Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У чому суть українсько-словацького реверсу?

Експерти: Європа готова підтримати Україну в боротьбі проти «Газпрому»
26 вересня, 2012 - 00:00

Україна планує з середини 2014 року розпочати реверсні поставки газу з Європи. Про це заявив європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер в інтерв’ю українським журналістам в Брюсселі після закінчення зустрічі з міністром енергетики і вугільної промисловості України Юрієм Бойком. «Дійсно, на кордоні між Україною та Європейським Союзом — Словаччиною — є технічні можливості для реверсних поставок газу. Нам потрібен деякий час (для технічного рішення поставок), але ми думаємо, що реверсні поставки можуть бути готові до середини 2014 року», — деталізував єврочиновник.

На питання про те, як це позначиться на співпраці Європи з «Газпромом», він сказав, що для газового ринку Європейського Союзу, як і для України, Росія залишається «найважливішим партнером». «І в наших інтересах продовжувати це партнерство. Але наш внутрішній ринок і наша енергетична політика говорять про необхідність диверсифікації ринку газу. Це означає — диверсифікації шляхів поставок і ресурсів. Реверсні поставки — ключовий ресурс загального європейського газового ринку», — підкреслив він.

У свою чергу міністр Бойко додав, що основне питання, яке розглядалося (під час переговорів), — це питання інвестицій і фінансування в енергетичну галузь України. «Наші проекти хоч і важко, але просуваються вперед», — підсумував Бойко. Що означає для України та її економіки відкриття європейського реверсу? Які головні умови якнайшвидшого запуску цього механізму та можливі ризики? Про це «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРІ

«ПРОЕКТ МАЄ ПЕРЕБУВАТИ ПІД ПОСТІЙНОЮ ОПІКОЮ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КОМІСІЇ, ЯКА МАЄ ВИКОНАТИ РОЛЬ КОНТРОЛЕРА»

Михайло ГОНЧАР, директор енергетичних програм центру «Номос»:

— У кризовий 2009 рік Україна змогла розвернути свою газотранспортну систему і запустити її в реверсному режимі. Все відбулося успішно. Чому не може бути транскордонного реверсу? Може. Тим більше, що український досвід 2009 року взяли на озброєння і європейські компанії (словацькі) і 2010 року вже відпрацювали технічні умови для реверсного використання існуючих трубопроводів в Центральній Європі. Тому в разі виникнення газової кризи Словаччина могла би без проблем отримувати газ із Чехії, Німеччини чи Австрії. Тож лишилося створити технічні можливості, аби газ від європейських компаній надходив до України. Для цього потрібна максимальна координація співпраці між НАК «Нафтогаз України» та словацькою газовою компанією. Чому саме словаки? Бо саме українсько-словацька газова магістраль основна, якою російський газ потрапляє в Європу.

Якщо цей варіант співпраці вдасться, то Україна зможе істотно диверсифікувати маршрути й джерела постачання газу. Де-факто ми можемо споживати той самий російський газ, але де-юре — це буде газ від німецьких, австрійських чи інших європейських країн, який вони купили в «Газпрому». Так робить Польща, яка частину газу закуповує у Німеччини, яка купує його у Росії. Крім того, не забуваймо, що у Європі є і спотовий ринок газу. А на цьому ринку ціна енергоресурсу (за виключенням пікових періодів) значно нижча за російське блакитне паливо. Упродовж останніх місяців ціна газу на споті коштувала на 50—70 доларів дешевше на тисячі кубометрів у порівняні з газом довгострокових контрактів.

Аби українсько-словацька співпраця вдалася, потрібно виконання кількох умов. Перша умова — має бути послідовність української сторони в своїх діях. Друге — синергія української та словацької компаній, бо обидві сторони знаходяться під пресингом традиційного партнера «Газпрому». І третя, найголовніша умова — проект має бути під постійною опікою Європейської комісії, яка має відіграти роль контролера.

«ЦІНА ЕНЕРГОРЕСУРСУ МОЖЕ ЗНИЗИТИСЯ НАВІТЬ ВДВІЧІ»

Олександр ТОДІЙЧУК, президент Київського міжнародного енергоклубу:

— Це розширення маршрутів та джерел постачання газу в Україну і значна альтернатива російському газу. В літній період цей маршрут дозволить закачати в підземні сховища достатні обсяги дешевого газу і впродовж усієї зими не залежати від примх та забаганок російського монополіста. Ціна енергоресурсу може знизитися навіть вдвічі. Але головне — не проѓавити цей момент і закупити дешевий газ. Загалом завдяки цьому шляху Україна може імпортувати спочатку кілька мільярдів метрів кубічних газу, а в перспективі збільшити цю цифру до 10 мільярдів метрів кубічних. Для порівняння — це половина газу, який сьогодні видобувається в Україні, та трохи менше того об’єму, який купує Україна в Росії. Крім того, заява єврокомісара свідчить про реальну інтеграцію України в європейську енергетичну систему. Це свого роду запобіжник для України, що в разі побудови Росією Південного потоку реверсна робота газотранспортної системи України збереже життєдіяльність «Укртрансгазу».

«РЕВЕРСНИЙ» ГАЗ ЗІ СЛОВАЧЧИНИ ДАСТЬ ЗМОГУ УКРАЇНІ ЗАМІНИТИ5 МІЛЬЯРДІВ МЕТРІВ КУБІЧНИХ ДОРОГОГО РОСІЙСЬКОГО ГАЗУ

Юрій КОРОЛЬЧУК, член наглядової ради Інституту енергетичних досліджень:

— Насправді цікава сама заява єврокомісара. Раніше від Європейської комісії ніколи не чули визнання того, що такий реверс можливий і що його підтримують у Європі. Оттінгер підтвердив, що Європа готова підтримати Україну в її боротьбі проти «Газпрому». На мій погляд, в результаті такого реверсу Україна спокійно може замістити до п’яти мільярдів метрів кубічних російського газу.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: