Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українські аграрії завойовують світ

Експорт сільськогосподарської продукції до ЄС сягнув найвищої за часів незалежності України позначки
22 січня, 2019 - 11:25

2018 року продукція АПК склала 39,8% у загальному експорті з України, зберігши лідерство в його товарній структурі. Про результат аналітичного дослідження повідомив заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола ПУГАЧОВ.

За його словами, характерною рисою минулого року для вітчизняного аграрного сектору економіки стала низка рекордів за обсягами поставок сільгосппродукції на зарубіжні ринки.

За даними Державної служби статистики України, за підсумками 2018 року Україна експортувала агропродовольства (групи 1-24 УКТЗЕД, а також казеїн, альбуміни, шкури, хутро, вовна та ін.) на суму 18,8 млрд дол. США, встановивши рекордний показник 2012 року у 18,2 млрд дол. США, зазначив експерт.

За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, вирішальним для сумарного зростання експорту продукції АПК торік стало збільшення обсягів поставок до двох ключових регіонів — Азії та Європейського Союзу.

2018 року Азія зміцнила свої позиції основного імпортера вітчизняної агропродукції. Вартісні обсяги вітчизняного експорту до країн цього регіону торік збільшилися до 8,0 млрд дол. США. Це майже на 4% перевищило рекордний показник поставок до цього регіону в 7,7 млрд дол. США, встановлений 2017 року, поінформував Микола Пугачов. Частка азійських країн склала торік 42,6% від загального експорту української сільгосппродукції.

Найвищої за часів незалежності України позначки сягнув 2018 року експорт аграрної продукції українського виробництва до країн — членів ЄС. Його обсяги у вартісному вимірі становили 6,3 млрд дол. США, перевищивши рекордний показник 2017 року в 5,8 млрд дол. США. При цьому частка ЄС у вітчизняному експорті агропродовольства склала минулого року 33,5%.

Обсяги поставок до країн Африки дещо знизилися порівняно з 2017 роком і склали 2,3 млрд дол. США — 12,2% у загальному експорті вітчизняної сільгосппродукції.

Зниження вітчизняного експорту сільськогосподарської продукції до країн СНД, яке тривало протягом останніх років, припинилося. Починаючи з 2017 року спостерігається тенденція поступового збільшення обсягів поставок до цього регіону. Торік вартісні обсяги поставок сільськогосподарської продукції до країн СНД незначно (+10,3%) збільшилися — до 1,5 млрд дол. США, забезпечивши їм частку у 8,0% в українському експорті агропродовольства.

У цілому ці чотири регіони закуповують понад 96% аграрної продукції українського виробництва, поінформував Микола Пугачов.

Лідерство у ТОП-10 найбільших імпортерів української агропродукції вже третій рік поспіль утримує Індія. Вартісні обсяги поставок вітчизняної сільгосппродукції до цієї країни склали минулого року 1856 млн дол. США. При цьому частка Індії у вітчизняному експорті агропродовольства становила торік 9,9%.

Основними споживачами вітчизняної сільгосппродукції також стали: Китай (1172 млн дол. США), Нідерланди (1162 млн дол. США), Іспанія (1042 млн дол. США), Єгипет (889 млн дол. США), Туреччина (801 млн дол. США), Італія (738 млн дол. США), Німеччина (667 млн дол. США), Польща (657 млн дол. США) та Саудівська Аравія (589 млн дол. США). Ці десять країн за минулий рік сформували для вітчизняних експортерів агропродовольства трохи більше, ніж 50% валютних надходжень.

Ключовими продуктами вітчизняного аграрного експорту традиційно виступають зернові культури, олія, насіння олійних культур, макуха, м’ясо і субпродукти, на які припадає близько 81% його вартісних обсягів, підсумував Микола Пугачов.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: