 9,06 мільярда гривень. І навіть у січні—травні поточного року надходження від акцизів були на два мільярди гривень більші, ніж у січні—травні минулого року.
Але не лише грошима вимірюється користь підвищення акцизів. Згідно з даними Державного комітету статистики України, поширення куріння серед населення від 18 років і старше 2009 року в порівнянні з 2008 знизилася із 27,5% до 25,5%. А за даними національних репрезентативних опитувань, поширення щоденного куріння серед дорослого населення в державі знизилося на 2,2% лише за декілька місяців 2009 року. При цьому, згідно з офіційними даними Державної митної служби України, масової контрабанди тютюнових виробів до України досі не зафіксовано. Хоча в деяких експертів ці оцінки все-таки менш оптимістичні.
Зате контрабанда сигарет із України в інші країни, навіть незважаючи на збільшення їхньої вартості, процвітає. І незаконні транспортування цього товару між сусідніми країнами лише збільшаться, якщо різниця цін на сигарети ще зросте. «Контрабанду можна знизити лише співпрацею між нашими країнами, між нашими службами й веденням загальної фіскальної політики», — переконаний у свою чергу представник міністерства фінансів Республіки Молдови Адріан Русу. За його словами, на початку року в Молдові акцизи було піднято практично в чотири рази (адвалорна складова), але про подальше збільшення збору уряд доки не думає.
Заледве ліпше справи зі збільшенням акцизів у Російській Федерації. Так, депутат Державної думи РФ, перший заступник голови комітету з охорони здоров’я Державної думи РФ Микола Герасименко вважає, що ціни на сигарети в Росії дуже низькі. «Нас надихнула прикладом Україна, яка три рази піднімала в 2009 році акцизи, відповідно різко збільшилися надходження до держбюджету. У Росії, на жаль, до цих пір акцизи низькі... і такого різкого підвищення доки не відбувається», — зазначив народний депутат. За словами Герасименка, члени комітету пропонували збільшити акцизи в три рази, але міністерство фінансів РФ не підтримало й не внесло відповідного урядового законопроекту. Це, за його словами, пояснювалося тим, що російський ринок може зіткнутися з припливом великої кількості контрабандних сигарет із Казахстану, Молдови та інших сусідніх країн. Проте бажання збільшити акцизи в наших сусідів все-таки є, тому Герасименко додає: «Просування є, один варіант розглядається триразового збільшення акцизів, інший — 30% збільшення. Побачимо, який погляд переможе».
ДО РЕЧI
Як повідомив народний депутат Євген Царьков, у нього та його колег з парламенту є ідея запровадити реалізацію тютюнових виробів виключно в окремих торговельних точках, тобто відокремити від місць продажу інших харчових продуктів. «Ми хочемо вибити цю групу товарів із продуктових супермаркетів», — пояснив нардеп, адже сьогодні, за його словами, шкідливу групу товарів нам нав’язують як першочергову.