Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна — нове поле для чеського бізнесу

Підприємці вважають наш інвестиційний клімат прийнятним
28 квітня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

До ста мільйонів доларів інвестицій прийдуть в Україну з Чеської республіки. Такий прогноз зробив для «Дня» керівник торгово-економічного відділу посольства Чехії в Україні Вацлав Рамбоусек. За його словами, чеські підприємці зовсім нещодавно відкрили для себе Україну з дешевшою робочою силою та економікою, що починає стабілізуватися. Вони зрозуміли, що робота в Україні принесе їм неабиякий прибуток.

За словами посла Чехії Карела Штіндла, Україна займає 18-те місце в рейтингу партнерів Чехії за показниками досягнутого товарообігу й експорту. Як він заявив, динаміка відносин між Чехією й Україною розвивається порівняно з усіма іншими країнами СНД найшвидше. Тому, якщо в Україні покращуватиметься політико-правова ситуація та незалежність економіки від влади збільшуватиметься, вона може піднятися в рейтингу на вищу позицію.

Як заявив фахівець із питань управління європейських країн міністерства промисловості та торгівлі Чехії Юрай Меліоріс, минулого року взаємний товарообіг перевищив 1 млрд. доларів, причому порівняно з 2003 роком експорт виріс на 77%, а імпорт на 63%. Проте якщо Україна експортує до Чехії переважно сировину — залізняк, смолу, бензол і феросплави, то з Чехії до нас привозять високотехнологічне обладнання — електроніку, електротехніку, телекомунікаційне обладнання, компоненти ядерних реакторів і мікросхеми. І найближчим часом змін у цій структурі не передбачається. Аналогічним виробництвом займаються працюючі на нашому ринку чеські фірми. За словами Юрая Меліоріса, ця ситуація дозволяє Україні не лише отримати нові робочі місця та внески до скарбниці, а й долучитися до технологічної культури європейської спільноти.

Але чехи, за словами В. Рамбоусека, бачать в Україні вже не тільки ринок дешевої рабсили, а й певний притік інвестицій у чеську економіку. Наприклад, серед українських інвесторів радник відзначив Індустріальний союз Донбасу. Проте частка українських інвестицій у чеську економіку ще дуже невелика. Тому поки що український ринок освоєний чехами набагато краще, ніж чеський українцями.

Не лякають їх навіть розмови про реприватизацію. На думку чеських фахівців, на наш ринок переважно прийде малий бізнес, якого ці питання не стосуються. А відносно великих гравців, то, за словами Ю. Меліоріса, вони не були налаштовані на придбання власності в Україні та не брали участі в розіграші приватизаційних тендерів.

Як зауважив «Дню» голова Агентства з підтримки торгівлі «Czech Trade» Алеш Синек, порівняно з раніше освоєними прибалтійським і російським ринками, український ринок менш конкурентний і на нього простіше виходити. Але на запитання про безпеку ведення бізнесу А. Синек відповів, що український бізнес відрізняється від того, до якого звикли бізнесмени, працюючи на ринках Західної Європи. Лякає чеських підприємців традиційне українське хабарництво — не знаєш, кому дати та як правильно вести переговори, щоб досягнути своєї мети. Крім того, їх не влаштовує наше законодавство — не завжди зрозуміло, як i що має працювати, й людина не може одразу зорієнтуватися в правилах гри.

Та попри всі страхи українського простору, чеський бізнес готовий тут працювати. Як зазначив «Дню» директор зовнішньої торгівлі чеської компанії «OEZ», яка займається виробництвом низьковольтного обладнання, Вацлав Крчмар, останнім часом інвестиційний клімат в Україні вже покращується і наступного року стане абсолютно адекватним. Щоправда, поки що, як і раніше, компанії стикаються зі складними митними вимогами, і їх лібералізація значно спростила б життя чеських інвесторів і постачальників. Однак для чеського бізнесу Україна дуже перспективна, інакше він би тут просто не з’являвся. Багато чеських бізнесменів підтверджують це, заявляючи, що кооперація між чеським і українським народами неминуча, оскільки так вже історично склалося. Головне — знайти досить серйозного партнера, готового працювати за західними принципами ведення бізнесу. Поки що таких партнерів чехам знайти непросто, але, як зазначила «Дню» генеральний директор товариства з будівництва інтегральних комунікацій ДП СИТЕЛ Україна Мирослава Зайцевова, українському бізнесу неминуче доведеться перейти на звичну західним бізнесменам форму роботи, якщо вже країна націлилася на євроінтеграцію.

Як зазначив у приватній розмові з «Днем» голова департаменту закордонних зв’язків й економічної кооперації Мінекономіки Ярослав Войтко, у відносин України з Чехією довга історія, на яку не вплинув її вступ до ЄС. Щоб зв’язки зараз зміцнилися та розвивалися, від держави потрібно їм не заважати. За його словами, інвестори знають, що наш інвестиційний клімат гірший, ніж у інших європейських країнах, проте готові працювати в ньому за умови забезпеченої стабільності та прозорості інвестиційних умов.

За словами В. Рамбоусека, зараз новий уряд дає надію, що правила гри стануть зрозумілими, а економіка стабільною. Як сказав «Дню» Юрай Меліоріс, серед нововведень, прийнятих новим урядом, можна відзначити спрощення візового режиму, що, на його думку, спричинить приплив дрібного та середнього бізнесу, якому раніше заважали митні бар’єри. Природно, що це приведе до сплеску інвестицій в українську економіку.

Але попри те, що перспективи співпраці між Чехією й Україною оптимістичні, вирішальний крок ще треба зробити — ратифікувати угоду про комерційну співпрацю між двома країнами. Як заявив Карел Штіндл, Чехія сподівається, що Україна до кінця першого півріччя ратифікує міжурядову угоду про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво, підписану Чехією перед вступом до Євросоюзу. Ця угода визначає основні сфери співпраці країн у області промисловості, транспорту, сільського господарства та є юридичною базою для роботи міжурядової комісії. Документ покликаний забезпечити розвиток двостороннього партнерства, з огляду на те, що у зв’язку з вступом Чехії до ЄС, дія попередньої договірної бази припинена.

Отже, тільки після урочистої процедури підписання угоди нашим урядом Україна може розраховувати на повноцінний чеський внесок у економіку.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: