Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У ролі статиста

Експерт упевнений, що переговорів у тристоронньому форматі Україна — Євросоюз — Росія не буде
28 листопада, 2013 - 11:38

Попри паузу в євроінтеграції, зроблену Україною не без тиску з боку Росії, навіть в кінці тунелю не видно дешевого російського газу для нашої країни. І це всупереч тому, що прем’єр-міністр Азаров казав: «Така обіцянка (переглянути газові контракти від 2009 року), за великим рахунком, є». Схоже, з цього питання не ведеться навіть переговорів. «Ми працюємо над тим, щоб створити такі умови для Росії, — сказав Президент Віктор Янукович в інтерв’ю українським телеканалам, — за яким їй було б невигідно продавати Україні газ за завищеною ціною». При цьому він зазначив, що максимальна ціна за російський газ для України повинна становити $300 за тисячу кубометрів, і нагадав, що наша країна вже і тепер скоротила обсяги закупівлі російського газу до 18 мільярдів кубометрів. «Перспектива подальшого скорочення реальна», — додав Президент.

У середу міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький підтвердив позицію Президента конкретикою. «До нас минулого тижня надійшов договір, який ми чекали, і який буде підписано найближчим часом, — сказав він журналістам. — Він надійшов від компанії Eustream (Словаччина), де вже надається дозвіл на прокачування газу через територію Словаччини». За словами міністра, підписання цього договору дозволить Україні закуповувати газ з території Словаччини за двома маршрутами постачань. В один потрібно буде вкласти певні кошти, щоб він запрацював, але якщо він запрацює, то до 1 вересня 2014 року по цьому маршруту Україна буде мати можливість прокачувати через територію Словаччини, як мінімум, 10 мільярдів кубометрів газу в рік.

Разом з тим, Ставицький, наче забувши, що Словакія входить в Євросоюз, цим своїм повідомленням ніби сперечався з Президентом, який в тому ж інтерв’ю телеканалам сильно дорікав ЄС за те, що він не підтримує Україну у питанні будівництва «Південного потоку». «Україна має повне право на вихід з третього енергопакету», — сказав Янукович і пояснив, що цей газопровід річною потужністю транспортування 60 мільярдів кубометрів може призвести до подальшого падіння прокачування російського газу через українську газотранспортну систему, обсяги транзиту по якій вже впали зі 120 до 70 мільярдів кубометрів. «Якщо впадуть менше 60 мільярдів кубометрів, то під питанням буде рентабельність ГТС. Десь між 50 і 60 мільярдами кубометрів вже є збитки», — вважає Президент.

Чого, власне, добивається керівництво України, перервавши переговорний процес щодо євроінтеграції і викликавши невдоволення в суспільстві, що вилилося у численні протестні майдани? Сьогодні озвучено тільки пропозицію — про тристоронні переговори Україна-Євросоюз-Росія. І, мабуть, розрахунок робиться на те, що ЄС і Росія зажадають один від одного допомоги Україні. Але якщо з боку ЄС у ці дні і пролунали якісь наміри в цьому питанні, то Росія, як і раніше, не збирається змінювати свою позицію. Президент РФ Володимир Путін заявив: «У нас, у «Газпрому» і НАК «Нафтогаз України» контракт підписано до 2019 року. І ми не обговорювали навіть можливості перегляду контракту».

Дуже виразно висловлюється на тему тристороннього формату директор енергетичних програм Центру НОМОС Михайло Гончар. «Тристороннього формату не буде, — сказав він «Дню», — Євросоюз чітко визначив свою позицію і, я думаю, вона залишиться незмінною. І це не ідея України. Це просто ідея Росії, озвучена через українську сторону. Якщо уявити, що такий формат може бути реалізовано, то він став би згубним для України. Тому що говорити будуть двоє сильних, а українська сторона буде присутня як статист. Тристоронній формат тільки виглядає і звучить красиво. Але практично він непрацездатний. І не випадково Євросоюз його одразу відкинув».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: