В українській вугільній промисловості виділяються чотири групи шахт. Перша - рентабельні, спроможні забезпечити свою господарську діяльність без державної підтримки. Друга - потенційно рентабельні, яким надано термін (і незабаром він спливає) для поліпшення своїх економічних показників, після чого буде визначено, працюватимуть ці шахти без державної підтримки чи перейдуть у третю групу, яка об'єднує шахти, котрі підлягають закриттю найближчими 5-а роками. Четверта група - це ті 40 шахт, які слід було ліквідувати протягом минулого й цього років.
На недавній колегії голова Донецької обласної адміністрації Віктор Янукович дуже різко відгукнувся про роботу, спрямовану на закриття шахт і пом'якшення соціальних наслідків реструктуризації галузі. За його словами, проблему з самого початку концептуально не було розв'язано на державному рівні. А розташована в Донецьку Українська державна компанія "Укрвуглереструктуризація" не виконує покладені на неї функції. Про стан справ на шахтах, які закриваються, Віктор Янукович пообіцяв інформувати Президента і прем'єр-міністра, аби питання розглядали на найвищому рівні.
А на рівні Мінвуглепрому процес реструктуризації, здається, особливого занепокоєння не викликає. "Не так швидко закриваємо шахти, як слід було б", - підкреслено спокійно констатував начальник управління розвитку ринкових відносин і закордонних кредитів В'ячеслав Плєтньов. Цілком ліквідовано 4 шахти, ведуться роботи, спрямовані на закриття, ще на 32, 30 з яких перебувають у складі "Укрвуглереструктуризації". Затримка, за його словами, в основному пов'язана переважно з відсутністю фінансового забезпечення заходів закриття, а також виплати заборгованості по зарплаті на цих підприємствах.
Два спільних зі Світовим банком проекти істотної матеріальної допомоги вугільникам поки що не принесли: за першою кредитною угодою з загальної суми у $28,5 млн. нині отримано $991 тис., частина яких пішла в адміністрації за місцем розташування цих підприємств (Єнакієве, Сніжне й Донецьк), а друга частина - компанії "Укрвуглереструктуризація". За другою угодою з загальної суми в $300 млн. наприкінці минулого року отримано $150 млн. завдяки тому, що вугільники виконали умови надання першого траншу. Згідно з договором, при виконання всіх умов другий транш має надійти вже в червні.
- Умови другого траншу значно складніші, вимагають додаткових бюджетних асигнувань, - сказав В'ячеслав Плєтньов. - Умова, яку ми не виконали - це створення додаткових робочих місць для гірників шахт, які закриваються. Однак неотримання нами грошей у червні, не означає, що ми їх не отримаємо відразу після виконання всіх умов Світового банку.
Нині майже 45 тис. гірників цих шахт очікують на виплату регресів і допомоги у зв'язку з втратою працездатності. Загальна сума невиплаченої одноразової допомоги у зв'язку з закриттям шахт досягла 22 млн. грн.