Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У пошуках втраченого приросту

Вступає в осінь прикарпатське виробництво
24 вересня, 1998 - 00:00

Найбільше вплинули на погіршення ситуації ті проблеми, які виникли на калушському хімічному концерні «Оріана», що виробляв третину всієї продукції. Сьогодні він опинився на межі банкрутства. Фінансові претензії до підприємства мають понад сто вітчизняних та зарубіжних фірм. У арбітражних судах вирішуються дві серйозні справи.

За словами в.о. президента концерну Володимира Слюзара, визнання підприємства банкрутом добивається канадська фірма «Шелтон», якій «Оріана» заборгувала $7,2 млн. Ще 2,2 млн. грн. за поставлене вугілля намагається відсудити в концерну компанія «Енергоміг». Розглядаючи останній позов, суд вирішив заблокувати банківські рахунки «Оріани», що фактично паралізувало діяльність підприємства. Крім того, від співпраці з концерном відмовилася німецька фірма «Клекнер», яка брала його продукцію в обмін на дизельне паливо — стратегічно важливу для «Оріани» сировину.

Внаслідок коливання попиту на електроенергію на внутрішньому ринку та скорочення експорту дещо погіршилися господарські показники і Бурштинської ТЕС — другого «кита» прикарпатської економіки. Якщо торік у цей період працювало 6-7 енергоблоків, то тепер — лише 4-5.

Зниження обсягів виробництва не минуло й значно менших виробництв: 147 підприємств області, тобто 45% від загального числа, спрацювали гірше, ніж торік. Утричі з початку року збільшилося число підприємств, які простоювали — 48. Навіть збільшення виробництва на половині прикарпатських підприємств не врятувало ситуації. Завдання, доведене облдержадміністрацією на серпень, місцеві виробники спромоглися виконати лише на 80 відсотків. Із 38 основних підприємств області, котрі мали наростити обсяги виробництва, 23 зі своїм завданням не впоралися.

Безумовно, на діяльності підприємств позначилися й серпневі дії уряду щодо фіскального вилучення коштів до Пенсійного фонду. Іншими словами, у підприємств забрали останні «копійки», необхідні для підтримки ледь животіючого виробництва. B кулуарах директорат нарікає на непродумано-активні дії податкової адміністрації і пошепки стверджує, що нарощувати виробництво за нинішніх умов невигідно.

У вересні, як запланувала обласна влада, промислової продукції має бути вироблено на суму 157 млн. грн. Однак цього не вдасться досягти, оскільки, приміром, за результатами восьмимісячної діяльності економіка міста на 2,7% опустилася нижче відповідного минулорічного показника. На 10% знизилося в Івано-Франківську виробництво товарів народного споживання.

Та, схоже, обласному центру не так потрібні товари місцевого виробництва, як кошти, що надходять внаслідок господарської діяльності підприємств, до бюджету. На сьогодні івано-франківські виробники загалом заборгували 11 млн. гривень до бюджетів різних рівнів. Керівництво міста особливо занепокоєне недоїмкою до міської казни, яка складає три з половиною мільйони гривень. Це ставить під загрозу своєчасну виплату зарплат і пенсій, ускладнює проведення необхідних у місті господарських робіт, особливо, підготовку до зими. Незадовільна загалом робота промислових підприємств гальмує вирішення найгострішої соціальної проблеми регіону — безробіття.

№182 24.09.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Тарас ТКАЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: