Безпрецедентне рішення щодо виплати й розподілу дивідендів належить ухвалити наступного тижня (11 травня) загальним зборам акціонерів ВАТ «Укрнафта». Попередньо, 29 квітня, відповідне рішення прийнято на засіданні спостережної ради компанії. Рада рекомендувала зборам затвердити рішення про виплату акціонерам прибутку (дивідендів) у сумі 1 мільярд 347 мільйонів гривень, що відповідає майже 100% чистого прибутку, отриманого товариством за підсумками діяльності у 2004 році. Можна зрозуміти, що це робиться у зв'язку з необхідністю наповнення прибуткової частини Державного бюджету України. Така значна сума буде спрямована на виплату дивідендів вперше в історії незалежної України, вказується у повідомленні прес-служби компанії. У зв'язку з цим виникає запитання: а чи погодяться з таким рішенням міноритарні акціонери, яких меншість у спостережній раді (5 з 11 осіб), і чи прийдуть вони на загальні збори? Адже держава як власник контрольного пакета акцій (50% + 1 акція) отримає прибуток (дивіденди) в сумі понад 673,5 млн. грн.
Цей своєрідний рекорд «Укрнафти» цілком економічно обгрунтований. За підсумками 2004 року, завдяки вжитим заходам щодо оптимізації всіх без винятку процесів та раціональному використанню коштів дохід компанії від реалізації продукції зріс більш ніж на 1,8 мільярда гривень (46,6%) і перевищує 5,7 мільярда гривень (за 2003 рік — 3,9 млрд. грн.), чистий дохід (виручка) від реалізації продукції збільшився на 1,4 мільярда гривень (47,6%) і досягла понад 4,3 мільярда гривень (за 2003 рік — 2,9 млрд. грн.). Чистий прибуток компанії за цей рік зріс проти попереднього року на 457,2 млн. грн. (51,4%) і перевищив 1,3 мільярда гривень (за 2003 рік — 890 млн. грн.).
За період управління компанією новим менеджментом (з лютого 2003 року) офіційна капіталізація товариства зросла більш ніж у шість разів (з 1,353 до 8,134 млрд. грн.). Це дуже позитивно впливає на привабливість акцій ВАТ «Укрнафта». Їхня ціна за останні два роки зросла з 24,95 до 150 гривень.
Та найголовнішим чинником привабливості компанії є постійне зростання її виробничих показників. За підсумками діяльності «Укрнафти» у 2004 році (у порівнянні з 2003 роком), обсяги реалізації нафти з газовим конденсатом збільшилися на 94,8 тисячі тонн (3,6%) і становили понад 2,7 мільйона тонн (у 2003 році — понад 2,6 млн. т), продуктів газопереробки — на 13%, серед них скрапленого газу — майже на 19,2 тисячі тонн (14%) — до 156,6 тисячі тонн (у 2003 році — 137,4 тис. т), стабільного газового бензину — майже на 24,3 тисячі тонн (12,4%) — до 220,6 тисячі тонн (у 2003 році — 196,36 тис. т).
За фінансовими показниками 2004 рік став одним із найкращих в історії ВАТ «Укрнафта». Менеджменту та трудовому колективу вдалося не лише поглибити стабілізаційні процеси, започатковані в попередні роки, але й досягти істотних здобутків у всіх галузях господарської діяльності. У сфері фінансів відчутно зросли активи та прибуток. Цьому сприяли як зростання обсягів видобутку та реалізації вуглеводнів, так і перехід до продажу нафтопродуктів через власну мережу АЗС. «Укрнафта» добивається посилення конкурентних позицій на вітчизняному ринку нафтопродуктів, що відповідає концепції побудови вертикально інтегрованої структури. За останній рік мережу автозаправних станцій розширено з 175 до 391. АЗС з логотипом «Укрнафти» працюють майже в усіх регіонах держави. У цьому питанні, як і в усіх інших, правління компанії, як стверджується у зверненні, керується виключно економічно обґрунтованою доцільністю. Під час кризової ситуації на ринку нафтопродуктів компанія першою серед підприємств нафтової галузі підтримала стабілізаційні зусилля Кабінету Міністрів, спрямовані на забезпечення сільськогосподарських виробників у період весняно-польових робіт нафтопродуктами за прийнятними цінами. Тож на аукціоні, що відбувся 14 квітня, компанією виставлено на продаж 15 тисяч тонн дизельного палива по ціні 2400 гривень за тонну та 15 тисяч тонн бензину марки А-80 по ціні 2800 гривень за тонну. Разом з урядом напрацьовано ефективний та обопільно вигідний механізм переробки видобутої нафти на вітчизняних НПЗ з подальшою роздрібною реалізацією нафтопродуктів через АЗС ВАТ «Укрнафта».
У 2004 році відчутно зростали і внески підприємства до бюджету країни. Суворий контроль за надходженням і розподілом коштів дозволив компанії вчасно й у повному обсязі сплатити до бюджетів усіх рівнів близько 1,355 мільярда гривень податків, що на 26% більше, ніж у 2003 році. Як вказується в оприлюдненому напередодні зборів зверненні компанії до її акціонерів, це дозволяє з упевненістю дивитися у майбутнє. Адже ВАТ «Укрнафта» готується до перетворення у вертикально інтегровану нафтову компанію. Зростання фінансового потенціалу у свою чергу позитивно впливає і на привабливість акцій ВАТ «Укрнафта», ціна яких за минулий рік зросла майже втричі.
У зверненні також підкреслюється, що торік компанії вперше, починаючи з 1997 р., вдалося видобути понад три мільйони тонн нафти з конденсатом, довести видобуток газу до 3,35 мільярда куб. метрів, що є другим показником за весь період незалежності України (більше видобуто лише 1999 року). Водночас досягнуто найвищого рівня компенсації видобутку нафти приростом запасів вуглеводнів на родовищах за весь період існування «Укрнафти». За підсумками минулого року, цей показник становить понад 57%, тоді як у 2003 році — менше 45%.
Керівництво компанії, усвідомлюючи необхідність постійного оновлення виробництва та основних фондів, минулого року профінансувало значний обсяг робіт з будівництва та модернізації трубопроводів та іншого обладнання. Це дозволить суттєво покращити режим роботи виробничих потужностей та транспортних систем і забезпечити подальше підвищення ефективності господарської діяльності. Введено в експлуатацію 60 нових свердловин (43 нафтові та 17 газових), що відповідає запланованим показникам (у 2003 році — 57). Планується, що у 2005 році введення в експлуатацію нових свердловин залишиться на рівні 2004 року. Однак обсяги буріння у 2004 році становили 165,4 тисячі метрів, що менше запланованого на 4,5 тисячі метрів (планувалося 170 тис. м) і зумовлено несвоєчасним виділенням та оформленням земельних ділянок для забурювання нових свердловин як у пошуково-розвідувальному, так і в експлуатаційному бурінні, затримкою видачі ліцензій на буріння розвідувальних свердловин. У зв'язку з цим бурові підприємства товариства не змогли у третьому й четвертому кварталах минулого року виконати планові показники обсягів буріння та знизили темпи проходки. Обсяги буріння у 2005 році передбачається довести до 190 тисяч метрів. Тим більше, що минулого року відкрито два поклади нафти у відкладах Верхньомасловецького та Монастирчанського родовищ.
Компанією приділяється значна увага не тільки економічним питанням, а й соціальній сфері, зокрема соціальному захисту працівників, їхньому творчому розвитку та оздоровленню. Паралельно зі збільшенням прибутку та відрахуваннями до бюджету зростала й заробітна плата працівників, тарифні ставки та посадові оклади яких минулого року збільшувалися двічі: на 20% та 15%.
Правління компанії, як наголошується у зверненні до акціонерів, намагається знайти ті підходи та шляхи розвитку, які, з одного боку, найефективніше сприятимуть встановленню оптимального балансу інтересів усіх акціонерів, у тому числі й держави, трудового колективу та споживачів, а з другого — спрямовані виключно на примноження здобутків та зростання потенціалу товариства. Це розглядається керівництвом компанії як основне завдання, реалізація якого дозволить виправдати довіру акціонерів.
Про те, що ці наміри вже здійснюються, можуть свідчити підсумки роботи компанії у першому кварталі 2005 року. У порівнянні з аналогічним періодом 2004 року обсяги реалізації нафти з газовим конденсатом зросли на 15,7 тисячі тонн (2,3%) і становили 692,8 тисячі тонн (у першому кварталі 2004 року — 677,1 тис. т), продуктів газопереробки — на 13,2 тисячі тонн (15,2%), серед них скрапленого газу — на 6,47 тисячі тонн (17,1%) — до 44,31 тисячі тонн (у першому кварталі 2004 року — 37,84 тис. т), реалізація стабільного газового бензину — на 6,75 тисячі тонн (13,7%) — до 55,95 тисячі тонн (у першому кварталі 2004 року — 49,2 тис. т). Водночас компанією введено в експлуатацію 11 нових свердловин, що на одну більше запланованого. У 2005 році планується ввести в експлуатацію 60 нових свердловин. Отже, «Укрнафта» набирає темпів, і можна сподіватися, що й наступного року її акціонери будуть задоволені дивідендами, працівники — зарплатою та умовами праці, а споживачі — якістю послуг, які отримуватимуть від компанії.