Перша половина 2009 року стане сторінкою невизначеності та увійде до історії ринку нерухомості не лише як період жорсткої економічної кризи, але як період стрімкої адаптації до нових реалій. Перший тиждень липня показав рекордне зростання цін на нерухомість. За підсумками, квартири на вторинному ринку нерухомості в столиці подорожчали на 6,5%, це в той час, коли більшість експертів прогнозували стрімке падіння та досягнення «справжнього дна». Чому?
Річ у тому, що люди остаточно перестали довіряти банкам, а валюти постійно міняють курс, інфляція стрімко пожирає заощадження, вкладати потрібно, а куди? Нерухомість — хороший варіант, бо «завжди в ціні».
За минулий тиждень в Києві уклали 178 операцій по купівлі-продажу квартир (з них 147 на вторинному ринку), що на 35% більше, ніж за аналогічний період минулого року. І це в рік прогнозованого обвалу ринку.
Фінансова криза, яка навалилась на українську економіку в жовтні 2008 року, сплутала карти гравцям усіх галузей ринку. Криза міняла не лише досягнуті раніше домовленості, але й сталі порядки, ціни, поїдала робочі місця. Тому природно, що продавці ринку нерухомості піддалися паніці. Почастішали скарги будівельників на відсутність підтримки з боку держави: збільшені державні відрахування, вищі показники передачі безкоштовного житла для міст тощо. Генеральний директор фінансово-будівельної компанії «Пагода» Клавдія Бондарьова вказує, що у Києві забудовники повинні віддавати місту від 7 до 20%. «Я не знаю, як так вийшло, але будівельник зараз став «ізгоєм». Не знаю, чому дійна корова держави стала жертовною вівцею». Наголошують гравці ринку житлової нерухомості й на тому, що ймовірним є охолодження ринку, який був штучно перегрітим ще у 2005 році внаслідок надходження зовнішніх дешевих фінансових ресурсів. Бідкаються і про попит, що значно скорочений, і про нестачу оборотних коштів...
Тепер уже можна зі впевненістю говорити, що ситуацію імітованого падіння та так званого «охолодження ринку» продавці та будівельники частково спричинили самі. Адже, злякавшись наслідків кризи, вони дуже «квапилися пропонувати» квартири на 30-50% дешевше аналогічних. Проте покупці нікуди не квапилися, чекали ще більших знижок. Та і з готівкою були серйозні проблеми: банки заморозили депозитні вклади, припинили іпотечне кредитування. Тож кількість здійснених операцій на ринку впала в 4—5 разів.
Звичайно, п’ятнадцятирічна відсутність «нормальної» будівельної політики держави, економічна нестабільність, кредитна криза та штучне перегрівання ринку житлової нерухомості — вагомі причини для дефолту українського ринку житла. Але чи справді ринок житлової нерухомості досягає свого реального дна?
Уже на початку 2009 року фінансова криза в Україні посилилася і стала сприйматися як належне, як ситуація, до якої необхідно пристосовуватися. Тож ринок житлової нерухомості й пристосувався. Паніка вщухла, почав відновлюватися звичний ритм.
За останній період майже на всіх сегментах ринку спостерігалася позитивна тенденція до зростання, хоча ріст був незначним. Можна стверджувати, що ринок стабілізувався й не падає, а знаходиться в позитивній динаміці. Такої думки голова комітету з інформаційних технологій Асоціації будівельників нерухомості України Андрій Гусельніков.
Сподіватись на зниження цін на квартири цієї осені марно. Про це в один голос говорять і ріелтори, й забудовники. Так, ріелтор, виконавчий директор агентства нерухомості «Алекс-Консалт» Юрій Ніколаєв зазначає, що зволікання з купівлею житла, за умов стрімких темпів інфляції, призведе до знецінення заощаджень.
Кардинально інший погляд на ситуацію, що склалась на ринку житлової нерухомості, має старший аналітик ІК «Трійка Діалог Україна» Євгеній Гребенюк. Він зазначає, що ціни ще впадуть, дно ринку настане тоді, коли рівень цін на житло досягне показників середини 2005 року (тоді однокімнатну квартиру в Оболонському районі столиці можна було купити в середньому за 45—50 тисяч доларів). Також він прогнозує ризик обвалу, внаслідок викиду на ринок квартир, які були заставлені під кредити комерційних банків.
Поки що статистика свідчить, що за період з 1 червня 2009 по 1 липня 2009 середня ціна пропозиції житлової нерухомості (у доларах за квадратний метр) зросла на 1,8%.