На фініші процесу вступу України до СОТ позначився — вже вкотре — інтерес міжнародних організацій до вітчизняного ринку олійних культур. Комісія ООН з продуктів харчування та сільського господарства (FAO — Food and Agricultural Organization) спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (EBRD) має намір представити уряду України рекомендації щодо удосконалення політики в масложировому секторі аграрного комплексу України.
Як заявив представник FAO Еммануель Хідер, консультації, які проводяться під егідою Міністерства аграрної політики України та Центру маркетингових досліджень «Украгроконсалт», завершаться восени цього року семінаром, у якому візьмуть участь учасники українського ринку та аналітичні компанії України. На ньому й буде вироблено та прийнято остаточний текст рекомендацій.
Увага іноземців, за словами директора «Украгроконсалту» Сергія Феофілова, прикута до двох найболючіших проблем сектора: урегулювання механізму повернення ПДВ на продукцію, що експортується, і до експортного мита на насіння соняшника. Вимоги міжнародних організацій щодо цих проблем однозначні: мито скасувати, заборгованість з ПДВ, що становить сьогодні, за різними підрахунками, від 2 до 3 млрд. гривень (близько 1% ВВП країни), погасити й надалі не допускати.
Дискусії навколо мита, що тривають з моменту його введення в 1999 році, навряд чи колись припиняться. Його відсутність вигідна експортерам сировини, а наявність — її переробникам, причому ті й інші представлені на українському ринку та в істеблішменті досить масштабно. Асоціація «Укролія» вже заявила про те, що ні про який перегляд існуючого стану речей не йдеться, і послалася при цьому на збіг позицій з віце-прем’єром із питань АПК Іваном Кириленком та міністром аграрної політики Віктором Слаутою. Експортери сировини теж не дрімають. Вони намагаються відвоювати собі хоча б невеликий плацдарм, для чого пропонують скоротити ставку мита з 17% до 12% від митної вартості товару, що експортується. Це питання дебатується у млявоплинному режимі вже протягом останніх п’яти років, і, можна припустити, що найближчим часом ситуація навряд чи зміниться кардинальним чином.
А от проблема відшкодування ПДВ, завдяки зусиллям українських парламентарів, які неначе зазделегідь прочитали думки зарубіжних консультантів, на минулій парламентській сесії наблизилася до вирішення: у першому читанні прийнято законопроект про внесення змін до закону про держбюджет на 2004 рік. Схоже, тепер ПДВ буде повертатися всім категоріям експортерів, а не лише виробникам та переробникам сільгосппродукції, як сьогодні. Документ передбачає застосування нульової ставки ПДВ до всіх операцій щодо вивозу товарів зернової групи, крім пшениці, жита і ячменю. Вони при експорті звільняються від ПДВ. Різниця між нульовою ставкою та звільненням від цього податку полягає в тому, що в першому випадку ПДВ повертається повністю, а у другому — не стягується лише з кінцевої операції продажу товару за кордон. Це робить нульову ставку набагато вигіднішою умовою експорту.
Усе це дозволяє експертам-аграрникам припустити, що до моменту осінньої зустрічі FAO і EBRD з учасниками українського ринку наша країна зробить важливий крок у напрямку вступу до СОТ. Проте для усунення всіх протиріч потрібен час і додаткові зусилля обох сторін.