Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна відлякує потенційних інвесторів

Причина — бажання олігархів за безцінь приватизувати державні підприємства
4 жовтня, 2007 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ПРЕС-СЛУЖБОЮ УКРIНФОРМ

Голова Фонду держмайна соціалістка Валентина Семенюк не бачить підстав для паніки в своєму відомстві. Про це вона говорила на «гарячій» лінії та прес-конференції в клубі Кабміну, виступаючи не стільки, як головний приватизатор країни, скільки представником рідної партії. Тож вдалася до аналізу виборчих перегонів і при цьому зробила висновок, що фальсифікація на виборах велася головним чином проти СПУ.

При цьому Семенюк все ж висловила надію на подальшу, тривалу працю на нинішньому посту. Втім, вона не виключає й іншого варіанту: «Фахівці у Фонді держмайна досить досвідчені... Будь-якого представника можна брати на посаду голови Фонду державного майна України». Однак при цьому вона наголосила, що, як на призначення, так і на звільнення голови ФДМ необхідна більшість голосів ВРУ. «Я б хотіла, щоб хтось пройшов через сесійний зал і отримав таку кількість голосів, яку отримала я. Це 313 голосів...», — «ностальгує» Семенюк.

Разом з тим Валентина Семенюк констатує, що й у Фонді їй «роботи залишилося забагато», адже план надходжень від приватизації до державного бюджету, за її словами, зірваний через заплутані судові «епопеї». Саме через них, на думку голови Фонду держмайна України, держава втрачає позиції з інвестиційної привабливості. Відповідно і державний бюджет недоотримує значні кошти... Вигідно це, за словами Семенюк, у першу чергу вітчизняним «князькам», котрі навмисно «лякають» закордонних інвесторів і збивають ціну об’єктів, виставлених на приватизацію. «Якщо хочуть збити ціну, ідуть в суд, зупиняють конкурс, або приймають рішення Спеціальна контрольна комісія, або ж за указами Президента знімаються відповідні торги. Це означає, що ціна падає в декілька разів, бо потенційні покупці відходять від покупок...», — «малює» відповідні схеми Семенюк. Разом з тим вона зазначає, що, на її думку, вітчизняні олігархи вже зараз спокійно мають змогу вийти на IPO. «Сьогодні на IPO спокійно може вийти той десяток олігархів, які є найбагатшими в Україні. Вони всі можуть вийти...», — твердить голова Фонду держмайна.

Подібна заплутана судова «епопея» відбувається і з Укртелекомом, який досить тривалий час безуспішно намагаються приватизувати. Фонд держмайна, зрозуміло, зацікавлений отримати від його приватизації якнайбільше, утім, судячи з усього, бажаної цифри від потенційних покупців ще не почули...

«Ціна об’єкту «Укретелеком» становить 800 мільйонів доларів. Проте перед приватизацією ми повинні вивчити коньюктуру ринку. Якщо пакети акцій котуються, то ми беремо (як початкову ціну конкурсу. — Авт. ) ту котировку, яка є», — розповідає Валентина Семенюк. Проте, за словами голови Фонду держмайна, «в цьому дехто не зацікавлений, через суди призупиняючи ініціативи Фонду й лякаючи цим самим іноземних інвесторів...». «Якщо ціна акції одна гривня п’ятнадцять копійок, то стартова ціна Укртелекому — 4 мільярди 700 мільйонів... Чому так бояться відкритості та реальної оцінки власності Укртелекому? Тому, що хочуть забрати за безцінь... — відповідає на власне запитання Семенюк і продовжує: — Я зустрічалася з потенційними покупцями, запитувала їх. Відповідь була така: до парламентських виборів ми не можемо купувати, бо сьогодні в Україні нестабільна ситуація. І чому всі приватні компанії мали право на мобільний зв’язок, а державна — ні? — Щоб не був піднятий рівень капіталізації даного об’єкту! Тому ми виставили п’ять відсотків (на біржовий продаж. — Авт. ), щоб бачити реальну ціну Укртелекому».

Проте є у ФДМ і серйозніші проблеми. Зокрема з Криворізьким гірничо-збагачувальним комбінатом окислених руд. Президент Віктор Ющенко доручив СБУ і Генпрокуратурі розслідувати дії ФДМ, який 20 вересня планував підписати договір про створення спільного підприємтсв а для завершения будівництва КГЗКОРу з «Українською рудничо-металургійною компанією», створеною на паритетних засадах російським холдингом «Металоінвест» і українським «Смарт-холдингом». Підписання не відбул ося... Президент вважає, що ФДМ у даній справі порушив законодавство. «Прошу в рамках своєї компетенції переглянути питання відносно дотримання Фондом держмайна чинного законодавства в ході створення на базі майна вказаного комбинату спільного підприємства і у випадку встановлення порушень вжити відповідні заходи», — вказує Ющенко. Семенюк у відповідь стверджує, що цим своїм указом Президент пролобіював інтереси власників Mittal Steel. «Просто лобістські інтереси Mittal Steel перемогли. Mittal Steel хоче все забрати собі, і тоді вся металургія в Україні ляже», — заявила Семенюк журналістам в середу в Києві перед початком засідання Кабінету міністрів.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: