Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна піднялася на 25 позицій

За минулий рік в країні впровадили більше реформ, ніж будь-де у світі, — рейтинг «Ведення бізнесу» Світового банку
29 жовтня, 2013 - 10:12
ПОКИ ЩО, ЗА ОЦІНКАМИ УЧАСНИКІВ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ, ПІДПРИЄМЦІ НЕ ВІДЧУВАЮТЬ ЗНАЧНОГО ПОЛЕГШЕННЯ СВОЇХ УМОВ РОБОТИ. І ОСНОВНІ ПОЗИТИВНІ СПОДІВАННЯ ПОВ’ЯЗУЮТЬ ІЗ МОЖЛИВІСТЮ ПІДПИСАННЯ В ЛИСТОПАДІ 2013 РОКУ УГОДИ ПРО ПРИЄДНАННЯ ДО ЗОНИ ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ З ЄС / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
ЧІМЯО ФАН

Новий звіт Групи Світового банку, оприлюднений сьогодні, містить хороші новини для України. «Ведення бізнесу-2014: Розуміння правил регулювання для малих і середніх підприємств» (DoingBusiness 2014: UnderstandingRegulationsforSmalland Medium-Size Enterprises) показує, що Україна покращила середовище регулювання бізнесу для місцевих підприємців завдяки запровадженню регуляторних реформ у восьми сферах упродовж періоду між червнем 2012 року та червнем 2013 року.

За минулий рік Україна впровадила більшу кількість реформ, ніж будь-яка інша країна світу, в сферах, що відстежує «Ведення бізнесу». Звіт показує, що Україна минулого року полегшила процедуру започаткування бізнесу, усунувши вимогу щодо реєстрації в органах статистики та скасувавши плату за реєстрацію особи як платника податку на додану вартість. Країні вдалося полегшити отримання дозволів на будівництво завдяки впровадженню системи дозволів на основі оцінки ризиків, скасуванню вимоги щодо певних дозволів та технічних умов та полегшенню процесу реєстрації прав власності на нерухоме майно. Також вдалося полегшити доступ до системи електропостачання завдяки спрощенню процесу отримання дозволу на  нове підключення до мережі. Україна також спростила передачу власності шляхом оптимізації процедур та модернізації системи реєстрації власності.

Як наслідок, позиція України в світовому рейтингу легкості ведення бізнесу, який перевіряється дуже ретельно, підвищилася на 25 пунктів. Загалом цього року Україна посіла 112 місце серед 189 країн світу.

Уряд України заслуговує на високу похвалу за свої систематичні зусилля останніх двох років з перегляду застарілих і обтяжливих законів і нормативно-правових норм, які до останнього часу призводили до дуже низького рейтингу України.

Водночас, згідно зі звітом «Ведення бізнесу-2014», багато чого ще залишається зробити, бо Україна і досі пасе задніх у цьому глобальному рейтингу. І, до речі, все ще значно поступається своїм країнам-сусідкам: Польща посідає у рейтингу 45 сходинку, Угорщина — 54, Білорусь — 63, Румунія — 73, Молдова — 78, а Російська Федерація — 92.

Зокрема автори нового Звіту вказують на те, що компанії, які працюють в Україні, надалі стикаються з порівняно високими витратами на підключення до мережі електропостачання (посідає 172 сходинку), захист інвесторів (128-ма сходинка у рейтингу), сплату податків (164-та сходинка), ведення міжнародної торгівлі (148-ма) та на вирішення проблем неплатоспроможності (162-га). Потрібно продовжувати докладати більше зусиль для того, щоб поліпшити регуляторну політику та зменшити витрати у цих сферах.

Дуже важливим є те, що інші аспекти середовища для ведення бізнесу, які не вимірюються звітом «Ведення бізнесу», але мають неабияке значення для діяльності підприємств та інвесторів, залишаються проблемними в Україні. Наприклад, підприємства, особливо малі та середні, продовжують потерпати від макроекономічної нестабільності, великої кількості дозволів та ліцензій, частих і незапланованих перевірок, непрозорого судочинства та регламентів, наявності корупції, непослідовного здійснення режиму конкуренції, незахищених майнових прав. Усі ці проблеми  мають бути вирішені для подальшого поліпшення середовища для підприємців у країні.

Значно покращені показники України у цьогорічному звіті «Ведення бізнесу» показують, що багато чого можна досягти за невеликий час, якщо є політичні воля і лідерство для здійснення реформ. Ми сподіваємося, що Уряд у тісному діалозі з бізнес-спільнотою, нині матиме ще більше політичної волі для того, щоб з новими силами працювати над усуненням  перешкод для ведення бізнесу в Україні.

Україні варто не прогаяти можливості, створені цьогорічними досягненнями у рейтингу легкості ведення бізнесу, використати нагоду очікуваного підписання Угоди про асоціацію і поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, прискорити реформи і зробити Україну кращою для ведення бізнесу та її громадян!

Ми, в Групі Світового банку, і надалі підтримуватимемо країну на шляху здійснення реформ.

КОМЕНТАРІ

Напередодні презентації дослідження «День» запитав  представників бізнес-спільноти: чого для українських підприємців було більше за цей рік —  позитивних чи негативних подій.

«ТАКЕ ВРАЖЕННЯ, ЩО РОБИТЬСЯ КРОК ВПЕРЕД І ДВА КРОКИ НАЗАД»

Анна ДЕРЕВ’ЯНКО, виконавчий директор «Європейської Бізнес Асоціації»:

— Орієнтуючись на показник Індексу інвестиційної привабливості, який досліджує Європейська Бізнес Асоціація,  можу сказати, що якби не сподівання підписання  у листопаді 2013 року Угоди з ЄС про  ЗВТ, то настрої бізнесу не були б такі позитивні.  Наразі  ми бачимо певне  покращення настроїв бізнесу саме завдяки євроінтеграційним прагненням нашої держави. Ми запитували бізнес, чи відбулись зміни на краще за рік, і їхня відповідь  більш, ніж красномовна: вони не відмічають кардинальних позитивних зрушень. Хоча, звичайно ж, було зафіксовано певне поліпшення в плані адміністрування податків,  в умовах сплати  і  подачі  податкових звітів та митних  декларацій, а також є позитивні оцінки стабільності гривні.  Це  відбувається. А чи  відчуває бізнес ці позитивні зміни на практиці? Навряд чи.  Серед негативних моментів року —  відсутність реформ судової системи. Велика кількість  компаній скаржиться на   зростання сірого  імпорту. Жаліються на корупцію у державних органах. Час від часу виникає питання рейдерства. Тобто, треба визнати, що певна недовіра до держави  в очах  інвесторів є. Зі свого боку  відмічу, що уряд  дійсно намагається щось змінити, приймаються закони. Але, щоправда, є таке враження, що робиться крок вперед  і два кроки назад. Так, наприклад, стало краще з адміністрування податків, але законні права інвесторів, наприклад, на оформлення митних декларацій за першим методом (за контрактом) не завжди  дотримуються. На мій погляд,  рік відзначено позицією нейтралітету: плюси урівноважуються мінусами. Тому сказати, що цього року було суттєве покращення,  не  можу. Скажу єдине — зараз бізнес очікує Угоди з ЄС, яка має принести більше передбачуваності, прозорості та захисту прав бізнесу.

«МОРАТОРІЙ НА ПОДАТКОВІ ПЕРЕВІРКИ СПРАВДІ ДАВ ТРОХИ ПЕРЕДИХНУТИ БІЗНЕСУ,  АЛЕ ЩЕ ЛИШИЛОСЯ БАГАТО БЮРОКРАТІЇ»

Наталія КОЖЕВІНА, президент Асоціації бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів, голова Всеукраїнської профспілки малого та середнього бізнесу «Єднання»:

— Більше було подій зі знаком «мінус». Ще дуже складна дозвільна система.  Це колосальна проблема.  У видачі дозволів скрізь безлад.  Чиновники просто дійшли межі. Будь-яке погодження — лише за гроші, інакше витрачається багато часу. Зараз готують бюджет-2014 та інші нові законодавчі акти — вони просто жахливі.  Все  це породжує зараз розмови  і заклики про те, що треба вивести  підприємців на майдан.

В нинішній ситуації — це популізм і неправильно. Треба працювати  в законодавчому плані з  Кабміном. Але настрій у населення поганий. Бізнес скорочується,  кредитних ресурсів, оборотів, заказів немає. А позитивів у бізнес-середовищі підприємці практично не відчули. Єдине, що мораторій на податкові перевірки справді дав трохи передихнути бізнесу,  але ще багато  бюрократії.

Хоча за цим полегшенням криється відкриття багатьох бізнесів, які покриваються міліцією. Тому не зрозуміло, де солодше.  Про  все це будемо розказувати  прем’єру на черговій зустрічі,  яку заплановано на цьому тижні. Уряду час замислитися над програмами лояльності для малого бізнесу.  Адже проведені реформи  чомусь так і не дали  очікуваних змін.

 

«РІК, ЩО МИНАЄ, ПРИНІС ПІДПРИЄМЦЯМ БІЛЬШЕ ПОДІЙ ЗІ ЗНАКОМ «МІНУС»

Андрій НОВАК,  економіст:

— Оцінюючи зміну клімату в українському бізнес-середовищі за рік, слід пригадати скільки новаторства  було в податковій та банківській системі. Фактично щомісяця, якщо не уряд, то НБУ продукували нові ініціативи, пов’язані  зі ставками податків, зборами в різних сферах (починаючи з автомобільної  і закінчуючи  екологічною). Нацбанк вводив збори за ті чи інші платежі  і перекази. Тобто за рік, не зважаючи на закон про бюджет та основи грошово-кредитної політики, ці два основоположні документи змінювалися. В таких умовах бізнесу нереально писати дієві бізнес-плани. Хоча будь-яка успішна справа починається з  чіткого планування, як мінімум на 5—7 років. Загалом рік, що минає, приніс підприємцям більше подій зі знаком мінус, бо вводилися нові види стягнень. А для всякого підприємництва непередбачені витрати — це додатковий тягар, який вимиває обігові кошти  та гроші з розвитку. До того ж  у першому півріччі 2013 року уряд через податкову службу активно стягував податки авансом. Це взагалі економічний абсурд. Найбільший негатив, на мій погляд, — не прогнозованість дій уряду та НБУ, що робить не прогнозованим і дії підприємців. Єдиний позитив — очікування від можливого входження в цивілізований політичний та економічний світ ЄС через  приєднання до  зони вільної торгівлі.  Бізнес розраховує, що після приєднання до  ЗВТ  з  ЄС українська  влада будь-якого кольору не зможе собі дозволяти протиправно діяти, зокрема, в питанні рейдерсва, реприватизації, перерозподілу та монополізації ринків й інших штучних стягнень держави та податкових органів. Адже її змусять грати за міжнародним правилами,  а захищатися — за міжнародним правом.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»

Чімяо ФАН, директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України — ексклюзивно для газети «День»
Газета: 
Рубрика: