Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У прогнозованих межах

Промислове виробництво нарощує обсяги
24 листопада, 2004 - 00:00

Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України оприлюднило підсумки розвитку промислового виробництва у жовтні та прогнозні оцінки на 2004 рік. Приріст промислового виробництва в Україні за січень-жовтень склав 13,6%, за жовтень — 7,7% (до жовтня 2003 року). Позитивну динаміку забезпечено зростанням виробництва у машинобудуванні, металургії і харчовій промисловості. Понад 80% приросту промисловості у цілому забезпечувалось випуском продукції у цих галузях.

За підсумками 10 місяців найбільший приріст серед основних видів промислової діяльності мало машинобудування (32,7%). Крім того, суттєве зростання зберігалось у виробництві деревини та виробів з деревини (27,1%), целюлозно-паперовій, поліграфічній промисловості та видавничій справі (26,6%) і виробництві неметалевих мінеральних виробів (21,2%).

Покращання умов торгівлі експортними товарами призвело до суттєвого підвищення позитивного сальдо торгового балансу (за 9 місяців 2004 року — до $3150,5 млн.), що стало фактором розширення внутрішніх доходів економіки. Інтенсивність випуску товарної промислової продукції визначалась також темпами росту галузей споживчого сектору (харчової і легкої промисловості), їх сумарний приріст виробництва у жовтні склав 6,8%.

Динамічний розвиток економіки підтримувався збереженням високих темпів зростання виробництва майже у всіх галузях промисловості, хоча, починаючи з другого півріччя, відмічається тенденція сповільнення темпів зростання промислового виробництва (що передбачалось прогнозом). Проте, відзначає Мінекономіки, темпи сповільнення у харчовій і хімічній галузях та у виробництві продуктів нафтопереробки виявились вищими, ніж очікувалося.

Фахівці міністерства вважають, що розвиток промисловості знаходиться у прогнозованих межах. Тож приріст виробництва за 2004 рік очікується на рівні 13,5—14%, виходячи з темпів виробництва за основними видами промислової діяльності і, особливо, машинобудування, металургії, харчової і хімічної промисловості.

Подальший розвиток машинобудування та зростання обсягів виробництва продукції досягатиметься, згідно з намірами Мінекономіки, шляхом створення сприятливих умов для вітчизняного виробника і захисту його від недоброякісного імпорту, впровадження високих наукоємних конкурентоспроможних технологій, зменшення залежності від імпортних поставок, розвитку внутрішнього ринку та активізації інвестиційного попиту. Очікується сприятлива кон’юнктура на традиційних зовнішніх ринках української машинобудівної продукції: передбачаються стабільні поставки продукції авіаційної промисловості на ринки Росії, Китаю, Ірану, країн Африки, Азійського регіону, поступове збільшення експорту електронного устаткування до країн СНД. Збільшення обсягів виробництва відбудеться у транспортному, важкому, електротехнічному, електронному та сільськогосподарському машинобудуванні.

Для металургії, як і раніше, найбільше значення матиме зовнішній попит. Основними споживачами української продукції залишатимуться Китай, країни СНД, Близького Сходу та Європейського Союзу. Проблемним питанням у найближчий період, імовірно, залишиться нестача лому чорних металів, що змусить деякі підприємства використовувати для виробництва сталі рідкий чавун. Це призведе до зростання енерговитрат та собівартості прокату, тому ціни виробника на продукцію можуть дещо зрости.

Динаміка розвитку харчової промисловості визначатиметься, перш за все, підвищенням попиту з боку населення (на кінець року зростання реальних наявних доходів очікується на рівні 17,9%) та збільшенням надходження на промислову переробку зернових культур. Вищим, порівняно з минулим роком, передбачається виробництво молочної продукції і кондитерських виробів. Водночас, через скорочення поголів’я великої рогатої худоби і свиней та суттєві труднощі з їх відновленням (значні терміни вирощування і відгодівлі корів, нестача кормів для свиней, високий рівень захворювань кролів та курей) нарощування виробництва м’ясної продукції чекати не слід.

Газета: 
Рубрика: