Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Україна зробить подарунок Chevron і Shell»

Експерт — про наміри державної компанії «Надра України» добровільно відмовитися від участі у розробці сланцевих родовищ
6 серпня, 2014 - 12:40
ЮРІЙ КОРОЛЬЧУК

Державна компанія «Надра України» планує відмовитися від своєї участі у ТОВ «Надра Олеська» і ТОВ «Надра Юзівська», які є учасниками проектів із Chevron і Shell щодо видобутку сланцевого газу та газу із щільних порід на території Олеської і Юзівської площ. Відповідний офіційний документ потрапив учора в розпорядження «Дня». «Надра України» цю інформацію на офіційному сайті поки що не оприлюднювали. Відтак немає офіційного пояснення, чим спричинено таке рішення. Експерт припускаю, що воно «цілком політичне».

Юрій КОРОЛЬЧУК, член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій:

— Бажання державної компанії «Надра України» покинути проекти видобутку нетрадиційного газу фактично означатиме вихід державного представника із угоди про розподіл продукції.

Саме таке рішення пропонує ухвалити «Надра України» на позачергових зборах учасників ТОВ «Надра Олеська», у якому 90% належить «Надра України», а решта 10% — приватній компанії «СПК-Геосервіс». Цікаво, що у випадку відмови «Надра Олеська» скликати збори, то «Надра України» планує це зробити самостійно.

Ми стаємо свідками фактичного виходу України із проектів щодо розвідки і промислового видобутку нетрадиційного газу. Таке рішення є свідченням того, що для держави видобуток нетрадиційного газу втрачає своє стратегічне значення, і Україна його повністю делегує компанії із США Chevron та британо-голландській Shell.

Інакше кажучи, Україна добровільно відмовляється від своєї присутності в Олеській і Юзівській площах.

Власне, головною причиною виходу державної компанії із сланцевого проекту є політичне рішення про виключення із діяльності «СПК-Геосервіс». Справді, у ЗМІ неодноразово лунали думки про близькість цієї компанії до екс-президента Віктора Януковича і екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького. Але донині не проведено жодного розслідування і немає жодного рішення суду про те, що «СПК-Геосервіс» є корупційною структурою.

До того ж, Shell і Chevron неодноразово підтверджували самостійність в ухваленні рішення про партнерство із «СПК-Геосервіс» і жодного разу не ставили під сумнів роботу цієї компанії. І якщо виключення «СПК-Геосервіс» із проектів стало б наслідком доведених фактів корупції або інших неправомірних дій цієї компанії, то це автоматично стало б підтвердженням корупційних дій з боку Shell і Chevron.

Фактично українська компанія «Надра України» робить «чорну» роботу за компанію Chevron, яка «відмиває» себе від можливої прив’язаності у майбутньому до «СПК-Геосервіс».

Прикро, що на догоду інтересам Shell і Chevron українська державна компанія покине проект.

Безумовно, що таке рішення було підтримано міністром екології і природних ресурсів Андрієм Мохником. Мохник відмовився переглядати виконання угоди про розподіл продукції з Shell і Chevron до з’ясування корупційної складової у питанні розвідки нетрадиційного газу і дослідження проблеми екологічної безпеки видобутку сланцевого газу. При цьому взагалі дивує те, що Андрій Мохник іще працює і не подав у відставку після того як його партія «Свобода» оголосила про вихід із парламентської коаліції.

Перегляд суттєвих умов роботи Chevron і Shell на Олеській і Юзівській площах беззаперечно відобразиться на тому, що роль держави і державний контроль за «сланцевими проектами» буде зведено до мінімуму.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: