Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна запалює свічки

Міністерство енергетики і приват-обленерго звинувачують одне одного
9 грудня, 1999 - 00:00

У Дніпропетровську запроваджується графік відключення електроенергії, повідомляє Вадим РИЖКОВ , «День». Як підкреслив директор підприємства електромереж Володимир Коваль, тепер йдеться не про періодичне відключення околиць, як у минулі роки, а про всю територію півторамільйонного міста. Серед винятків — центральні котельні, насосні станції водопроводу та каналізації, лікарні. Мешканцям міста В.Коваль порекомендував запасатися гасницями й свічками.

Доведені до відчаю відключенням електроенергії, львів'яни перекрили рух на деяких вулицях, повідомляє Олександр СИРЦОВ , «День». Голова Львівської адміністрації Степан Сенчук стверджує, що саме «безкарність» керівників минулої зими призвела до нинішньої ситуації, й обіцяє, що обласна влада більше не буде миритися з неплатежами. Серед намічених заходів другого ешелону — створення «Торгового дому», який купуватиме електроенергію замість обленерго.

У Сумах минулого тижня через відключення припинили роботу водозабори, хлібокомбінати, зупинився електротранспорт. Після вихідних електроенергія в міста та села області подається з перервами на дві години. Промисловість переводиться на нічну роботу, а установи закінчуватимуть справи до 16 години. Але жорстка економія поки що не дає результатів: у багато сіл електроенергія не подається днями, інформує Сергій ХАНІН , «День». Але голова ВАТ «Сумиобленерго» Анатолій Ващенко вірить у краще й обіцяє поліпшення.

На Житомирщині, де енергетики відключили за борги 328 підприємств і установ, настрій не такий оптимістичний. Начальник управління промисловості, транспорту, енергетики та зв'язку облдержадміністрації Володимир Макаренко сказав кореспонденту «Дня» Валерію КОСТЮКЕВИЧУ , що в разі збереження нинішнього рівня проплат за енергоносії, а тим більше — його зростання, не виключає довготривалих перебоїв у електропостачанні.

У Луганській області керівництво робить ставку на жорсткий контроль за споживанням енергоресурсів, пише Алла АНТИПОВА , «День». Заступник голови облдержадміністрації Валентин Дзонь сказав їй, що методи найжорсткішого адміністративного впливу — єдиний шлях, що дозволяє регулювати енергетичний баланс. Ринкові відносини, на думку цього керівника, належного ефекту не дають...

Протиріччя по осі адміністративні методи — ринкові відносини, мабуть, і визначають суть енергетичної кризи, що відкидає сьогодні Україну на початок минулого століття і загрожує їй переростанням «енергетичних воєн» і конфліктів у більш серйозні протистояння.

Фонд держмайна припинив приватизацію енергокомпаній, продаж їх акцій на фондових біржах і в позабіржовій фондовій торговій системі та ініціює перегляд указу Президента про приватизацію в енергетиці. Правда, йдеться всього тільки про бажання спочатку реформувати, а лише потім приватизувати цю ключову галузь. Голова ФДМ Олександр Бондар днями нагадав, що в України існують «чіткі зобов'язання перед міжнародними організаціями», згідно з якими ця галузь ще до початку приватизації повинна бути реформована. «Про це було відомо ще на початку року, але реформування починається тільки сьогодні», — підкреслив О.Бондар, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Перший віце-прем'єр-міністр Анатолій Кінах при цьому уточнив, що мова не йде про «реприватизацію». За його словами, приватизовані обленерго мають право на життя, без цього економіка не буде конкурентоспроможною. В той же час у країні звучать і вимоги посилити державне регулювання електроенергетики, що не може не знаходити відгуку в Міненерго (ми направили факс із відповідними питаннями міністру Івану Плачкову й сподіваємося незабаром опублікувати його відповіді).

Критикам існуючої системи енергоринку не можна відмовити в логіці. Голова Асоціації незалежних постачальників електроенергії Олена Золотарьова днями заявила, що в Законі «Про основні положення функціонування оптового ринку електроенергії», пролобійованого власниками приватизованих обленерго (інвестиційний пул «Корт Холдинг») і прийнятого парламентом у першому читанні, право на постачання електроенергії найважливішому платоспроможному споживачеві монопольно закріплене за обленерго.

Між тим, самі приватизовані обленерго сьогодні звинувачують Міненерго в масовому відключенні своїх споживачів. «Міненерго скористався ситуацією для зведення рахунків із приватизованими обленерго... Це безумство. Спроба приховати власну неміч за приватизованими компаніями», — сказав голова правління «Полтаваобленерго» Борис Попов Інтерфаксу- Україна. На грудень Міненерго встановив для 8 обленерго, об'єднаних «Корт Холдинг», ліміт електроенергії 2,5 тис. МВт при загальному встановленому ліміті для України 20 тис. МВт. Міністр І.Плачков таким чином домагається від них підвищення рівня оплати електроенергії? Але до чого тут пересічний споживач, змушений сидіти при свічках?

ДО РЕЧІ

В. о. першого віце-прем'єра Анатолій Кінах має намір цього тижня зустрітися із представниками обленерго, щоб порушити питання про надійне енергопостачання територій, де працюють відповідні компанії, а також про координування їхньої роботи із центральними органами управління та про фінансову дисципліну, повідомляє УНІАН.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: