За даними мексиканської статистики за перше півріччя цього року порівняно із аналогічним періодом року минулого продаж сталевого прокату з України та Росії збільшився на 404 відсотки, повідомляє АП. А в позові мексиканських металургів стверджується, що експортери з СНД продають свою продукцію в середньому на 30 відсотків дешевше, аніж їхні конкуренти з інших країн. Тому «Альтос Орнос» і «Ільсамех» переконані, що українці та росіяни продають свою продукцію за ціною, нижчою від собівартості. Мексиканці навіть розрахували демпінгові коефіцієнти — на їхню думку вони складають від 23 до 45 відсотків для російського прокату і від 50 до 138 відсотків для українського. Саме такими цифрами й мали б вимірюватися додаткові митні тарифи, котрі мексиканські конкуренти хотіли б накласти на наш сталевий прокат. Мексиканські металурги наполягають, щоб питання розглядалося в прискореному порядку — вони побоюються, що найближчим часом українці програють аналогічні процеси в США і Канаді, а тоді український метал, витіснений із ринків цих країн, взагалі «завалить» Мексику. І, можливо, поховає під цією сталевою горою місцевих конкурентів.
Які ж шанси наших опонентів виграти антидемпінговий процес?
Вирішальною в цьому плані може стати обставина, що Україна досі не отримала статусу країни з перехідною економікою. Тому буде важко довести, що собівартість української продукції, зокрема сталевого прокату, дійсно може бути на десятки відсотків нижчою, аніж у інших країнах, хоча б за рахунок незрівнянно нижчої заробітної плати металургів. Тим часом останні події додають аргументів мексиканським позивачам. Цього тижня Верховна Рада ухвалила постанову про заходи з виведення чорно-металургійного комплексу країни з кризи, що передбачає можливість опосередкованих державних дотацій для металургів за допомогою диференційованих цільових тарифів на електроенергію, природний газ і транспортні послуги, а також податкових пільг. Якщо враховувати, що ще раніше уряд України суттєво спростив оформлення експортних поставок для найбільших металургійних комбінатів України, а фінансова криза та девальвація гривні щодо долара суттєво знизили собівартість продукції у валютному еквіваленті, то українські металурги можуть конкурувати в світі будь з ким. Якби ж то не антидемпінгові процеси!
Водночас і керівництво України намагається якимось чином протидіяти країнам, які розпочинають проти нас антидемпінгові процеси. Уряд вніс на розгляд ВР проект антидемпінгового кодексу, який, на думку наших чиновників, надасть додаткові доходи нашому бюджету та ефективний захист нашим виробникам. Питання лиш, чи не буде сприйнято ці дії як виклик і чи не спричинять вони надто активну протидію?
№196 14.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»