Українській владі необхідно проводити більш гнучку валютну політику. Про це вчора в ході інвестиційного форуму під запитально-інтригуючою назвою «Україна: на шляху в безхмарне майбутнє?», організованого групою компаній «Інвестиційний Капітал Україна», заявив професор економіки в Stern School of Business Університету Нью-Йорка Нуріель Рубіні. Свого часу він передбачив фінансову кризу в США і її причини. А тепер прогнозує два варіанти виходу зі світової кризи та можливі торгові війни...
Аби підготуватися до можливих негараздів, Рубіні порадив українському уряду проводити більш гнучку валютну політику. Як переконує професор, гнучкий валютний курс, що припускає певну девальвацію вітчизняної валюти, дозволить посилити конкурентоспроможність економіки. В зв’язку з цим Нуріель Рубіні зауважив, що сьогодні більшість країн світу проводитимуть девальваційну політику по відношенню до своїх валют для підтримки експортерів.
Утім, саме ця тенденція несе в собі дуже масштабні ризики, упевнений економіст. На думку Рубіні, подібна практика валютних перегонів надалі може привести країни до торгових воєн. Зародки цього, за словами професора, зараз можна спостерігати, в першу чергу, між США та Китаєм. «Адже в світі не буває, щоб абсолютно всі заробляли на експорті. Якщо десь він зростає, то десь обов’язково має знизитися. І якщо одна валюта падає, інша має зростати», — пояснює Рубіні.
Єдиний вихід із даної ситуації, за словами Рубіні, — якнайскоріші реформи, направлені на підвищення конкурентноспроможності й стійкості вітчизняної економіки до зовнішніх впливів. Разом з тим, професор закликає не брати на озброєння антиглобалістські заклики. «Альтернативи глобалізації немає», — упевнений він.
Експерт також зазначив, що на сьогодні в українській економіці спостерігаються ознаки стабілізації. Проте, за його словами, в другому півріччі 2010 року можна буде спостерігати уповільнення її зростання на тлі подібних процесів у економіках розвинених країн. Рубіні вважає, що економіки країн Східної Європи, у тому числі й України, й надалі продовжують залишатися під сильним впливом ситуації на світових ринках. Тому подальший розвиток подій, гадає професор, може піти за двома сценаріями: повільне, поступове, але економічне відновлення після кризи, або ж тривале й безрезультатне «тупцювання на місці». Графічно дані процеси Рубіні описав латинськими літерами U та L.
Хоча українським експертам, що брали участь у форумі, «пророцтва» та поради видатного економіста не виявилися сюрпризом. Мовляв, бути готовими до зовнішніх негараздів і будувати конкурентоспроможну економіку потрібно завжди. Утім, стосовно часу проведення необхідних реформ виникла дискусія. Зокрема, як зауважив народний депутат, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк, криза — це невід’ємна частина життя суспільства. «Вона трапляється циклічно, і до неї слід бути готовими. Тому реформи слід було проводити до кризи», — вважає народний депутат. І думаючи на перспективу, Україні, як прогнозує Яценюк, слід стратегічно готуватися до світової продовольчої кризи, аби реалізувати свій величезний аграрний потенціал вчасно.
Втім, лише реформами на майбутнє не обмежишся, вважає екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник. І стабільності в країні без подолання дефіциту бюджету, який експерт цього року оцінює в 120 мільярдів гривень, теж не буде... Про бачення Арсенієм Яценюком, Віктором Пинзеником та іншими провідними вітчизняними економістами процесу реформування країни, а також їх відгуки на прогнози Нуріеля Рубіні читайте в наступних номерах «Дня».