Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Крим приходить тепло

Автономні газові котли довели свою ефективність
29 липня, 2006 - 00:00

У четвер кримський спікер Анатолій Гриценко висловив надію, що російський «Газпром» допоможе автономній республіці у постачанні газу. Зі слів Гриценка, питання про постачання газу до Криму обговорювалося під час його недавніх відвідин Москви. «Для балансу газу нам необхідно 1 мільярд кубометрів», — відзначив він. Це викликано тим, що дочірня компанія НАК «Нафтогаз України» «Газ-тепло», яка є оператором з постачання газу для підприємств комунально-побутового господарства та бюджетної сфери Криму, не виконує своїх обов’язків, оскільки не має свого балансу та лімітів газу. Через це, за словами Гриценка, в Криму вже є проблеми з постачанням газу ряду споживачів та почастішали перебої у забезпеченні населення гарячою водою.

«Ми висловили прохання, щоб російський газ надходив у Крим, і наше прохання було почуто, попередньо було дана згода на обсяги газу, і ми просили, що не меньш важливо, щоб ціна була фіксована протягом 5 років. Сьогодні в РАТ «Газпром» обговорюється ця ситуація, а ми ведемо переговори щодо оператора», — відзначив Гриценко.

Тим часом дочірнє підприємство НАК «Нафтогаз України» «Газ-тепло», схоже, не має наміру відмовлятися від ролі кримського газового оператора. Це видно хоча б з того, як наполегливо впроваджуються ним тут автономні енергозберігаючі міні-котельні. Перша їх партія вже встановлена. Завдяки цьому газ можна буде зберігати у багатьох дошкільних закладах, середній школі міста Бахчисарай, у приміщеннях Бахчисарайської райдержадміністрації, прокуратури, райуправлінні МВС. На відміну від котелень старого зразка, розташованих, зазвичай, за кілька кілометрів від місця, куди подається тепло, нові модульні котельні встановлюються неподалік від споживача. Завдяки цьому втрати тепла зведені до мінімуму. За словами першого заступника голови кримського уряду Азіза Абдулаєва, це дозволяє зекономити до 25% тепла. Крім цього, тут застосовуються найсучасніші системи підігрівання і котли з чавунними теплообмінниками, які дозволяють підняти ККД до 96 відсотків. Котельні чотирьох модифікацій, що разраховані на обігрівання приміщень площею 2000 — 6000 квадратних метрів, на замовлення «Газ-тепла» виготовило Харківське ЗАТ «Інститут Укроргверстатінпром».

Як пояснив генеральний директор «Газ-тепла» Дмитро Бублик, програма, здійснювана в Криму — це початок процесу реорганізаціїї систем теплопостачання. Її планується виконати за два-три роки. «Централізовані системи наразі знаходяться в такому стані, що їх відновлення коштуватиме дорожче, ніж побудова нових міні-котелень», — пояснив Бублик. В Криму планується встановити сто модульних котелень, кожна з яких коштує 250- 310 тисяч гривень. За словами гендиректора «Газ-тепла», в цю програму не вкладено жодної бюджетної копійки. «Проект функціонує за рахунок власних обігових коштів підприємства, — запевнив журналістів Бублик. — Крім того, ми ще активно кредитуємося: банки надали нам суттєву фінансову підтримку». За його ж словами, на цей рік інвестіції в проект складають 150- 200 мильйонів гривень, а надалі це будуть мільярди доларів.

Постає логічне запитання про зиск, який матиме з цього НАК «Нафтогаз України»? Як зазначив Бублик, вартість газу, який відпускається підприємствам «Теплокомуненерго», нижча сабівартості. Рік тому була взагалі вдвічі нижчою, а зараз наближається до собівартості. «Чим менша буде кількість спожитого «Теплокомуненерго» газу, тим менше коштів витрачатиме «Нафтогаз України», щоб компенсувати цю різницю за рахунок власних коштів», — поясняє гендиректор.

Перебуваючи в Бахчисараї, журналісти пересвідчилися, що дитячі заклади № 8,9,11 цього міста взимку матимуть гарантоване тепло і протягом року — гарячу воду. І все ж теплоенергія у нас використовується не по-господарськи. «В кожній будівлі потрібно замінити всі вікна, адже замало тільки сучасного котла, потрібно мати ще й підготовлений за сучасними вимогами об’єкт», — сказав Азіз Абдулаєв, звертаючи увагу на старі, вкриті щілинами віконні рами дитсадка... Та ж проблема і у селі Віліно (Бахчисарайський район), де у приміщенні школи (до речі, з татарською мовою викладання) встановили міні-котельню, а сама будівля потребує нагального ремонту.

Цікаво, як відбираються соціальні об’єкти для участі в цій програмі, адже таких «проблемних» будинків по Україні, мабуть, більшість. За словами Бублика, право вибору належить органам місцевої влади. «Якщо брати до уваги інформацію, отриману від галузевих міністерств, то зараз ми маємо для встановлення нових котлів склали список на 1700 шкіл, лікарень, дитячих садочків», — розповідає Бублик. За його словами, місцевій владі запропоновано два варіанти співпраці — це довгостроковий лізінг і реалізація тепла (тоді всі витрати робить «Газ-тепло», працюючи по діючому в регіоні тарифу).

Для сіл та районних центрів «Газ-тепло», окрім міні-котелень, розглядає й інші варіанти, наприклад, альтернативні джерела опалення (солома, торф). «Також планується до початку опалювального сезону відкрити декілька котелень, що працюватимуть на електроенергії, —ділиться планами Дмитро Бублик. — Працювати вони будуть в період нічного мінімуму, коли споживається найменше енергії і відповідно вона найдешевша».

Свою програму підвищення ефективності котелень «Газ-тепло» розпочав з кримського міста Армянськ, який вважається депресивним регіоном. Як розповів директор кримського представництва ДП «Газ-тепло» Іван Майстренко, три роки тому Армянськ мав два мільйони гривень боргу за газ. «Наразі боргів у нас немає і повним ходом іде децентралізація системи опалення, — підводить підсумки директор. — Наша міська бойлерна переобладнана у міні-котельню, іде реконструкція центральної котельні — там встановили новий котел. Завезли міні-котельню і в дитячий садочок (ще три очікуються)». Крім того, говорить він, іде робота щодо автономізації опалення в квартирах. Для цього була розроблена розрахована на п’ять років програма кредитування тих мешканців міста, які виявили таке бажання. Люди переконалися: газ дорожчає, і гроші, витрачені на те, щоб його менше споживати, окупаються дуже швидко. А тому йдуть на витрати.

Марія СЕМЕНЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: