Національне космічне агентство України досягло домовленості з Експортною агенцією Канади про надання кредиту державному підприємству «Укркосмос» у сумі 254,6 мільйона доларів США на побудову Національної системи супутникового зв’язку із власним супутником зв’язку та мовлення. Як повідомляється в прес-релізі секретаріату Кабінету Міністрів України (СКМУ), про це повідомив голова Національного космічного агентства Олександр Зінченко.
За словами Зінченка, кредит буде надано під державні гарантії строком на 10 років під мінімальні відсотки. «Порядок погашення: кожні півроку 14-ма рівними частинами, починаючи з четвертого року кредитування, тобто надано відстрочку з виплати основної суми кредиту на три роки», — повідомив він.
На думку Зінченка, за умов світової фінансової кризи залучення стовідсоткового кредиту під запуск першого супутника зв’язку — величезний успіх української переговорної групи. Адже, за його словами, звичайною практикою є покриття кредитними коштами тільки 85% вартості проекту.
У рамках побудови Національної супутникової системи зв’язку передбачається виконати такі основні роботи: виготовити супутник та провести повний цикл наземного і орбітального тестування; здійснити запуск супутника українською ракетою-носієм «Зеніт-3SLB»; розгорнути наземну інфраструктуру управління супутником; підготувати центральний телепорт та наземну інфраструктуру споживачів послуг супутникового зв’язку для використання ресурсу супутника, а також завершити роботи щодо частотно-орбітального забезпечення та міжнародної координації супутникових мереж, зазначається в повідомленні СКМУ.
Запуск супутника, як повідомив Олександр Зінченко, відбудеться у вересні 2011 року, що буде своєрідним подарунком до 20-річчя незалежності України. Окрім того, запуск у вересні 2011 року дозволить забезпечити значну частину телекомунікаційних завдань Євро-2012. «Значну частину обслуговування телекомунікаційних завдань Євро-2012 ми могли б взяти на обслуговування національною супутниковою системою, не дарувати ані грошей, ані технологічних можливостей у цьому проекті будь-кому», — наголосив голова Національного космічного агентства.
А головною прерогативою даного проекту, за словами Зінченка, є те, що управління супутником здійснюватиметься з території України, тобто станції управління обслуговуватимуться українським персоналом. До того ж, строк експлуатації супутника визначено не менше 15 років.
Розповідаючи про проект супутника, Зінченко відмітив, що загальний об’єм валової продукції у космічній галузі за перше півріччя 2009 років становив близько 91% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. А обсяг фінансових ресурсів, який цього року залучений у вітчизняну космічну галузь, становить понад 2,5 мільярда гривень (це вже з урахуванням канадського кредиту. — Ред.). Минулого року ця цифра становила 246 мільйонів гривень (досі це був найбільший за роки незалежності України бюджет космічної галузі). Тобто, за словами Зінченка, у космічній галузі очікуваного падіння не сталося... «Попри складну ситуацію, галузь витримає кризу», — запевнив він.
Як відзначив голова Національного космічного агентства, левова частина коштів буде спрямована на фінансування роботи провідних підприємств галузі, таких як КБ «Південне», Південний машинобудівний завод, ВАТ «Виробниче об’єднання «Хартрон» і казенне підприємство «Арсенал». А загалом у реалізації космічних проектів візьмуть участь 35 підприємств галузі.